Ռուսաստանն արձագանքել է ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի սահմանած նոր պատժամիջոցներին
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության կողմից ռուսական «Ռոսնեֆտ» և «Լուկօյլ» նավթային ընկերությունների դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու որոշումը հակաարդյունավետ է և որևէ հատուկ խնդիր չի ստեղծի Մոսկվայի համար, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցի ժամանակ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Մեր երկիրը զարգացրել է ամուր իմունիտետ արևմտյան սահմանափակումների նկատմամբ և կշարունակի վստահորեն զարգացնել իր տնտեսական և էներգետիկ ներուժը», - նշել է Զախարովան։
Նա հավելել է, որ սահմանափակումների միջոցով Մոսկվային ինչ-որ գործողությունների մղելու՝ ԱՄՆ նախկին վարչակազմի փորձերը ևս տապալվել են, իսկ արդյունքում տուժել է համաշխարհային տնտեսության կայունությունը: Զախարովան նաև ընդգծել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ շփումների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների մակարդակով և ոչ մի խոչընդոտ չի տեսնում ռուս-ուկրաինական հակամարտության լուծման ուղղությամբ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած գործընթացը շարունակելու համար:
Անդրադառնալով Եվրամիության պատժամիջոցներին՝ Զախարովան նշել է, որ դրանց ընդլայնման հնարավորություններն արդեն սպառվել են, իսկ սահմանափակումները վնաս են հասցնում հենց Եվրոպական միությանը:
Դիվանագետը նաև նշել է, որ Եվրամիության կողմից ռուսական ակտիվների բռնագրավման ցանկացած գործողություն իրավաբանորեն անվավեր է և կհանգեցնի Մոսկվայի կողմից ցավոտ արձագանքի։
«Ռուսական ակտիվների հետ կապված ցանկացած գործողություն առանց Ռուսաստանի համաձայնության անվավեր է միջազգային և պայմանագրային իրավունքի տեսանկյունից։ Բրյուսելի կողմից ցանկացած բռնագրավման նախաձեռնություն կհանգեցնի երաշխավորված, ցավոտ արձագանքի։ Մենք կգործենք միջազգային հարաբերություններում փոխադարձության սկզբունքին լիովին համապատասխան՝ հիմնվելով մեր սեփական շահերի և Ռուսաստանին պատճառված վնասը փոխհատուցելու անհրաժեշտության վրա», - ասել է Զախարովան։
Իր հերթին Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը պատժամիջոցներ սահմանելու ԱՄՆ-ի որոշումն անվանել է Ռուսաստանի դեմ պատերազմական գործողություն։
«Սա չի փոխում գլխավորը. ընդունված որոշումները Ռուսաստանի դեմ պատերազմի ակտ են», - գրել է Մեդվեդևը իր Telegram ալիքում։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն և Եվրամիությունը հայտարարել էին հակառուսական նոր պատժամիջոցների մասին։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ չեղարկել է Բուդապեշտում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ նախատեսված հանդիպումը, բայց ապագայում պլանավորում է հանդիպել նրա հետ։

Россия отреагировала на новые санкции, введенные ЕС и США
Решение Министерства финансов США ввести санкции против российских нефтяных компаний “Роснефть” и “Лукойл” контрпродуктивно и не создаст особых проблем для Москвы, заявила на брифинге официальный представитель МИД России Мария Захарова. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает “РИА Новости”.
“Наша страна выработала стойкий иммунитет к западным ограничениям и продолжит уверенно развивать свой экономический и энергетический потенциал”, — отметила Захарова.
Она добавила, что попытки предыдущей администрации США подтолкнуть Москву к каким-либо действиям посредством ограничений также провалились, в результате чего пострадала стабильность мировой экономики. Захарова также подчеркнула, что Россия готова к контактам с США на уровне внешнеполитических ведомств и не видит препятствий для продолжения процесса, инициированного президентами Владимиром Путиным и Дональдом Трампом по урегулированию российско-украинского конфликта.
Касаясь санкций ЕС, Захарова отметила, что возможности для их расширения уже исчерпаны, а ограничения наносят вред самому Европейскому союзу.
Дипломат также отметила, что любые действия ЕС по изъятию российских активов юридически недействительны и приведут к болезненной реакции Москвы.
“Любые действия, предпринимаемые в отношении российских активов без согласия России, недействительны с точки зрения международного и договорного права. Любая инициатива Брюсселя по изъятию активов приведёт к гарантированно болезненной реакции. Мы будем действовать в полном соответствии с принципом взаимности в международных отношениях, исходя из собственных интересов и необходимости компенсации ущерба, причинённого России”, — заявила Захарова.
В свою очередь, заместитель председателя Совета безопасности РФ Дмитрий Медведев назвал решение США о введении санкций актом войны против России.
“Это не меняет главного. Принятые решения — это акт войны против России”, — написал Медведев в своём Telegram-канале.
Ранее США и Евросоюз объявили о новых антироссийских санкциях.
Президент США Дональд Трамп заявил, что отменил встречу с президентом России Владимиром Путиным в Будапеште, но планирует встретиться с ним в будущем.