Հայաստանում ապաստան հայցողների թիվն ավելացել է. այլ երկրներում ապաստան փնտրելու պատճառները
Պատերազմը, կյանքի սոցիալական վատ պայմանները, կրոնական հետապնդումները և շատ այլ գործոնները հաճախ շատերի համար դառնում են իրենց երկրները, տունը լքելու և այլ պետությունում ապաստան փնտրելու պատճառ։ Չդադարող պատերազմը, ռմբակոծությունները, անընդհատ ուղեկցող վախերը մեր 65-ամյա հերոսուհուն (ելնելով քաղաքացու անվտանգությունից՝ չի նշվում նրա անունը, ազգանունը և երկիրը, որտեղից նա ժամանել է) բերել են Հայաստան: Նա շատ արագ որոշում է կայացրել և իր 17-ամյա թոռան հետ տեղափոխվել է՝ խնդրելով ապաստան։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում 65-ամյա կինը պատմեց, որ արդեն մոտ հինգ ամիս է ապրում է Երևանում և ունի փախստականի կարգավիճակ:
«Հայաստան ենք տեղափոխվել ստիպված։ Գիտեք, չդադարող պատերազմի մեջ ապրելը սարսափելի է։ Շատ արագ որոշում կայացրինք և առանց որևէ բան մեզ հետ վերցնելու եկանք Երևան։ Չեմ կարող չնշել՝ ինձ այստեղ շատ են օգնել. միգրացիայի համապատասխան բաժնի աշխատակիցները, իմ մենեջերը մեծ աջակցություն են տրամադրել մեզ։ Մենք եկել ենք ամռանը՝ առանց իրերի, բայց մեզ այստեղ տրամադրել են անհրաժեշտ իրերը, ձմեռային հագուստ և աջակցել են տարբեր հարցերով։ Թոռնիկս նույնպես արդեն հարմարվել է․ հաճախում է դպրոց և ֆուտբոլի՝ «Արարատ» ֆուտբոլային ակումբում»,-պատմեց նա։
Փախստականի կարգավիճակ ստացած կինն ընդգծեց՝ անչափ տպավորված ու զգացված է Հայաստանում հասարակության վերաբերմունքից․ յուրաքանչյուրը պատրաստ է ցանկացած հարցում օգնելու և աջակցելու։ «Ես ունեմ շաքարային դիաբետ և հիշողության հետ կապված որոշ խնդիրներ, երբեմն հասցեներն ու վայրերը մոռանում եմ։ Մի անգամ փողոցում խնդրեցի անցորդին օգնել կողմնորոշվել։ Նա, կիսատ թողնելով իր ճանապարհը, ուղեկցեց ինձ անհրաժեշտ վայրը, որը բավական հեռու էր։ Նման պատմությունները շատ են»,-ասաց նա։
Փախստական կինը պատմեց, որ Հայաստանն իրեն տպավորել է նաև իր քաղցրահամ մրգերով ու բանջարեղենով։ «Այստեղ ամեն ինչ շատ համեղ է, ձեր խաղողն ու մեղրը պարզապես անմահական համ ունեն»,-նշեց նա։
65-ամյա կինն ասաց, որ մեծ ցանկություն ունի մշտապես Հայաստանում մնալու, եթե դա հնարավոր լինի։ Չնայած նրան, որ հայերեն սովորելը շատ բարդ է, նա փորձում է նաև այդ խոչընդոտը հաղթահարել։
ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության (ՄՔԾ) ապաստանի տրամադրման վարչության պետ Ռուզաննա Պետրոսյանի խոսքով՝ վարչությունը զբաղվում է բացառապես ապաստան հայցողների ընդունմամբ և նրանց կարգավիճակի որոշմամբ։
«Մեր վարչությունը որոշում է՝ կլինի՞ փախստականի կարգավիճակ, թե՞ պարզապես ապաստանի տրամադրում։ Լինում են դեպքեր, երբ անձն արդեն փախստականի կարգավիճակ ունի այլ երկրում և գալիս է Հայաստան՝ միայն այստեղ ապաստան ստանալու նպատակով»,- նշեց  Պետրոսյանը։
Կտրուկ աճ՝ կալանավայրերից և սահմանակետերից դիմումների մասով
Ռուզաննա Պետրոսյանը ներկայացրեց վիճակագրական տվյալներ՝ ընդգծելով, որ 2025 թվականին նկատվում է էական աճ թե՛ կալանավայրերից, թե՛ սահմանակետերից ներկայացվող դիմումների մասով։ Կալանավայրերում հայտնվում են այն օտարերկրացիները, որոնք առանց փաստաթղթի մուտք են գործել Հայաստանի Հանրապետություն, ինչպես նաև այն անձինք, որոնք գտնվում են հետախուզման մեջ, ենթական են հանձման իրենց կամ որևէ երրորդ երկիր: «Եթե 2024 թվականի 9 ամիսներին կալանավայրերից ապաստանի համար դիմել էր 37 անձ, ապա 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածում թիվը հասել է 74-ի։ Իսկ վերջնական 2024 թվականի ցուցանիշը կազմել էր 85 դիմում։ Սահմանակետերից դիմումների մասով ևս աճ է արձանագրվել․ 2024 թվականի 9 ամիսներին դիմել էր 13 անձ, իսկ 2025 թվականի 9 ամիսներին՝ արդեն 46 անձ»,-նշեց նա:
Պետրոսյանի խոսքով՝ սահմանակետերում դիմողների հիմնական մասը Կուբայի քաղաքացիներ են, որոնք գալիս են Ռուսաստանի Դաշնությունից։ «Նրանք կարող են Հայաստան մուտք գործել միայն այն դեպքում, եթե ունեն Ռուսաստանի կացության կարգավիճակ, սակայն շատ դեպքերում այդ ժամկետը լրացած է լինում։ Այդ դեպքում մուտքը թույլատրվում է միայն ապաստան հայցելու հիմքով»,-ասաց նա։
Ներկայացնելով ապաստան հայցողների ընդհանուր վիճակագրությունը, մասնագետը նշեց՝ 2020 թվականին ունեցել են  220 դիմում, 2022-ին՝ 989, (Ուկրաինայի պատերազմի սկզբից հետո), 2023 թվականին  ունեցել են 817 դիմում, 2024 թվականին թիվը կազմել է 660, իսկ 2025 թվականի այս պահի դրությամբ կա  514 դիմում:
Ամենաշատ դիմումները՝ Իրանից
Պետրոսյանը տեղեկացնում է, որ 2025 թվականին Իրանի քաղաքացիների դիմումների թիվը կտրուկ աճել է Իրան-Իսրայել լարվածության պատճառով։
«Եթե համեմատենք նախորդ տարվա հետ, ապա 2024 թվականի  9 ամիսների ընթացքում եղել է  51 իրանցի դիմորդ, իսկ 2025-ին՝ 159 դիմորդ: Հունիս–հուլիս ամիսներին գրեթե զանգվածային ներհոսք էր նկատվում, սակայն իրավիճակի կայունացումից հետո նրանց մեծ մասը վերադարձավ»,-ասաց նա։
Ռուսաստան, Ուկրաինա և պատերազմից փախչողներ
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից եկող դիմումները ևս զգալիորեն աճել են պատերազմի պատճառով։ Դիմում ներկայացնողները հիմնականում զորակոչից և պատերազմից խուսափող քաղաքացիներ են։ «Այս գործերը չափազանց բարդ են, որովհետև մի կողմից կա պատերազմից խուսափելու մարդասիրական հիմնավորումը, մյուս կողմից՝ Ռուսաստանի  կողմից ներկայացվում են հանձնման միջնորդություններ։ Մենք համագործակցում ենք գլխավոր դատախազության հետ՝ հնարավորինս արդար և հավասարակշռված որոշումներ կայացնելու համար»,-նշեց Պետրոսյանը։
Հանրային պաշտպանի գրասենյակի ապաստանի հարցերով խորհրդատու-փորձագետ, փաստաբան Լևոն Վարդապետյանի խոսքով՝  ապաստան հայցողների և փախստականների կարգավիճակը Հայաստանում կարգավորվում է ինչպես միջազգային, այնպես էլ ներպետական իրավական նորմերով։
Նա հիշեցնում է, որ հիմնական միջազգային փաստաթուղթը 1951 թվականի ՄԱԿ-ի «Փախստականների կարգավիճակի մասին» կոնվենցիան է, որին Հայաստանը միացել է 1993 թվականին։ Դրանից հետո ընդունվել է նաև ներպետական օրենսդրությունը՝ «Փախստականների և ապաստանի մասին» օրենքը։
«Օրենքով սահմանված է, որ ապաստան կարող են ստանալ այն օտարերկրյա քաղաքացիները կամ քաղաքացիություն չունեցող անձինք, որոնք իրենց երկրում հետապնդվում են հինգ հիմքերից որևէ մեկով՝ ռասայի, կրոնի, ազգության, որոշակի սոցիալական խմբի պատկանելության կամ քաղաքական հայացքների պատճառով։ Եթե կա այդ հիմքերից թեկուզ մեկը և կա հիմնավոր երկյուղ հետապնդման նկատմամբ, անձը նախ ստանում է ապաստան հայցողի կարգավիճակ, իսկ հետագայում կարող է ճանաչվել փախստական»,- պարզաբանեց Վարդապետյանը։
Սահմանահատում, ձերբակալություններ և քրեական գործեր
Փաստաբանի խոսքով՝ ապաստան հայցողները հաճախ դեռ մուտքի փուլում լուրջ խնդիրների են բախվում։ «Շատերը չեն հասցնում վիզա ձեռք բերել կամ լքում են իրենց երկիրը շտապ պայմաններում, ինչի պատճառով սահմանը հատում են ապօրինի կամ օգտվում են կեղծ փաստաթղթերից։ Այդ դեպքում նրանց նկատմամբ հարուցվում է քրեական գործ, նրանք ձերբակալվում և կալանավորվում են»,-նշեց  նա։
Սակայն եթե հետագայում պարզվում է, որ անձը իսկապես փախել է հետապնդման պատճառով և ճանաչվում է փախստական, ապա այդ հոդվածներով նա ենթակա է արդարացման, քանի որ այդ գործողությունները տվյալ դեպքում քրեական պատասխանատվություն չեն ենթադրում։
Օրենսդրության բացերը
Լևոն Վարդապետյանի գնահատմամբ՝ Հայաստանի օրենսդրությունը դեռևս ամբողջությամբ չի համապատասխանում միջազգային ստանդարտներին։ Նա օրինակ է բերում չվերադարձելիության սկզբունքը․ «Լինում են դեպքեր, երբ անձը չի համապատասխանում կոնվենցիայի հինգ հիմքերին, բայց նրա վերադարձը կարող է վտանգավոր լինել՝ խոշտանգումների կամ մահապատժի սպառնալիքի պատճառով։ Այդ դեպքում նա չի ճանաչվում փախստական, բայց նաև չի կարող վերադարձվել իր երկիր։ Արդյունքում նա մնում է Հայաստանում՝ առանց որևէ կարգավիճակի, ինչը ներկայիս օրենսդրությամբ լիարժեք չի կարգավորվում»։
Փաստաբանի ներգրավվածությունը՝ բոլոր փուլերում
Փաստաբանը նշում է, որ իրենք ներգրավվում են ամբողջ գործընթացի ընթացքում՝ սկսած դիմումի լրացման փուլից. «Օգնում ենք դիմումի կազմման հարցում, ուղեկցում ենք միգրացիոն ծառայությունում, մասնակցում ենք հարցազրույցներին, իսկ մերժման դեպքում ներկայացնում ենք բողոքարկումներ դատարաններում։ Փախստական ճանաչվելու դեպքում աջակցում ենք նաև փաստաթղթերի ձեռքբերման փուլում»:
Կացարանների խնդիրն ու պահման պայմանները
Վարդապետյանի խոսքով՝ ապաստան հայցողների ժամանակավոր կացարանի կարողությունները սահմանափակ են՝ նախատեսված շուրջ 50 հոգու համար։ «Այժմ Աբովյանում նոր կենտրոն է կառուցվում, ինչը որոշ չափով կթեթևացնի խնդիրը»,-ասաց նա։
Միաժամանակ նա ընդգծում է, որ Հայաստանում չկան առանձին պահման վայրեր ազատությունից զրկված ապաստան հայցողների համար։ «Նրանք պահվում են քրեակատարողական հիմնարկներում, մինչդեռ միջազգային չափանիշներով պետք է ունենան առանձին պայմաններ»,-նշեց փաստաբանը։
Փաստաբանը որպես համակարգային ամենալուրջ խնդիրներից մեկը նշում է թարգմանության բացակայությունը։ «Օրենքով ամրագրված է, որ ապաստան հայցողը պետք է ստանա անվճար իրավաբանական օգնություն, բայց չի ամրագրված, թե ինչպես պետք է ապահովվի թարգմանությունը։ Ներկայում դա իրականացվում է ՄԱԿ ՓԳՀ-ի հետ համագործակցության շրջանակներում իրականացվող ծրագրի միջոցներով՝ վերջինիս գործընկեր «Հայկական Կարմիր խաչի» թարգմանիչների աջակցությամբ, բայց դա ոչ կայուն լուծում է»,-ասաց Լևոն Վարդապետյանը։
Նրա խոսքով՝ նույն անձի գործով տարբեր փուլերում տարբեր թարգմանիչների ներգրավումը խախտում է վստահության մթնոլորտը և կարող է ազդել գործի որակի վրա։

Armenia records surge in asylum requests
Armenia is seeing an increase in the number of asylum seekers from abroad, according to officials in charge of processing the applications.
Ruzanna Petrosyan, Head of the Asylum Provision Department of the Migration and Citizenship Service (MCS) of the Ministry of Internal Affairs, told Armenpress that in 2025 there has been a significant increase in applications submitted both from detention facilities and at border checkpoints.
“If in the first nine months of 2024, 37 individuals applied for asylum from detention facilities, in the same period of 2025 the number has risen to 74. The final figure for 2024 was 85 applications. An increase was also recorded in applications from border checkpoints: 13 individuals applied in the first nine months of 2024, compared to 46 in the same period of 2025,” she noted.
According to Petrosyan, the majority of applicants at border checkpoints are Cuban citizens coming from the Russian Federation. “They can enter Armenia only if they have legal residency in Russia, but in many cases that period has expired. In such cases, entry is allowed solely on the basis of seeking asylum,” she said.
Presenting the overall statistics of asylum seekers, the official said that there were 220 applications in 2020; 989 in 2022 (after the start of the war in Ukraine); 817 in 2023; 660 in 2024; and, according to the latest data for 2025, there are 514 applications.
Petrosyan added that in 2025 the number of applications from Iranian citizens has sharply increased due to tensions between Iran and Israel.
“If we compare with the previous year, there were 51 Iranian applicants in the first nine months of 2024, whereas in 2025 the number reached 159. In June–July, there was an almost massive influx, but after the situation stabilized, the majority of them returned,” she said.
According to the official, asylum requests filed by Russian citizens have also increased significantly due to the war in Ukraine. Most applicants are seeking to avoid conscription and military service. “These cases are extremely complex, because on the one hand there is a humanitarian justification for avoiding the war, and on the other hand, Russia submits extradition requests. We cooperate with the Prosecutor General’s Office to ensure decisions are as fair and balanced as possible,” Petrosyan said.
Armenpress spoke with attorney Levon Vardapetyan, Advisor-Expert on Asylum Issues at the Public Defender’s Office, to learn more about the legal challenges facing asylum seekers.
The status of asylum seekers and refugees in Armenia is regulated by both international and domestic legal norms. The primary international document is the 1951 UN Refugee Convention, which Armenia joined in 1993. Subsequently, domestic legislation was adopted as well—the Law on Refugees and Asylum.
“The law stipulates that asylum can be granted to foreign nationals or stateless persons who are persecuted in their country on any of the following five grounds: race, religion, nationality, membership in a particular social group, or political opinion. If at least one of these grounds exists and there is a well-founded fear of persecution, the person is initially granted the status of an asylum seeker and may later be recognized as a refugee,” explained Vardapetyan.
According to the expert, asylum seekers often face serious problems already at the entry stage. “Many do not manage to obtain a visa or leave their country in urgent circumstances, which leads them to cross the border illegally or use forged documents. In such cases, a criminal case is initiated against them, and they are arrested and detained,” he noted. However, if it later becomes clear that the person indeed fled due to persecution and is recognized as a refugee, they are exempt from liability under those articles, as these actions do not entail criminal responsibility in this context.
Vardapetyan said that Armenian legislation still does not fully comply with international standards. He points to a gap in the non-refoulement procedure: “There are cases when a person does not meet any of the five grounds under the Convention, but returning them could be dangerous due to the risk of torture or the death penalty. In such cases, the person is not recognized as a refugee but also cannot be returned to their country. As a result, they remain in Armenia without any official status, which is not fully regulated under the current legislation.”
The attorney noted that lawyers are involved at all stages of the asylum process.
According to Vardapetyan, the capacity of temporary accommodation for asylum seekers is limited—designed for around 50 people. “A new center is currently being built in Abovyan, which will somewhat alleviate the problem,” he said. At the same time, he emphasized that there are no separate detention facilities in Armenia for asylum seekers deprived of their liberty. “They are held in penitentiary institutions, whereas according to international standards, they should have separate conditions,” the lawyer noted.
The lawyer identifies the lack of translation services as one of the most serious systemic problems. “The law guarantees that an asylum seeker must receive free legal assistance, but it does not specify how translation should be provided. Currently, this is carried out through a program in cooperation with UNHCR, with the support of translators from its partner, the Armenian Red Cross, but this is not a sustainable solution,” said Vardapetyan. According to him, involving different translators at various stages of the same person’s case undermines the atmosphere of trust and can affect the quality of the proceedings.
Armenpress also spoke to a 65-year-old woman who fled her war-torn country with her 17-year-old grandchild to seek refuge in Armenia. The woman spoke on condition of anonymity due to security concerns and asked that her country of origin not be disclosed.
She said she has been living in Armenia for five months and has already been granted refugee status.
“We were forced to flee to Armenia. You know, living in a never-ending war is terrifying. We made a quick decision and came to Yerevan without taking anything with us. I cannot fail to mention that we have received a lot of help here. The staff of the relevant migration department and my manager provided us with great support. We arrived in the summer without any belongings, but we were given the necessary items, winter clothing, and assistance with various issues. My grandson has also already adapted—he attends school and plays football at the ‘Ararat’ Football Club [training school],” she said.
The refugee emphasized that she is deeply impressed and moved by the attitude of Armenian society—everyone is ready to help and support in any matter. “I have diabetes and some memory-related issues, and sometimes I forget addresses and places. Once, I asked a passerby on the street to help me find my way. He interrupted his own route and accompanied me to the place I needed, which was quite far. There are many such stories,” she said.