Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պահպանում է ռազմավարական նախաձեռնությունը ռազմաճակատում
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ընդլայնված խորհրդակցություն է անցկացրել պաշտպանության նախարարությունում՝ նշելով, որ 2025 թվականը շրջադարձային է եղել Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների նպատակների լուծման հարցում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը,
Պուտինը հայտարարել է, թե ռուսական զորքերը ազատագրել են ավելի քան 300 բնակավայր և պահպանում են ռազմավարական նախաձեռնությունն ամբողջ առաջնագծի երկայնքով։
«Բանակը զարգացնում է իր հարձակողական ներուժը, և մարտական ​​պատրաստության են պատրաստվում նորագույն զենքի համակարգերը, այդ թվում՝ «Օրեշնիկ» համակարգը»,- նշել է նա։
Պուտինը նշել է, որ ռուսական ռազմական ուժերը ջախջախում են թշնամուն, այդ թվում՝ նրա էլիտար ստորաբաժանումներին, որոնք մարզվել են արևմտյան ռազմական կենտրոններում։
Պուտինը հայտարարել է, որ Ուկրաինան ունի ՆԱՏՕ-ի աջակցությունը, իսկ Ռուսաստանի Դաշնությունն ունի հնարավորություն արագացնելու իր հարձակման տեմպը ռազմավարական կարևոր տարածքներում։
Պուտինը բարձր է գնահատել հյուսիսկորեացի զինվորների ներդրումը Կուրսկի մարզի ազատագրման գործում։
Նա նաև նշել է, որ անվտանգության բուֆերային գոտու ընդլայնման խնդիրը կլուծվի։
Պուտինը Ռուսաստանի կողմից Եվրոպայի վրա հնարավոր հարձակման մասին պնդումները անվանել է սուտ և անհեթեթություն։
ՌԴ նախագահը նշել է, որ Ռուսաստանը միշտ փորձել է հարցերը լուծել խաղաղ ճանապարհով։
Պուտինը հավելել է, որ Ռուսաստանը ողջունում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի հետ Ուկրաինայում հակամարտությանը վերջ դնելու շուրջ երկխոսության ուղղությամբ արձանագրվող առաջընթացը։

Путин заявил, что Россия сохраняет стратегическую инициативу на фронте
Президент России Владимир Путин провел расширенное совещание в Министерстве обороны, отметив, что 2025 год стал поворотным моментом в реализации целей военных операций на Украине.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, Путин заявил, что российские войска освободили более 300 населенных пунктов и сохраняют стратегическую инициативу по всей линии фронта.
«Армия развивает свой наступательный потенциал, и к боевой готовности готовятся новейшие системы вооружения, в том числе комплекс «Орешник», — отметил он.
Путин отметил, что российские вооруженные силы сокрушают противника, в том числе и элитные подразделения, прошедшие подготовку в западных военных центрах.
Путин заявил, что Украина пользуется поддержкой НАТО, п у Российской Федерации есть возможность ускорить темпы наступления на стратегически важных территориях.
Путин высоко оценил вклад северокорейских солдат в освобождение Курской области.
Он также отметил, что вопрос расширения буферной зоны безопасности будет решен.
Путин назвал заявления о возможном российском нападении на Европу ложью и чепухой.
Российский президент отметил, что Россия всегда стремилась решать проблемы мирным путем.
Путин добавил, что Россия приветствует прогресс, достигнутый в диалоге с администрацией президента США Дональда Трампа по урегулированию конфликта на Украине.