Հայաստանի մարզերից հավաքված երաժշտական նոր ձայները՝ «Վարչաֆեստ 2026»-ի եզրափակչում
Սևանի ափին մեկնարկել է «Վարչաֆեստ 2026»-ի եզրափակիչ փուլը, որի ընթացքում Հայաստանի տարբեր մարզերից ընտրված երիտասարդ երաժշտական խմբերը ներկայացնում են իրենց ստեղծագործական ներուժը։
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, երկու օր շարունակ Sevan Festival City-ն հյուրընկալում է երիտասարդ երաժիշտների։ Փառատոնի շրջանակում գործում է երկու բեմ, ելույթ են ունենում շուրջ երկու տասնյակ խմբեր, իսկ երաժշտական ծրագրին զուգահեռ անցկացվում են ստեղծագործական և ժամանցային միջոցառումներ։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Տիգրան Վիրաբյանը նշեց, որ փառատոնի նախապատրաստական փուլը ներառել է Հայաստանի տարբեր մարզերում անցկացված լսումներ։
«Կարծում եմ՝ սա շատ լավ առիթ էր մի շարք վերլուծություններ անելու, ելակետային տվյալներ հասկանալու և մեր հետագա գործունեության ընթացքում այս ամենը նկատի ունենալու։ Այսօր Sevan Festival City-ի տարածքում են ավելի քան 200 երաժիշտ-կատարողներ, որոնք սրտի թրթիռով սպասում են իրենց ելույթներին։ Շատ ուրախ եմ տեսնել տարածքն այսքան բազմամարդ։ Այստեղ են նաև մեր բենդերի ֆան-ակումբները, և սա շատ լավ առիթ է իրենց սիրելի խմբին տեսնելու պրոֆեսիոնալ միջավայրում։ Այս 20 խմբերից հաղթողը հնարավորություն է ունենալու սեպտեմբերի 21-ի միջոցառումների ծրագրում ընդգրկվելու։ Մնացած խմբերը ամբողջ տարվա ընթացքում լինելու են ԿԳՄՍ նախարարության միջոցառումների բազայում»,-ասաց Վիրաբյանը:
«Վարչաֆեստ»-ի ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը 10 միլիոն դրամ է։ Գլխավոր մրցանակը 4 միլիոն դրամ է, առաջին տեղը՝ 3 միլիոն, երկրորդ տեղը՝ 2 միլիոն, երրորդ տեղը՝ 1 միլիոն դրամ։
Վոկալիստ, կոմպոզիտոր, դաշնակահար, «Վարչաբենդ»-ի գեղարվեստական ղեկավար և «Վարչաֆեստ»-ի ծրագրի համահիմնադիր Կարլ Մանուկյանը, խոսելով նախագծի գաղափարի մասին, նշեց, որ այն ձևավորվել է «Վարչաբենդ»-ի ստեղծման ընթացքում։
«Երբ 2025 թվականին ձևավորվեց «Վարչաբենդ»-ը, արդեն որոշում կար, որ մարզերում գործող ինքնագործ խմբերին պետք է հրավիրենք վարչապետի համերգին։ Համերգի օրը մտահղացում առաջացավ, որ մենք պետք է ունենանք մի հարթակ, որտեղ ինքնագործ խմբերը կարողանան արտահայտել իրենց տաղանդը։ Այդպես էլ ծնվեց ծրագիրը։ Այս տարի ժամանակային խնդիր ունեինք․ մեկուկես ամսում նախարարության հետ միասին պետք է իրականացնեինք աշխատանքները։ Չնայած կարճ ժամանակահատվածին՝ սպասելիքներից ավելի եղավ։ Մենք ունեցանք 100 գրանցված խումբ: Ընդհանուր հաղթողը որոշվելու է 50 տոկոսը՝ ժյուրիի մասնագիտական գնահատականն է, 50 տոկոսը՝ հանդիսատեսինը։ Հանդիսատեսը QR կոդի միջոցով կարող է քվեարկել իր ընտրած խմբի օգտին»,-եզրափակեց նա։
Դաշնակահար, կոմպոզիտոր, երաժիշտ, «Վարչաֆեստ»-ի ժյուրիի անդամ և ստեղծագործական կազմի ղեկավար Վահագն Հայրապետյանի խոսքով՝ մասնակիցների ընտրությունն իրականացվել է մի քանի փուլով։
«Սկզբում 100-ից ավելի հայտեր ներկայացվեցին։ Ժյուրիի անդամները առանձին լսեցին բոլոր հայտերը և դրանցից ընտրեցին 50-ը, որից հետո մարզերում սկսեցինք կենդանի լսումները։ Հիմա ընտրվել են վերջին 20-ը, որոնցից այսօր կընտրվեն վերջնական հաղթողները։ Բայց ինձ թվում է՝ մրցույթում հաղթող-պարտվող չկա, այս երաժշտության մեջ նման բան չկա։ Շատ հետաքրքիր խմբեր կային, շատ հետաքրքիր երաժշտություն ու նոր մեկնաբանություններ։ Կային նաև լավ խմբեր, որոնք, ցավոք, չանցան՝ տարբեր պատճառներով, այդ թվում՝ տարիքային անհամատեղելիության պատճառով։ Այս ամենն արվել է երիտասարդ երաժիշտներին, երիտասարդ կատարողներին ու խմբերին խթանելու համար։ Խումբ կա, որ հենց այս «Վարչաֆեստ»-ի համար է ձևավորվել, բայց հուսով եմ՝ կշարունակի իր գործունեությունը»,-ասաց Հայրապետյանը:
Մասնակիցները նույնպես փաստում են, որ «Վարչաֆեստ»-ը հնարավորություն է ոչ միայն մրցելու, այլև լայն հանրությանը ներկայանալու, նոր կապեր ստեղծելու և մասնագիտական կարծիք ստանալու համար։
Սևանի «Գամա» բենդի ներկայացուցիչ Մերի Մկրտչյանի խոսքով՝ խումբը մասնակցության որոշումը կայացրել է հայտարարությունը տեսնելուց հետո։
«Հայտարարությունը տեսանք և երկար չմտածեցինք․ խմբի բոլոր անդամները համաձայնեցին մասնակցել, լրացրեցինք հայտը և սպասեցինք պատասխանին։ Բենդը բաղկացած է հինգ հոգուց, հիմնական ոճը ռոքն է։ Հիմնականում նվագում ենք Գեղարքունիքի մարզից հավաքագրված երգեր, որոնք գրեթե ոչ ոք չի լսել։ Մենք հավաքել ենք այդ երգերը, իսկ «Գամա» բենդը հիմա մշակում է դրանք և նոր շնչով մատուցում հանդիսատեսին։ Իհարկե, մասնակցելով մրցույթի՝ առաջին միտքն այն է, որ հաղթես։ Բայց եթե չհաղթենք էլ, այստեղի մթնոլորտը, նոր ծանոթությունները, մասնագիտական ժյուրիի կարծիքներն ու խորհուրդները մեծ ձեռքբերում են բենդի համար»,-ասաց մասնակիցը՝ հավելելով, որ խումբն այս պահին ունի երկու պրոֆեսիոնալ ձայնագրված ստեղծագործություն, որոնք կան «Գամա» բենդի YouTube հարթակում։

Varchafest 2026 final stage kicks off on shores of Lake Sevan
The final stage of Varchafest 2026 has kicked off on the shores of Lake Sevan, with young music groups selected from different regions of Armenia showcasing their creative potential.
Sevan Festival City is hosting young musicians for two days. The festival features two stages, with around two dozen groups performing, while creative and entertainment events are also being held alongside the music program.
The name “Varchafest” combines the Armenian word “varchapet,” meaning “prime minister,” with “fest.” The name is also a nod to Varchaband, the prime minister’s music band, in which PM Nikol Pashinyan plays the drums.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Tigran Virabyan said the festival’s preparatory stage included auditions held in different regions of Armenia.
“I think this was a very good opportunity to conduct a number of analyses, understand the baseline data and take all this into account in our future work. Today, more than 200 musicians are at Sevan Festival City, eagerly awaiting their performances. I am very happy to see the venue so crowded. The fan clubs of our bands are also here, and this is a very good opportunity for them to see their favorite group in a professional environment. The winner among these 20 groups will have the opportunity to be included in the program of the September 21 [Independence Day] events. The other groups will be included in the Ministry of Education, Science, Culture and Sport’s roster of performers for events throughout the year,” Virabyan said.
Varchafest’s total prize fund is AMD 10 million. The grand prize is AMD 4 million, while first place will receive AMD 3 million, second place AMD 2 million, and third place AMD 1 million.
Varchaband artistic director and Varchafest program co-founder Karl Manukyan, a vocalist, composer and pianist, said the idea for the project emerged during the creation of Varchaband.
“When Varchaband was formed in 2025, there was already a decision to invite amateur groups operating in the regions to the prime minister’s concert. On the day of the concert, the idea emerged that we should have a platform where amateur groups could express their talent. That is how the program was born. This year, we had a time constraint: together with the ministry, we had to carry out the work in a month and a half. Despite the short timeframe, the result exceeded expectations. We had 100 registered groups. The overall winner will be determined 50% by the jury’s professional assessment and 50% by the audience. The audience can vote for the group of their choice using a QR code,” he said.
According to pianist, composer, musician, Varchafest jury member and creative team leader Vahagn Hayrapetyan, the participants were selected through several stages.
“Initially, more than 100 applications were submitted. The jury members separately listened to all the applications and selected 50, after which we began live auditions in the regions. The final 20 have now been selected, and the winners will be chosen today. But I think there are no winners or losers in a competition; there is no such thing in this music. There were many very interesting groups, very interesting music and new interpretations. There were also good groups that, unfortunately, did not advance for various reasons, including age requirements. All this was done to promote young musicians, young performers and groups. There is a group that was formed specifically for this Varchafest, but I hope it will continue its activities,” Hayrapetyan said.
Participants also note that Varchafest is an opportunity not only to compete but also to present themselves to a wider audience, establish new connections and receive professional feedback.
According to Mary Mkrtchyan, a representative of Sevan’s Gamma band, the group decided to participate after seeing the announcement.
“We saw the announcement and did not think for long: all the members of the group agreed to participate, we filled out the application and waited for a response. The band consists of five people, and its main style is rock. We mainly perform songs gathered from Gegharkunik Province that almost no one has heard. We collected these songs, and Gamma band is now arranging them and presenting them to the audience with a new approach. Of course, when participating in a competition, the first thought is to win. But even if we do not win, the atmosphere here, new acquaintances, and the opinions and advice of the professional jury are a great achievement for the band,” the participant said, adding that the group currently has two professionally recorded tracks available on Gamma band’s YouTube channel.