ԱԳ փոխնախարարը Բրյուսելում վերահաստատել է թափանցիկ և ներառական COP17-ի կազմակերպման հարցում Հայաստանի հանձնառությունը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել «Դեպի 2030 թվական. վերափոխելով բնապահպանական նպատակները գործողությունների» խորագրով միջոցառմանը:
Փոխնախարար Աբիսողոմոնյանն իր խոսքում վերահաստատել է Երևանի հանձնառությունն՝ ուղղված թափանցիկ և ներառական COP17-ի կազմակերպմանը, ինչպես նաև Համաժողովի շրջանակներում համագործակցային մթնոլորտի ապահովմանը:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը նաև շեշտել է COP17-ի ակյունաքարային դերը Կունմին-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի հանձնառությունների առաջին գլոբալ վերանայման տեսանկյունից: Կարևորվել է կենսաբազմազանությանն առնչվող մարտահրավերների հասցեագրմանն ուղղված համապատասխան ֆինանսավորման ապահովումը և ընդգծվել է առկա բացը լրացնելու անհրաժեշտությունը:
Ամփոփելով՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը նշել է, որ Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կողմերի և բոլոր մյուս շահագրգիռ դերակատարների լիարժեք ներգրավվածության շնորհիվ միայն հնարավոր կլինի ապահովել արդյունավետ Համաժողովի անցկացումը:
ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ՝ միջոցառումը կազմակերպվել է Բելգիայում ՀՀ դեսպանության և Միավորված ազգերի կազմակերպության զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) Բրյուսելյան գրասենյակի կողմից` Հայաստանում հյուընկալվելիք Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին ընդառաջ իրականացվող աշխատանքների շրջանակներում:
Նշվում է, որ միջոցառմանը մասնակցել են նաև դիվանագիտական կորպուսի, ԵՄ հաստատությունների, վերլուծական կենտրոնների, միջազգային ֆինանսական հաստատությունների ներկայացուցիչներ։

On November 28, in Brussels, Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan participated and delivered remarks at the event entitled “Towards 2030: Turning nature goals into action”.
In his remarks, the Deputy Foreign Minister reiterated the commitment of Armenia to convening transparent and inclusive COP17, as well as ensuring a collaborative environment throughout the Conference, the foreign ministry said in a press release.
Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan stressed the pivotal role of COP17 in the context of the first global review of the Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework. The importance of securing adequate financing to address biodiversity-related challenges and the need to close the existing gap were emphasized.
In conclusion, the Deputy Foreign Minister noted that convening an effective Conference will only be possible through the meaningful engagement of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity and all other relevant stakeholders.
The event was organized by the Embassy of Armenia in Belgium and the UNDP Brussels office within the framework of the preparatory efforts ahead of the 17th meeting of the Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity.
The event brought together representatives of the diplomatic corps, EU institutions, think tanks and international financial institutions.