Բրազիլիայում մեկնարկում է COP30 կլիմայական գագաթնաժողովը
Ամբողջ աշխարհի ղեկավարները, գիտնականներն ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները հավաքվում են բրազիլական Բելեմ քաղաքում՝ մասնակցելու COP30 կլիմայական գագաթնաժողովին, որի ընթացքում կքննարկվեն գլոբալ ջերմաստիճանի աճի սահմանափակման և մթնոլորտ վնասակար արտանետումների կրճատման հարցերը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նոյեմբերի 6-ից 7-ը Բրազիլիայում տեղի է ունեցել կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի համաշխարհային առաջնորդների գագաթնաժողովը, որը դարձել է COP30-ի մի մասը, սակայն կլիմայական պաշտոնական գագաթնաժողովը մեկնարկում է նոյեմբերի 10-ին։
Կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարին նվիրված համաշխարհային առաջնորդների գագաթնաժողովի շրջանակում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը կոչ է արել փոխել կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարի ուղղությունը։ Ավելի վաղ նա արդեն խոսել էր այն մասին, որ առաջիկա տարիներին գլոբալ ջերմաստիճանը կբարձրանա ավելի վաղ սահմանված 1,5°C նպատակային ցուցանիշից, սակայն դեռ ուշ չէ միջոցներ ձեռնարկել։
Գագաթնաժողով կայցելեն աշխարհի բոլոր երկրների ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայի, Քենիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և այլ պետությունների ղեկավարները։ ԱՄՆ նախագահը հայտնել է, որ չի պատրաստվում մասնակցել COP30-ին։

В Бразилии стартовал климатический саммит COP-30
Мировые лидеры, учёные и представители гражданского общества собираются в бразильском городе Белен для участия в климатическом саммите COP-30, в ходе которого будут обсуждаться вопросы ограничения роста глобальной температуры и сокращения вредных выбросов в атмосферу.
Как сообщает Арменпресс, саммит мировых лидеров по изменению климата, ставший частью COP-30, проходил в Бразилии с 6 по 7 ноября, но официальный климатический саммит стартует 10 ноября.
В рамках саммита мировых лидеров по изменению климата генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш призвал к изменению курса борьбы с изменением климата. Ранее он уже заявлял о том, что в ближайшие годы глобальная температура превысит ранее установленный целевой показатель в 1,5°C, но ещё не поздно принять меры.
В саммите примут участие представители со всего мира, включая лидеров Великобритании, Кении, Франции, Германии и других стран. Президент США объявил, что не собирается участвовать в COP-30.