Հայաստանի և Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև անցկացվել են քաղաքական խորհրդակցություններ
Բեռլինում հունվարի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի և Գերմանիայի ԱԳՆ Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Կնտրոնական Ասիայի հարցերով հանձնակատար Նիկլաս Վագների գլխավորությամբ տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ նշելով, որ կողմերը քննարկել են երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ՝ գոհունակությամբ ընդգծելով երկու երկրների միջև հարաբերությունների բարձր մակարդակը և քաղաքական ակտիվ երկխոսությունը:
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ վարչապետի և Գերմանիայի դաշնային կանցլերի կողմից 2025 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ստորագրված՝ «Երկկողմ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի մասին» հռչակագրում ուղենշված ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված համատեղ քայլերի շուրջ։
Գերատեսչությունից նշում են, որ զրուցակիցները նաև անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ ռազմավարական գործընկերության օրակարգին առնչվող հարցերի, արձանագրել միջազգային հարթակներում ձևավորված ակտիվ փոխգործակցությունը։
Նախարարի տեղակալ Կոստանյանը զրուցակցին է ներկայացրել 2025 թվականի օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնյան համաձայնությունների արդյունքներով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության պայմաններում տնտեսական փոխկապակցվածության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի, այդ թվում՝ «ԹՐԻՓՓ ուղի» նախագծի կյանքի կոչման արդյունքում ակնկալվող տարածաշրջանային հնարավորությունները:

Состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Германии
В Берлине 15 января под руководством заместителя министра иностранных дел Армении Ваана Костаняна и уполномоченного федерального МИД Германии по вопросам сотрудничества со странами Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии Никласа Вагнера состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Германии.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, стороны обсудили широкий круг вопросов двусторонней повестки, с удовлетворением отметив высокий уровень отношений и активный политический диалог между двумя странами.
Состоялся обмен мнениями о совместных шагах, направленных на расширение взаимовыгодного сотрудничества в областях, обозначенных в подписанной премьер-министром Армении и федеральным канцлером Германии 9 декабря 2025 года Декларации о стратегической повестке двустороннего партнерства.
Собеседники также затронули вопросы повестки стратегического партнерства Армения-ЕС и отметили активное сотрудничество, налаженное на международных площадках.
Заместитель министра Костанян представил собеседнику региональные возможности, которые открываются в результате реализации программ, направленных на развитие экономической взаимосвязанности в условиях установленного между Арменией и Азербайджаном мира в соответствии с Вашингтонскими соглашениями от 8 августа 2025 года, включая реализацию проекта TRIPP.