Պուտինը հայտնել է Դոնբասի նկատմամբ ամեն գնով վերահսկողություն հաստատելու վճռականության մասին
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դրական է գնահատել դեկտեմբերի 2-ին Կրեմլում կայացած հանդիպումը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի և Թրամփի փեսա, նախկին գլխավոր խորհրդական Ջարեդ Քուշների հետ։
«Հանդիպումը շարունակվել է հինգ ժամ։ Սակայն այն պետք էր։ Հանդիպումը շատ օգտակար էր»,- ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ասել է Պուտինը India Today-ին տված հարցազրույցում։
Նա տեղեկացրել է, որ ամերիկյան կողմն առաջարկել է ուկրաինական պատերազմի դադարեցման նպատակով ներկայացրած 28 կետից բաղկացած առաջարկները բաժանել 4 առանձին փաթեթների ու այդպես քննարկել։
Անդրադառնալով հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ԱՄՆ նախագահի ջանքերին՝ Պուտինը նշել է․ «Դա դժվար աշխատանք է ու դժվար առաքելություն, որն իր վրա է վերցրել նախագահ Թրամփը։ Հեշտ խնդիր չէ հասնել նրան, որ հակամարտող կողմերը գան կոնսենսուսի։ Սակայն նախագահ Թրամփը իրոք, ես վստահ եմ, անկեղծորեն փորձում է անել դա»։
Ռուսաստանի նախագահը հայտարարել է, որ իրենք ամեն գնով վերահսկողություն են հաստատելու Դոնբասի շրջանի նկատմամբ։ «Ամեն բան տանում է դրան։ Կամ մենք զինված ուժով կազատագրենք այդ տարածքները, կամ ուկրաինական զորքերը կհեռանան այդ տարածքներից դու կդադարեն կռվել»,- ասել է Պուտինը։

Путин выразил решимость любой ценой установить контроль над Донбассом
Президент России Владимир Путин положительно оценил состоявшуюся 2 декабря в Кремле встречу со спецпредставителем президента США Дональда Трампа Стивом Уиткоффом и зятем Трампа, бывшим старшим советником Джаредом Кушнером.
«Встреча длилась пять часов. Но она была необходима. Встреча была очень полезной», — заявил Путин в интервью газете India Today, передает Арменпресс.
Путин сообщил, что американская сторона предложила разделить представленные 28 пунктов предложения по прекращению войны на Украине на четыре отдельных пакета и обсудить их в таком формате.
Говоря об усилиях президента США по урегулированию конфликта, Путин отметил: «Это сложная задача и сложная миссия, которую взял на себя президент Трамп. Достичь консенсуса между конфликтующими сторонами — задача не из лёгких. Но президент Трамп, я уверен, искренне стремится к этому».
Президент России заявил, что они любой ценой установят контроль над Донбассом. «Всё идёт к этому. Либо мы освободим эти территории вооружённым путём, либо украинские войска уйдут с этих территорий и прекратят боевые действия», — заявил Путин.