Իրանի անվտանգության ուժերը հայտարարել են Իսրայելի հետ առնչվող ահաբեկչական խմբավորումների ձերբակալման մասին
Իրանի անվտանգության ուժերը հարավարևելյան Զահեդան քաղաքում ձերբակալել են անձանց, որոնք, ըստ պետական հեռուստատեսության, Իսրայելի հետ կապված ահաբեկչական խմբավորումների անդամներ են։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը։
Իրանական լրատվամիջոցը նշել է, որ խումբը մտել է Իրանի արևելյան սահմաններով և կրել է ԱՄՆ-ում արտադրված զենքեր ու պայթուցիկներ, որոնք պլանավորել է օգտագործել սպանությունների և դիվերսիաների ժամանակ։
Իսրայելական կողմն այս առնչությամբ մեկնաբանություն չի տվել։
Իրանը հունվարի 13-ին մեղմացրել է իր քաղաքացիների նկատմամբ սահմանված որոշ սահմանափակումներ և վերջին օրերի ընթացքում առաջին անգամ թույլ է տվել նրանց հեռախոսազանգեր կատարել արտասահման՝ բջջային հեռախոսների միջոցով։
ԱՄՆ-ում գործող «Մարդու իրավունքների ակտիվիստների լրատվական գործակալությունը» հայտնել է, որ շարունակվող բողոքի ցույցերի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է առնվազն 646-ի։ Ըստ գործակալության տվյալների՝ զոհվածներից 512-ը ցուցարարներ են, իսկ 134-ը՝ անվտանգության ուժերի անդամներ։ Նշվում է, որ երկու շաբաթ տևած բողոքի ցույցերի ընթացքում ձերբակալվել է ավելի քան 10 700 մարդ։ Թեհրանն առայժմ զոհերի պաշտոնական թիվ չի հայտնել։

Силы безопасности Ирана объявили о задержании террористических группировок, связанных с Израилем
Иранские силы безопасности задержали в городе Захедан, на юго-востоке страны, лиц, которые, по сообщению государственного телевидения, являются членами террористических группировок, связанных с Израилем. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на Associated Press, группировки проникли в Иран через восточную границу и перевозили оружие и взрывчатку американского производства, которые планировалиа использовать для диверсий.
Израильская сторона не прокомментировала это.
13 января Иран ослабил некоторые ограничения для своих граждан и впервые за последние дни разрешены телефонные звонки за границу по мобильным телефонам.
Действующее в США Human Rights Activists News Agency сообщило, что число погибших в ходе продолжающихся протестов достигло как минимум 646 человек. Агентство заявило, что 512 погибших были протестующими, 134 — сотрудниками сил безопасности. За две недели протестов задержано более 10 700 человек. Тегеран пока не предоставил официальных данных о числе погибших.