Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն Ադրբեջանի դեսպանին պարզաբանումներ է տվել Կիևում դեսպանատանը հարվածի առնչությամբ
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինը հանդիպել է Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Ռահման Սահիբ օղլու Մուստաֆաևի հետ։ Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, Գալուզինը պարզաբանումներ է տվել Կիևում Ադրբեջանի դեսպանատան հետ կապված միջադեպի վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Զրույցի ընթացքում նշվել է, որ ադրբեջանական կողմից նոյեմբերի 14-ին ստացված դիմումը՝ Կիևում գտնվող Ադրբեջանի դիվանագիտական առաքելության շենքերին, գույքին և տարածքին հասցված վնասի վերաբերյալ, ուշադիր ուսումնասիրվել է Ռուսաստանի համապատասխան գերատեսչությունների կողմից», - ասվում է Արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
«Միևնույն ժամանակ, առկա տեղեկատվության ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Կիևում գտնվող Ադրբեջանի դիվանագիտական առաքելության շենքերին հասցված վնասն, ամենայն հավանականությամբ, պայմանավորված է Ուկրաինայի զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության համակարգերի սխալ աշխատանքով, ենթադրաբար, Patriot հրթիռի անկմամբ», - նշվում է հայտարարության մեջ։
Գերատեսչությունը նշում է, որ «հատուկ ընդգծվել է, որ Ուկրաինայում գտնվող Ադրբեջանի Հանրապետության օբյեկտների դեմ ենթադրյալ «հրթիռային հարվածների նպատակային բնույթի» մասին պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը»։

МИД России дал разъяснения послу Азербайджана в связи с ударом по посольству в Киеве
Заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин встретился с послом Азербайджана в России Рахманом Сахиб оглу Мустафаевым. В ходе встречи, среди прочего, Галузин дал разъяснения по инциденту с посольством Азербайджана в Киеве. Как передает Арменпресс, об этом сообщил МИД России.
«В ходе беседы отмечено, что полученное 14 ноября обращение азербайджанской стороны по поводу повреждений, нанесенных зданиям, имуществу и территории азербайджанской дипмиссии в Киеве, было внимательно рассмотрено в компетентных российских ведомствах», - говорится в сообщении МИД РФ.
«Вместе с тем по результатам изучения имеющейся информации установлено, что повреждения комплекса зданий азербайджанской дипломатической миссии в Киеве, по всей вероятности, произошли вследствие некорректной работы средств противовоздушной обороны вооруженных сил Украины, предположительно – падения ракеты ЗРК Patriot- говорится в сообщении.
В ведомстве отмечают, что «особо подчеркнуто, что заявления о якобы имевшем место «целенаправленном характере ракетных ударов» по объектам Азербайджанской Республики на Украине не соответствуют действительности».