Ալիևը Զելենսկու հետ զրույցում դատապարտել է ռուսական հարվածը Կիևում Ադրբեջանի դեսպանատանը
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ այն բանից հետո, երբ գիշերը ռուսական «Իսկանդեր» հրթիռի բեկորներն ընկել են Կիևում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ուկրաինայի նախագահը գրել է իր Telegram ալիքում։
«Շնորհակալություն աջակցության և մեր ժողովրդին ցավակցությունների համար։ Այս գիշեր ռուսները հարյուրավոր անօդաչու թռչող սարքեր և հրթիռներ, այդ թվում՝ բալիստիկ հրթիռներ են օգտագործել ուկրաինացիների դեմ։ Դժբախտաբար, կան ավերածություններ և վնասներ։ Վնասվել է նաև Ադրբեջանի դեսպանատունը։ Պարոն նախագահը դատապարտեց այս հարվածը և ընդգծեց, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ ռուսները թիրախավորում են դեսպանատան շենքը և Ադրբեջանի հետ կապված այլ օբյեկտներ», - գրել է Զելենսկին Ադրբեջանի նախագահի հետ իր զրույցի մասին։
Վերջին տվյալներով՝ Կիևի վրա Ռուսաստանի հարձակման հետևանքով 6 մարդ զոհվել է, 45-ը՝ վիրավորվել։ Գիշերը ռուսական ուժերը զանգվածային հարված են հասցրել Ուկրաինային՝ երկրի ուղղությամբ արձակելով, ընդհանուր առմամբ, 18 հրթիռ և 430 անօդաչու թռչող սարք։

Алиев в разговоре с Зеленским осудил российский удар по посольству Азербайджана в Киеве
Президент Украины Владимир Зеленский провел телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым после того, как ночью на посольство Азербайджана в Киеве упали осколки российской ракеты «Искандер». Как сообщает Арменпресс, президент Украины написал об этом в своем Telegram-канале.
«Благодарю за поддержку и соболезнования нашему народу. Сегодня ночью россияне применили против украинцев сотни беспилотников и ракет, включая баллистические. К сожалению, есть разрушения и повреждения. Посольство Азербайджана также пострадало. Господин президент осудил этот удар и подчеркнул, что это не первый случай, когда россияне атакуют здание посольства и другие объекты, связанные с Азербайджаном», — написал Зеленский о своем разговоре с президентом Азербайджана.
По последним данным, в результате российского удара по Киеву погибли 6 человек, 45 получили ранения. Российские войска ночью нанесли массированный удар по Украине, выпустив по стране в общей сложности 18 ракет и 430 беспилотников.