ՀՀ ԲՏԱ նախարարն ու Eleveight AI-ի հիմնադիրը քննարկել են Հայաստանում արհեստական բանականության տվյալների կենտրոնների զարգացման հնարավորությունները
Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հանդիպել է Eleveight AI ընկերության հիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրեն Արման Ալեքսանյանի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԲՏԱ նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը և Eleveight AI ընկերության բիզնեսի զարգացման գլխավոր տնօրեն Դավիթ Առաքելյանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԲՏԱ նախարարությունից հայտնում են, որ զրուցակիցների քննարկման առանցքում են եղել Հայաստանում արհեստական բանականության ոլորտում իրականացվող և նախատեսվող ծրագրերը, բարձր արտադրողականությամբ հաշվարկային ենթակառուցվածքների զարգացման հնարավորությունները, ինչպես նաև ԱԲ տվյալների կենտրոնների ձևավորման հեռանկարները։
Մխիթար Հայրապետյանը ներկայացրել է նախարարության առաջնահերթություններն արհեստական բանականության ուղղությամբ՝ ընդգծելով պետական քաղաքականության առանցքային ուղղությունները, մասնավորապես, սուվերեն հաշվարկային հզորությունների ձևավորումը, տեղական ԱԲ ենթակառուցվածքների զարգացումը և արտաքին տեխնոլոգիական կախվածության նվազեցումը։ Իր խոսքում նախարարը կարևորել է ԱԲ լուծումների կիրառումը պետական և մասնավոր հատվածներում՝ որպես թվային տնտեսության զարգացման խթան։
Արման Ալեքսանյանն իր հերթին կարևորել է Հայաստանում նոր սերնդի արհեստական բանականության տվյալների մշակման կենտրոնի ստեղծման ռազմավարական նշանակությունը։ Նրա խոսքով` նախագծի իրականացումը հնարավոր է դարձել ԱՄՆ-ի կողմից տրամադրված նորագույն գրաֆիկական պրոցեսորների արտահանման արտոնագրի շնորհիվ, որն ինքնին նվաճում է ոչ միայն ընկերության, այլև Հայաստանի համար։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Eleveight AI-ի կողմից մշակվող AI-as-a-Service, GPU-as-a-Service և ամպային ծառայությունների զարգացման հնարավորություններին, մասնավորապես, վերականգնվող էներգիայի վրա հիմնված էներգաարդյունավետ ենթակառուցվածքների կիրառման մոտեցումներին:
Ամփոփելով հանդիպումը` երկուստեք կարևորել են շփումների շարունակականությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաների շուրջ և պատրաստակամություն հայտնել ընդլայնել քննարկումները՝ արհեստական բանականության ոլորտում համագործակցության կոնկրետ ձևաչափերի մշակման ուղղությամբ։

Министр BTП Армении и основатель Eleveigh AI обсудили возможности развития центров обработки данных искусственного интеллекта в Армении
Министр высокотехнологичной промышленности Республики Армения Мхитар Айрапетян встретился с основателем и генеральным директором компании Eleveight AI Арманом Алексаняном. На встрече также присутствовали первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Геворг Манташян, заместитель министра Рубен Симонян и генеральный директор по развитию бизнеса Eleveight AI Давид Аракелян.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на Министерство высокотехнологичной промышленности в центре обсуждения были программы, реализуемые и планируемые в сфере искусственного интеллекта в Армении, возможности развития высокопроизводительных вычислительных инфраструктур, а также перспективы формирования центров обработки данных ИИ.
Мхитар Айрапетян представил приоритеты министерства в области искусственного интеллекта, подчеркнув ключевые направления государственной политики, в частности, формирование местных вычислительных мощностей, развитие местных инфраструктур ИИ и снижение внешней технологической зависимости. Министр подчеркнул важность использования решений на основе искусственного интеллекта в государственном и частном секторах как стимула для развития цифровой экономики.
Арман Алексанян, в свою очередь, отметил стратегическую важность создания в Армении центра обработки данных на основе искусственного интеллекта. Реализация проекта стала возможной благодаря экспортной лицензии на новейшие графические процессоры, предоставленной Соединенными Штатами, что само по себе является достижением не только для компании, но и для Армении.
В ходе обсуждения также были затронуты возможности развития сервисов AI-as-a-Service, GPU-as-a-Service и облачных сервисов, разработанных компанией Eleveight AI, в частности, подходы к использованию энергоэффективной инфраструктуры на основе возобновляемых источников энергии.
Подводя итоги встречи, обе стороны подчеркнули важность продолжения контактов по вопросам, представляющим общий интерес, и выразили готовность расширить обсуждение в направлении разработки конкретных форматов сотрудничества в области искусственного интеллекта.