Պուտինը և Ալիևը քննարկել են Բաքվում ռուսաստանցիների ձերբակալության թեման. Պեսկով
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ բարձրացրել է Բաքվում թմրանյութերի մաքսանենգության մեղադրանքով ռուսաստանցի  IT մասնագետների ձերբակալման հարցը, լրագրողներին հայտնել է նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ներկայում ընթանում է քրտնաջան աշխատանք, և նախագահը բարձրացրել է այս բոլոր զգայուն հարցերը, և դրանք բարձրացվում են աշխատանքային մակարդակով։ Մենք շարունակում ենք մեր երկխոսությունը», - ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով այն հարցին՝ արդյոք Պուտինն Ալիևի հետ վերջերս կայացած բանակցությունների ժամանակ քննարկել է Բաքվում թմրանյութերի մաքսանենգության մեղադրանքով ձերբակալված ռուսաստանցիների ազատ արձակումը, և արդյոք Ռուսաստանը կապի մեջ է Ադրբեջանի հետ այս հարցի շուրջ։
Հուլիսին Բաքվի դատարանը Ռուսաստանի ութ քաղաքացիների դատապարտել է չորս ամսվա նախնական կալանքի՝ Իրանից թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության և կիբերխարդախության մեղադրանքներով։ Հոկտեմբերի 28-ին Բաքվի դատարանը նրանց նախնական կալանքը երկարաձգել է ևս երեք ամսով։
Պեսկովը նաև նշել է, որ Մոսկվան բարձր է գնահատում հոկտեմբերի 9-ին Դուշանբեում Պուտինի և Ալիևի երկկողմ հանդիպման արդյունքները։ Կրեմլի խոսնակն ընդգծել է հանդիպման կարևորությունը՝ «մեր երկկողմ հարաբերություններում հենց այդ էջը միասին շրջելու» տեսանկյունից։

Путин и Алиев обсудили тему задержания россиян в Баку: Песков
Президент России Владимир Путин на встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым поднял вопрос об аресте российских IT-специалистов в Баку по обвинению в незаконном обороте наркотиков. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил журналистам пресс-секретарь президента Дмитрий Песков
“Сейчас идет кропотливая работа, и президент [Путин] поднимал все эти вопросы столь чувствительные, и они поднимаются на рабочем уровне. Мы продолжаем наш диалог”, — сказал Песков, отвечая на вопрос, обсуждал ли Путин в ходе недавних переговоров с Алиевым освобождение россиян, арестованных в Баку по обвинению в незаконном обороте наркотиков, и обсуждает ли Россия этот вопрос с Азербайджаном.
В июле Бакинский суд приговорил восьмерых граждан России к четырём месяцам предварительного заключения по обвинениям в незаконном обороте наркотиков из Ирана и кибермошенничестве. 28 октября Бакинский суд продлил срок их предварительного заключения ещё на три месяца.
Песков также отметил, что в Москве высоко оценивают итоги двусторонней встречи Путина и Алиева в Душанбе 9 октября. Представитель Кремля подчеркнул важность встречи с точки зрения, что они вместе перевернули “ту самую страницу в наших двусторонних отношениях”.