Ֆոն դեր Լայենը նշել է ռուսական ակտիվների ապասառեցման պայմանները
Անժամկետ սառեցված ռուսական ակտիվները կարող են ապասառեցվել միայն եվրոպական երկրների մեծամասնության քվեարկության դեպքում։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԲԿ» պարբերականից, այս մասին Բրյուսելում կայացած գագաթնաժողովի շրջանակում մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
«Մինչ այդ յուրաքանչյուր վեց ամիսը մեկ սպառնալիք կար, որ առնվազն մեկ եվրոպական պետություն այլևս չի համաձայնի պատժամիջոցներին կամ պատժամիջոցների երկարաձգմանը, և այդ դեպքում ռուսական ակտիվները կապասառեցվեն։ Այժմ դրանք երկարաժամկետ սառեցված են և կարող են ապասառեցվել միայն մեծամասնության կողմից դրա օգտին քվեարկելու դեպքում», - ասել է Լայենը։
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ 210 միլիարդ եվրոյի ռուսական ակտիվներն անժամկետ սառեցնելու որոշումը կայացվել է դեկտեմբերի 12-ին: Նախկինում սառեցման երկարաձգման վերաբերյալ քվեարկությունը տեղի էր ունենում յուրաքանչյուր վեց ամիսը մեկ: Սա վերացնում է այն ռիսկը, որ Հունգարիան և Սլովակիան, որոնք լավ հարաբերություններ ունեն Ռուսաստանի հետ, կարող են որոշակի պահի հրաժարվել սառեցումը երկարաձգելուց՝ ստիպելով Բրյուսելին վերադարձնել միջոցները Մոսկվային։
Բրյուսելում քննարկումներից հետո ԵՄ գագաթնաժողովի մասնակիցները որոշել են 2026-2027 թվականներին Ուկրաինային ԵՄ բյուջեից 90 միլիարդ եվրոյի ֆինանսավորում տրամադրել: Սառեցված ռուսական ակտիվներն օգտագործելու առաջարկը մերժվել է: Ռուսաստանի ակտիվները կմնան սառեցված մինչև Ուկրաինային չփոխհատուցվեն նրա կորուստները։
Ռուսական կողմը զգուշացրել է, որ ակտիվները բռնագրավելու դեպքում երկրները, իրավաբանական անձինք և անհատները կբախվեն լուրջ հետևանքների։

Урсула фон дер Ляйен назвала условие разморозки российских активов
Российские активы, замороженные на неопределенный срок, могут быть разморожены только в случае согласия большинства стран ЕС. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на газету “РБК”, об этом заявила президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен на пресс-конференции в кулуарах саммита в Брюсселе.
“До этого каждые шесть месяцев возникала угроза, что по крайней мере одно европейское государство больше не согласится на санкции или на их продление, и в этом случае российские активы будут разморожены. Теперь они заморожены на длительный срок и могут быть разморожены только в случае голосования большинства”, — сказала дон дер Ляйен.
По данным Reuters, решение о бессрочном замораживании 210 миллиардов евро российских активов было принято 12 декабря. Ранее голосование по продлению заморозки проводилось каждые шесть месяцев. Это исключает риск того, что Венгрия и Словакия, имеющие хорошие отношения с Россией, в какой-то момент могут отказаться от продления заморозки, вынудив Брюссель вернуть средства Москве.
После обсуждений в Брюсселе участники саммита ЕС решили предоставить Украине 90 миллиардов евро финансирования из бюджета ЕС на 2026-2027 годы. Предложение об использовании замороженных российских активов было отклонено. Российские активы останутся замороженными до тех пор, пока Украина не получит компенсацию за понесенные убытки.
Российская сторона предупредила, что страны, юридические лица и физические лица столкнутся с серьезными последствиями в случае ареста активов.