Հայաստանի և Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև անցկացվել են քաղաքական խորհրդակցություններ
Բեռլինում հունվարի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի և Գերմանիայի ԱԳՆ Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Կնտրոնական Ասիայի հարցերով հանձնակատար Նիկլաս Վագների գլխավորությամբ տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ նշելով, որ կողմերը քննարկել են երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ՝ գոհունակությամբ ընդգծելով երկու երկրների միջև հարաբերությունների բարձր մակարդակը և քաղաքական ակտիվ երկխոսությունը:
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ վարչապետի և Գերմանիայի դաշնային կանցլերի կողմից 2025 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ստորագրված՝ «Երկկողմ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի մասին» հռչակագրում ուղենշված ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված համատեղ քայլերի շուրջ։
Գերատեսչությունից նշում են, որ զրուցակիցները նաև անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ ռազմավարական գործընկերության օրակարգին առնչվող հարցերի, արձանագրել միջազգային հարթակներում ձևավորված ակտիվ փոխգործակցությունը։
Նախարարի տեղակալ Կոստանյանը զրուցակցին է ներկայացրել 2025 թվականի օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնյան համաձայնությունների արդյունքներով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության պայմաններում տնտեսական փոխկապակցվածության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի, այդ թվում՝ «ԹՐԻՓՓ ուղի» նախագծի կյանքի կոչման արդյունքում ակնկալվող տարածաշրջանային հնարավորությունները:

Political consultations were held in Berlin on January 15 under the leadership of Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Vahan Kostanyan and Niklas Wagner, Commissioner for Eastern Europe, the Caucasus and Central Asia at the German Federal Foreign Office.
According to a readout by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, the parties discussed a broad range of issues on the bilateral agenda, noting the high level of relations and the active political dialogue between Armenia and Germany.
The sides exchanged views on joint steps to expand mutually beneficial cooperation in areas outlined in the Declaration on the Strategic Agenda for Bilateral Partnership, signed on December 9, 2025, by the Prime Minister of Armenia and the Federal Chancellor of Germany.
The consultations also addressed issues related to the agenda of the Armenia–European Union strategic partnership. The parties emphasized active cooperation on international platforms.
Deputy Minister Kostanyan presented regional opportunities expected from the implementation of programs aimed at developing economic interconnectivity under conditions of peace between Armenia and Azerbaijan following the Washington Agreements of August 8, 2025, including the TRIPP Route project.