Բելգիայի խորհրդարանն օվացիայով է ընդունել վարչապետի որոշումը ՌԴ-ի ակտիվները ԵՀ-ին հանձնելուց հրաժարվելու մասին
Բելգիայի խորհրդարանի պատգամավորներն օվացիայով են ընդունել վարչապետ Բարտ դե Վևերի ելույթը, որտեղ նա հաստատել է, որ հրաժարվում է Եվրոպական հանձնաժողովի (ԵՀ) վերահսկողությանը հանձնել Ռուսաստանի սառեցված ակտիվները՝ նշելով, որ ԵՀ-ն չպետք է «Բելգիայից պահանջի անհնարինը»: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հաղորդել է VRT հեռուստաալիքը:
Դե Վևերը նշել է, որ «բելգիացիները հավատարիմ եվրոպացիներ են և լիովին պատրաստ են աջակցել Ուկրաինային», ինչպես նաև ընդգծել է, որ ինքը գործում է ոչ Ռուսաստանի օգտին և կանի ամեն ինչ, որպեսզի ակտիվները չապասառեցվեն և չվերադարձվեն Մոսկվային:
«Բայց դուք չեք կարող մեզ խնդրել անել անհնարինը», - շարունակել է Դե Վևերը՝ անդրադառնալով Ուկրաինայի համար «ռեպարացիոն վարկի» սխեմայով ռուսական ակտիվների բռնագրավման՝ Եվրոպական հանձնաժողովի ծրագրին:
Վարչապետը կրկնել է,  որ Բելգիայի կողմից Եվրոպական հանձնաժողովի ծրագրի հաստատման համար ԵՄ բոլոր երկրները պետք է տան իրավաբանական երաշխիքներ, որ լիովին կկիսեն Բելգիայի ֆինանսական ռիսկերը: Բացի այդ, նա  պահանջել է, որ Ռուսաստանի բոլոր սուվերեն ակտիվները, որոնք արգելափակված են ԵՄ մյուս երկրներում, բռնագրավվեն այն նույն պայմաններով, ինչպես որ Բելգիայում։
Եվրոպայում արգելափակված է Ռուսաստանի մոտ 210 միլիարդ եվրո սուվերեն ակտիվ, որից 185 միլիարդ եվրոն գտնվում է Euroclear-ի հաշիվներում։ Մնացած 25 միլիարդ եվրոյի ճշգրիտ գտնվելու վայրը ո՛չ Եվրահանձնաժողովը, ո՛չ էլ ԵՄ երկրները պաշտոնապես չեն հայտնել:

Парламент Бельгии овацией встретил решение премьер-министра об отказе от передачи активов РФ ЕС
Депутаты бельгийского парламента аплодисментами встретили выступление премьер-министра Барта де Вевера, в котором он подтвердил свой отказ передать Европейской комиссии (ЕК) замороженные российские активы, отметив, что ЕК не должна “требовать от Бельгии невозможного”. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил телеканал VRT.
Де Вевер сказал, что “бельгийцы являются лояльными европейцами и полностью готовы поддерживать Украину”, и подчеркнул, что он не действует в интересах России и сделает всё возможное, чтобы активы не были разблокированы и не были возвращены Москве.
“Но вы не можете просить нас сделать невозможное”, — продолжил де Вевер, имея в виду план Еврокомиссии по изъятию российских активов в рамках “репарационного кредита” для Украины.
Премьер-министр вновь заявил, что для одобрения Бельгией плана Еврокомиссии все страны ЕС должны предоставить юридические гарантии того, что они полностью разделят финансовые риски Бельгии. Кроме того, он потребовал арестовать все российские суверенные активы, заблокированные в других странах ЕС, на тех же условиях, что и в Бельгии.
В Европе заблокированы российские суверенные активы на сумму около 210 млрд евро, из которых 185 млрд евро находятся на счетах Euroclear. Точное местонахождение остальных 25 млрд евро официально не раскрывается ни Европейской комиссией, ни странами ЕС.