Հայաստանում ապաստան հայցողների թիվն ավելացել է. այլ երկրներում ապաստան փնտրելու պատճառները
Պատերազմը, կյանքի սոցիալական վատ պայմանները, կրոնական հետապնդումները և շատ այլ գործոնները հաճախ շատերի համար դառնում են իրենց երկրները, տունը լքելու և այլ պետությունում ապաստան փնտրելու պատճառ։ Չդադարող պատերազմը, ռմբակոծությունները, անընդհատ ուղեկցող վախերը մեր 65-ամյա հերոսուհուն (ելնելով քաղաքացու անվտանգությունից՝ չի նշվում նրա անունը, ազգանունը և երկիրը, որտեղից նա ժամանել է) բերել են Հայաստան: Նա շատ արագ որոշում է կայացրել և իր 17-ամյա թոռան հետ տեղափոխվել է՝ խնդրելով ապաստան։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում 65-ամյա կինը պատմեց, որ արդեն մոտ հինգ ամիս է ապրում է Երևանում և ունի փախստականի կարգավիճակ:
«Հայաստան ենք տեղափոխվել ստիպված։ Գիտեք, չդադարող պատերազմի մեջ ապրելը սարսափելի է։ Շատ արագ որոշում կայացրինք և առանց որևէ բան մեզ հետ վերցնելու եկանք Երևան։ Չեմ կարող չնշել՝ ինձ այստեղ շատ են օգնել. միգրացիայի համապատասխան բաժնի աշխատակիցները, իմ մենեջերը մեծ աջակցություն են տրամադրել մեզ։ Մենք եկել ենք ամռանը՝ առանց իրերի, բայց մեզ այստեղ տրամադրել են անհրաժեշտ իրերը, ձմեռային հագուստ և աջակցել են տարբեր հարցերով։ Թոռնիկս նույնպես արդեն հարմարվել է․ հաճախում է դպրոց և ֆուտբոլի՝ «Արարատ» ֆուտբոլային ակումբում»,-պատմեց նա։
Փախստականի կարգավիճակ ստացած կինն ընդգծեց՝ անչափ տպավորված ու զգացված է Հայաստանում հասարակության վերաբերմունքից․ յուրաքանչյուրը պատրաստ է ցանկացած հարցում օգնելու և աջակցելու։ «Ես ունեմ շաքարային դիաբետ և հիշողության հետ կապված որոշ խնդիրներ, երբեմն հասցեներն ու վայրերը մոռանում եմ։ Մի անգամ փողոցում խնդրեցի անցորդին օգնել կողմնորոշվել։ Նա, կիսատ թողնելով իր ճանապարհը, ուղեկցեց ինձ անհրաժեշտ վայրը, որը բավական հեռու էր։ Նման պատմությունները շատ են»,-ասաց նա։
Փախստական կինը պատմեց, որ Հայաստանն իրեն տպավորել է նաև իր քաղցրահամ մրգերով ու բանջարեղենով։ «Այստեղ ամեն ինչ շատ համեղ է, ձեր խաղողն ու մեղրը պարզապես անմահական համ ունեն»,-նշեց նա։
65-ամյա կինն ասաց, որ մեծ ցանկություն ունի մշտապես Հայաստանում մնալու, եթե դա հնարավոր լինի։ Չնայած նրան, որ հայերեն սովորելը շատ բարդ է, նա փորձում է նաև այդ խոչընդոտը հաղթահարել։
ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության (ՄՔԾ) ապաստանի տրամադրման վարչության պետ Ռուզաննա Պետրոսյանի խոսքով՝ վարչությունը զբաղվում է բացառապես ապաստան հայցողների ընդունմամբ և նրանց կարգավիճակի որոշմամբ։
«Մեր վարչությունը որոշում է՝ կլինի՞ փախստականի կարգավիճակ, թե՞ պարզապես ապաստանի տրամադրում։ Լինում են դեպքեր, երբ անձն արդեն փախստականի կարգավիճակ ունի այլ երկրում և գալիս է Հայաստան՝ միայն այստեղ ապաստան ստանալու նպատակով»,- նշեց  Պետրոսյանը։
Կտրուկ աճ՝ կալանավայրերից և սահմանակետերից դիմումների մասով
Ռուզաննա Պետրոսյանը ներկայացրեց վիճակագրական տվյալներ՝ ընդգծելով, որ 2025 թվականին նկատվում է էական աճ թե՛ կալանավայրերից, թե՛ սահմանակետերից ներկայացվող դիմումների մասով։ Կալանավայրերում հայտնվում են այն օտարերկրացիները, որոնք առանց փաստաթղթի մուտք են գործել Հայաստանի Հանրապետություն, ինչպես նաև այն անձինք, որոնք գտնվում են հետախուզման մեջ, ենթական են հանձման իրենց կամ որևէ երրորդ երկիր: «Եթե 2024 թվականի 9 ամիսներին կալանավայրերից ապաստանի համար դիմել էր 37 անձ, ապա 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածում թիվը հասել է 74-ի։ Իսկ վերջնական 2024 թվականի ցուցանիշը կազմել էր 85 դիմում։ Սահմանակետերից դիմումների մասով ևս աճ է արձանագրվել․ 2024 թվականի 9 ամիսներին դիմել էր 13 անձ, իսկ 2025 թվականի 9 ամիսներին՝ արդեն 46 անձ»,-նշեց նա:
Պետրոսյանի խոսքով՝ սահմանակետերում դիմողների հիմնական մասը Կուբայի քաղաքացիներ են, որոնք գալիս են Ռուսաստանի Դաշնությունից։ «Նրանք կարող են Հայաստան մուտք գործել միայն այն դեպքում, եթե ունեն Ռուսաստանի կացության կարգավիճակ, սակայն շատ դեպքերում այդ ժամկետը լրացած է լինում։ Այդ դեպքում մուտքը թույլատրվում է միայն ապաստան հայցելու հիմքով»,-ասաց նա։
Ներկայացնելով ապաստան հայցողների ընդհանուր վիճակագրությունը, մասնագետը նշեց՝ 2020 թվականին ունեցել են  220 դիմում, 2022-ին՝ 989, (Ուկրաինայի պատերազմի սկզբից հետո), 2023 թվականին  ունեցել են 817 դիմում, 2024 թվականին թիվը կազմել է 660, իսկ 2025 թվականի այս պահի դրությամբ կա  514 դիմում:
Ամենաշատ դիմումները՝ Իրանից
Պետրոսյանը տեղեկացնում է, որ 2025 թվականին Իրանի քաղաքացիների դիմումների թիվը կտրուկ աճել է Իրան-Իսրայել լարվածության պատճառով։
«Եթե համեմատենք նախորդ տարվա հետ, ապա 2024 թվականի  9 ամիսների ընթացքում եղել է  51 իրանցի դիմորդ, իսկ 2025-ին՝ 159 դիմորդ: Հունիս–հուլիս ամիսներին գրեթե զանգվածային ներհոսք էր նկատվում, սակայն իրավիճակի կայունացումից հետո նրանց մեծ մասը վերադարձավ»,-ասաց նա։
Ռուսաստան, Ուկրաինա և պատերազմից փախչողներ
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից եկող դիմումները ևս զգալիորեն աճել են պատերազմի պատճառով։ Դիմում ներկայացնողները հիմնականում զորակոչից և պատերազմից խուսափող քաղաքացիներ են։ «Այս գործերը չափազանց բարդ են, որովհետև մի կողմից կա պատերազմից խուսափելու մարդասիրական հիմնավորումը, մյուս կողմից՝ Ռուսաստանի  կողմից ներկայացվում են հանձնման միջնորդություններ։ Մենք համագործակցում ենք գլխավոր դատախազության հետ՝ հնարավորինս արդար և հավասարակշռված որոշումներ կայացնելու համար»,-նշեց Պետրոսյանը։
Հանրային պաշտպանի գրասենյակի ապաստանի հարցերով խորհրդատու-փորձագետ, փաստաբան Լևոն Վարդապետյանի խոսքով՝  ապաստան հայցողների և փախստականների կարգավիճակը Հայաստանում կարգավորվում է ինչպես միջազգային, այնպես էլ ներպետական իրավական նորմերով։
Նա հիշեցնում է, որ հիմնական միջազգային փաստաթուղթը 1951 թվականի ՄԱԿ-ի «Փախստականների կարգավիճակի մասին» կոնվենցիան է, որին Հայաստանը միացել է 1993 թվականին։ Դրանից հետո ընդունվել է նաև ներպետական օրենսդրությունը՝ «Փախստականների և ապաստանի մասին» օրենքը։
«Օրենքով սահմանված է, որ ապաստան կարող են ստանալ այն օտարերկրյա քաղաքացիները կամ քաղաքացիություն չունեցող անձինք, որոնք իրենց երկրում հետապնդվում են հինգ հիմքերից որևէ մեկով՝ ռասայի, կրոնի, ազգության, որոշակի սոցիալական խմբի պատկանելության կամ քաղաքական հայացքների պատճառով։ Եթե կա այդ հիմքերից թեկուզ մեկը և կա հիմնավոր երկյուղ հետապնդման նկատմամբ, անձը նախ ստանում է ապաստան հայցողի կարգավիճակ, իսկ հետագայում կարող է ճանաչվել փախստական»,- պարզաբանեց Վարդապետյանը։
Սահմանահատում, ձերբակալություններ և քրեական գործեր
Փաստաբանի խոսքով՝ ապաստան հայցողները հաճախ դեռ մուտքի փուլում լուրջ խնդիրների են բախվում։ «Շատերը չեն հասցնում վիզա ձեռք բերել կամ լքում են իրենց երկիրը շտապ պայմաններում, ինչի պատճառով սահմանը հատում են ապօրինի կամ օգտվում են կեղծ փաստաթղթերից։ Այդ դեպքում նրանց նկատմամբ հարուցվում է քրեական գործ, նրանք ձերբակալվում և կալանավորվում են»,-նշեց  նա։
Սակայն եթե հետագայում պարզվում է, որ անձը իսկապես փախել է հետապնդման պատճառով և ճանաչվում է փախստական, ապա այդ հոդվածներով նա ենթակա է արդարացման, քանի որ այդ գործողությունները տվյալ դեպքում քրեական պատասխանատվություն չեն ենթադրում։
Օրենսդրության բացերը
Լևոն Վարդապետյանի գնահատմամբ՝ Հայաստանի օրենսդրությունը դեռևս ամբողջությամբ չի համապատասխանում միջազգային ստանդարտներին։ Նա օրինակ է բերում չվերադարձելիության սկզբունքը․ «Լինում են դեպքեր, երբ անձը չի համապատասխանում կոնվենցիայի հինգ հիմքերին, բայց նրա վերադարձը կարող է վտանգավոր լինել՝ խոշտանգումների կամ մահապատժի սպառնալիքի պատճառով։ Այդ դեպքում նա չի ճանաչվում փախստական, բայց նաև չի կարող վերադարձվել իր երկիր։ Արդյունքում նա մնում է Հայաստանում՝ առանց որևէ կարգավիճակի, ինչը ներկայիս օրենսդրությամբ լիարժեք չի կարգավորվում»։
Փաստաբանի ներգրավվածությունը՝ բոլոր փուլերում
Փաստաբանը նշում է, որ իրենք ներգրավվում են ամբողջ գործընթացի ընթացքում՝ սկսած դիմումի լրացման փուլից. «Օգնում ենք դիմումի կազմման հարցում, ուղեկցում ենք միգրացիոն ծառայությունում, մասնակցում ենք հարցազրույցներին, իսկ մերժման դեպքում ներկայացնում ենք բողոքարկումներ դատարաններում։ Փախստական ճանաչվելու դեպքում աջակցում ենք նաև փաստաթղթերի ձեռքբերման փուլում»:
Կացարանների խնդիրն ու պահման պայմանները
Վարդապետյանի խոսքով՝ ապաստան հայցողների ժամանակավոր կացարանի կարողությունները սահմանափակ են՝ նախատեսված շուրջ 50 հոգու համար։ «Այժմ Աբովյանում նոր կենտրոն է կառուցվում, ինչը որոշ չափով կթեթևացնի խնդիրը»,-ասաց նա։
Միաժամանակ նա ընդգծում է, որ Հայաստանում չկան առանձին պահման վայրեր ազատությունից զրկված ապաստան հայցողների համար։ «Նրանք պահվում են քրեակատարողական հիմնարկներում, մինչդեռ միջազգային չափանիշներով պետք է ունենան առանձին պայմաններ»,-նշեց փաստաբանը։
Փաստաբանը որպես համակարգային ամենալուրջ խնդիրներից մեկը նշում է թարգմանության բացակայությունը։ «Օրենքով ամրագրված է, որ ապաստան հայցողը պետք է ստանա անվճար իրավաբանական օգնություն, բայց չի ամրագրված, թե ինչպես պետք է ապահովվի թարգմանությունը։ Ներկայում դա իրականացվում է ՄԱԿ ՓԳՀ-ի հետ համագործակցության շրջանակներում իրականացվող ծրագրի միջոցներով՝ վերջինիս գործընկեր «Հայկական Կարմիր խաչի» թարգմանիչների աջակցությամբ, բայց դա ոչ կայուն լուծում է»,-ասաց Լևոն Վարդապետյանը։
Նրա խոսքով՝ նույն անձի գործով տարբեր փուլերում տարբեր թարգմանիչների ներգրավումը խախտում է վստահության մթնոլորտը և կարող է ազդել գործի որակի վրա։

Число просителей убежища в Армении увеличилось: причины поиска убежища в других странах
Война, плохие социальные условия жизни, религиозные преследования и многие другие факторы часто становятся причиной того, что многие покидают свои страны и дома и ищут убежища в другом государстве. Непрекращающаяся война, бомбардировки, постоянный страх привели нашу 65-летнюю героиню (в целях безопасности гражданки её имя, фамилия и страна отбытия не указываются) в Армению. Она быстро приняла решение и переехала вместе со своим 17-летним внуком, попросив убежища.
В беседе с корреспондентом Арменпресс 65-летняя женщина рассказала, что живёт в Ереване уже около пяти месяцев и имеет статус беженца.
«Мы переехали в Армению вынужденно. Знаете, жить в условиях непрекращающейся войны – это ужасно. Мы очень быстро приняли решение и приехали в Ереван, ничего не взяв с собой. Не могу не сказать, что мне здесь очень помогли. Сотрудники миграционного отдела, мой менеджер, оказали нам большую поддержку. Мы приехали летом без вещей, но они обеспечили нас необходимыми вещами, зимней одеждой и помогли с решением разных вопросов. Мой внук тоже уже адаптировался. Он учится в школе и играет в футбол за футбольный клуб «Арарат», – сказала она.
Женщина, получившая статус беженки, подчеркнула, что крайне впечатлена и тронута отношением общества в Армении. Все готовы помочь и поддержать в любом вопросе.
«У меня диабет и проблемы с памятью, иногда я забываю адреса и места. Однажды я попросила прохожего на улице помочь мне найти дорогу. Он, сбившись с пути, проводил меня до нужного места, которое было довольно далеко. Таких историй много», – сказала она.
Беженка рассказала, что Армения также поразила её своими сладкими фруктами и овощами. «Здесь всё очень вкусно, ваш виноград и мёд просто неземного вкуса», — отметила она.
65-летняя женщина сказала, что очень хочет остаться в Армении навсегда, если это возможно. Хотя изучение армянского языка даётся очень тяжело, она пытается преодолеть и это препятствие.
По словам начальника Управления по вопросам убежища Службы миграции и гражданства (СМГ) МВД Рузанны Петросян, управление занимается исключительно приёмом просителей убежища и определением их статуса.
«Наше управление решает, будет предоставлен статус беженца или просто убежище. Бывают случаи, когда человек уже имеет статус беженца в другой стране и приезжает в Армению только для того, чтобы получить здесь убежище», — отметила Петросян.
Резкий рост числа заявлений из центров содержания под стражей и пограничных переходов
Рузанна Петросян представила статистические данные, подчеркнув, что в 2025 году наблюдался значительный рост числа заявлений, поданных как из центров содержания под стражей, так и из пограничных переходов. В центрах содержания под стражей оказываются иностранцы, въехавшие в Республику Армения без документов, а также лица, находящиеся в розыске и подлежащие экстрадиции в свою или третью страну.
«Если за первые 9 месяцев 2024 года из центров содержания под стражей ходатайствовали 37 человек, то за тот же период 2025 года их число достигло 74. А итоговый показатель за 2024 год составил 85 заявлений. Также зафиксирован рост числа заявлений из пограничных переходов: за первые 9 месяцев 2024 года ходатайства подали 13 человек, а за первые 9 месяцев 2025 года — уже 46 человек», — отметила она.
По словам Петросян, большинство заявителей на пограничных переходах — это граждане Кубы, прибывшие из Российской Федерации. «Они могут въехать в Армению только при наличии вида на жительство в России, но во многих случаях этот срок уже истёк. В таком случае въезд разрешён только на основании ходатайства о предоставлении убежища», — сказала она.
Представляя общую статистику просителей убежища, специалист отметила, что в 2020 году было подано 220 заявлений, в 2022 году — 989 (после начала войны на Украине), в 2023 году — 817 заявлений, в 2024 году — 660, а на данный момент в 2025 году — 514 заявлений.
Большинство заявлений поступило из Ирана
Петросян сообщает, что в 2025 году количество заявлений от граждан Ирана резко возросло из-за напряженности в отношениях между Ираном и Израилем.
«Если сравнивать с предыдущим годом, то за 9 месяцев 2024 года от граждан Ирана было подано 51 заявление, а в 2025 году — 159 заявлений. В июне-июле наблюдался практически массовый приток, но после стабилизации ситуации большинство из них вернулись», — сказала она.
Россия, Украина и лица, бежавшие от войны
По ее словам, количество заявлений из Российской Федерации также значительно увеличилось из-за войны. Заявители — это в основном граждане, уклоняющиеся от призыва и войны. «Эти дела крайне сложны, поскольку, с одной стороны, существует гуманитарное обоснование необходимости избегать войны, а с другой стороны, Россия подает запросы об экстрадиции. Мы сотрудничаем с Генеральной прокуратурой для принятия максимально справедливых и взвешенных решений», — отметила Петросян.
По словам эксперта-консультанта по вопросам убежища Офиса общественного защитника, адвоката Левона Вардапетяна, статус лиц, ищущих убежища, и беженцев в Армении регулируется как международными, так и внутригосударственными правовыми нормами.
Он напоминает, что основным международным документом является Конвенция ООН о статусе беженцев 1951 года, к которой Армения присоединилась в 1993 году. После этого было принято и внутригосударственное законодательство, а именно Закон «О беженцах и убежище».
«Закон устанавливает, что убежище может быть предоставлено иностранным гражданам или лицам без гражданства, подвергающимся преследованиям в своей стране по любому из пяти признаков: раса, вероисповедание, гражданство, принадлежность к определенной социальной группе или политические убеждения. При наличии хотя бы одного из этих признаков и обоснованных опасений преследования лицо сначала получает статус лица, ищущего убежища, а затем может быть признано беженцем», — пояснил Вардапетян.
Пересечение границы, аресты и уголовные дела
По словам адвоката, просители убежища часто сталкиваются с серьёзными проблемами на этапе въезда. «Многие не успевают получить визу или спешно покидают свою страну, поэтому пересекают границу нелегально или используют поддельные документы. В этом случае против них возбуждается уголовное дело, их арестовывают и заключают под стражу», — отметил он.
Однако, если впоследствии выясняется, что человек действительно скрылся из-за преследований и признан беженцем, то он подлежит оправданию по этим статьям, поскольку эти действия в данном случае не влекут за собой уголовную ответственность.
Пробелы в законодательстве
По словам Левона Вардапетяна, законодательство Армении до сих пор не в полной мере соответствует международным стандартам. В качестве примера он приводит принцип невысылки. «Бывают случаи, когда человек не соответствует пяти принципам Конвенции, но его возвращение может быть опасно из-за угрозы пыток или смертной казни. В этом случае он не признается беженцем, но и не может быть возвращен в свою страну. В результате он остается в Армении без какого-либо статуса, что не в полной мере регулируется действующим законодательством».
Участие адвоката на всех этапах
Адвокат отмечает, что они участвуют во всех этапах процесса, начиная с подачи заявления. «Мы помогаем с составлением заявления, сопровождаем заявителя в миграционную службу, участвуем в собеседованиях, а в случае отказа подаем апелляции в суд. В случае признания беженцем мы также помогаем на этапе получения документов».
Проблема размещения и условий содержания
По словам Вардапетяна, вместимость центра временного размещения для просителей убежища ограничена и рассчитана примерно на 50 человек. «В настоящее время в Абовяне строится новый центр, который в некоторой степени смягчит эту проблему», — сказал он.
В то же время он подчеркивает, что в Армении нет отдельных мест содержания для просителей убежища, лишенных свободы. «Они содержатся в пенитенциарных учреждениях, в то время как согласно международным стандартам у них должны быть отдельные условия», — отметил адвокат.
В качестве одной из самых серьезных системных проблем адвокат отмечает отсутствие перевода. «Закон предусматривает, что проситель убежища должен получать бесплатную юридическую помощь, но не определяет, как именно должен предоставляться перевод. В настоящее время это реализуется в рамках программы, реализуемой совместно с УВКБ ООН при поддержке переводчиков партнера — Армянского Красного Креста, но это не является долгосрочным решением», — отметил Левон Вардапетян.
По его словам, привлечение разных переводчиков на разных этапах дела одного и того же лица нарушает атмосферу доверия и может повлиять на качество рассмотрения дела.