ԱՄՆ-ն մի քանի շաբաթ շարունակելու է հարվածները «Իսլամական պետության» դիրքերին Սիրիայում
Սիրիայում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դիրքերի ուղղությամբ ամերիկյան հարվածները կշարունակվեն մի քանի շաբաթվա ընթացքում կամ մինչև մեկ ամիս։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է NBC News-ը, հղում անելով ամերիկացի երկու պաշտոնյաների։
Պաշտոնյաներից մեկի փոխանցմամբ՝ մեկնարկած գործողության նպատակը հարվածներ հասցնելն է այն շրջաններին, որտեղ ահաբեկչական խմբավորումը փորձում է վերականգնել իր ուժերը։ Գործողությունը միտված է այդ խմբավորումների չեզոքացմանն ու նրանց տարածման կանխմանը։
NBC-ի աղբյուրների տվյալներով՝ «Իսլամական պետության» ենթադրյալ տեղակայման վայրերին հարվածներ հասցնելու համար ԱՄՆ-ը կիրառել է A-10 գրոհիչներ, F-16 կործանիչներ, Apache հարվածային ուղղաթիռներ և HIMARS համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր։ Գործողությանը աջակցություն են ցուցաբերել նաև Հորդանանի ռազմաօդային ուժերի F-16 ինքնաթիռները։

США продолжат удары по позициям Исламского государства в Сирии в течение нескольких недель
Американские удары по позициям Исламского государства в Сирии будут продолжаться в течение нескольких недель или до месяца.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеканал NBC News со ссылкой на двух американских чиновников.
По словам одного из них, цель операции — нанести удары по районам, где террористическая группа пытается восстановить свои силы. Операция направлена на нейтрализацию этих групп и предотвращение их распространения.
По данным источников NBC, США использовали бомбардировщики A-10, истребители F-16, ударные вертолеты Apache и реактивные системы залпового огня HIMARS для нанесения ударов по предполагаемым целям Исламского государства. Операция также поддерживалась самолетами F-16 ВВС Иордании.