8 միլիարդ դոլարի պարտքով զենք ենք գնել, որովհետև շատ էր պետք ու միանգամից․ վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է արտաքին պարտքի աճի վերաբերյալ քննադատություններին՝ հայտարարելով, որ պարտքային միջոցների զգալի մասը ուղղվել է Հայաստանի զինված ուժերի համար հրատապ սպառազինության ձեռքբերմանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ-ում վարչապետը նշեց, որ անհրաժեշտ էր մեծածավալ գնումներ կատարել հնարավորինս կարճ ժամանակում։
«Մի հատ էլ ասում են՝ 8 միլիարդ պարտքը արտաքին աճել է, ի՞նչ եք արել։ Չգիտե՞ք ինչ ենք արել։ Լավ, չէինք ուզում, դա էլ ասենք՝ զենք ենք գնել։ Պարտքով ենք զենք գնել։ Այո՛, պարտքով ենք զենք գնել, որովհետև շատ է պետք եղել ու միանգամից»,– ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը հավելեց, որ պատրաստ է ցույց տալ ձեռք բերված սպառազինությունն ու համեմատել այն նախկինների ժամանակ բանակում եղած զինտեխնիկայի հետ։
«Չե՞ք հավատում՝ իրավունք ունեք։ Ասում եմ՝ եկեք տանենք ցույց տանք։ Կարող ենք գնապիտակներն էլ վրայից կպցնենք՝ որը ինչ արժի։ Եկեք տանենք՝ մեր բանակի զենքերն է, ձեզ ցույց տանք, ձեր ժամանակվա բանակի զենքերն էլ ցույց տանք, դնենք կողք-կողքի»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Փաշինյանը նաև հիշեցրեց, որ պարտքային միջոցների մի մասը օգտագործվել է COVID-19 համավարակի հաղթահարման նպատակով։
«Չգիտե՞ք, որ կորոնավիրուս է եղել։ Վարկ ենք վերցրել, որ երկիրը կորոնավիրուսը հաղթահարի պատերազմի ժամանակ»,- եզրափակեց նա։

We took $8 billion in debt to buy weapons, says Pashinyan
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has responded to criticism over the increase in foreign debt, noting that a significant portion of the borrowed funds was directed toward purchasing urgently needed weapons for the Armenian Armed Forces.
“You say, The foreign debt has increased by $8 billion, what have you done? Don’t you know what we have done? Well, we bought weapons. We bought weapons on credit because we needed them urgently and all at once,” Pashinyan said.
The Prime Minister added that he is ready to show the acquired weapons and compare them with the military equipment that was in the army during previous administrations.
Pashinyan also reminded that part of the borrowed funds had been used to help the country overcome the COVID-19 pandemic.
“Don’t you know there was a coronavirus? We took out loans so that the country could overcome the pandemic during the war,” he concluded.