Կայացել է Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի շրջանակում պայմանավորվածությունների իրականացման ՀՀ-ԱՄՆ աշխատանքային խմբի անդրանիկ հանդիպումը
Կայացել է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի շրջանակում պայմանավորվածությունների իրականացման ՀՀ-ԱՄՆ աշխատանքային խմբի անդրանիկ հանդիպումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Սոնաթա Քոուլթերը հանդես են եկել բացման խոսքով, որում բարձր են գնահատել ակտիվորեն զարգացող ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերությունը:
Նախարարի տեղակալ Կոստանյանն առանձնանշել է ԱՄՆ նշանակալի աջակցությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանը և վերահաստատել է հայկական կողմի հետաքրքրությունն ակտիվորեն աշխատանքներ տանել 2025-ի օգոստոսի 8-ին ստորագրված՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կարողությունների զարգացման ոլորտում գործընկերության, Արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտում նորարարական գործընկերության, էներգետիկ անվտանգության ոլորտում գործընկերության մասին ՀՀ-ԱՄՆ փոխըմբռնման հուշագրերի իրականացման ուղղությամբ:

On December 17, 2025, the Inaugural meeting of Armenia-U.S. Bilateral Working Group in Support of the Outcomes of the August 8, 2025 Peace summit was held, the foreign ministry said in a readout.
Vahan Kostanyan, Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia, and Sonata Coulter, U.S. Deputy Assistant Secretary of States, presented opening remarks and commended the actively developing Armenia-U.S. strategic partnership.
Deputy Minister Kostanyan highlighted the invaluable support of the U.S. to the establishment of peace in the South Caucasus and reiterated the interest of the Armenian side to actively work towards the implementation of the Armenia-U.S. Memoranda of Understanding, signed on August 8, namely the Crossroads of Peace Capacity Building Partnership, AI and Semiconductor Innovation Partnership, Energy Security Partnership.
Both sides highlighted the substantial steps towards the implementation of the Memoranda of Understanding and shared their respective progress reports in that direction. An agreement was reached to follow up on the concrete outcomes reached at the expert-level in a timely manner.