Բերդկունքի ամրոցի հնագիտական պեղումները շարունակվում են
Գեղարքունիքի մարզի Գավառ համայնքի Բերդկունք գյուղում շարունակվում են Բերդկունքի ամրոցի պեղումները, որոնք սկսվել են հոկտեմբերի սկզբից՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանություն» ՊՈԱԿ հնագիտական արշավախմբի կողմից։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց հնագիտական արշավախմբի անդամ, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանություն» ՊՈԱԿ հուշարձանների պահպանության բաժնի գլխավոր մասնագետ, հնագետ Լևոն Մկրտչյանը, պեղումները տալիս են նկատելի և հետաքրքիր արդյունքներ։
«Աշխատանքներն իրականացվում են պարսպապատի հյուսիսարևելյան հատվածում և հրվանդանի ափամերձ բարձունքում։
Պարսպապատի շարունակության բացման աշխատանքներում տեսանելի են դարձել ևս մեկ բրգաշտարակի հիմնապատեր։ Պարսպապատը տեղ-տեղ պահպանված հատվածներով շարունակվում է դեպի արևմուտք։ Այն հնարավոր կլինի բացել հետագա պեղումներով։
Առափնյա հրվանդանում հայտնաբերվել են քառապատրույգ ճրագաման, խեցեղեն բեկորներ և վանակատից ցլեպներ։ Ըստ նախնական ուսումնասիրությունների՝ հայտնաբերված նյութը վերաբերում է երկաթի դարից մինչև զարգացած միջնադար ժամանակահատվածին։
Պեղումների արդյունքում բացվել է նաև ժայռափոր թաղում՝ անհատի ոսկորներով և երկու ամբողջական ծովախեցիով»,-ներկայացրեց Լևոն Մկրտչյանը։
Ցամաքային պեղումներից զատ իրականացվել են նաև ստորջրյա հնագիտական աշխատանքներ։ Ստորշրջյա ուսումնասիրություններն արվել են Սևանա լճի գաղտնիքները բացահայտող սուզորդ Աննա Մարտիկյանի օգնությամբ և հնագետ, արշավախմբի անդամ Լևոն Մկրտչյանի մասնակցությամբ։
«Խնդիր էր դրված՝ որոնել լճից դեպի բերդ տանող որևէ ուղի  և մարդկային կենսագործունեության որևէ հիշատակում (հաշվի են առնվել նաև տեղացիներների պատմություններն ու հիշողությունները)։ Դիտարկվել է Բերդի հարավային կողմից դեպի հյուսիս մոտ 10000 քմ ստորջրյա տարածք (ափի երկայնքով մոտ 500 մ․)։ Ստորջրյա աշխատանքներ են իրականացվել 3-7 մ խորություններում։
Ուսումնասիրության արդյունքում 3-5 մ խորություններում հայտնաբերվել է որմնասյուն հիշեցնող բեկոր, որից էլ մի քանի մետր դեպի արևելք գտնվել է քանդակի բեկոր։ Ակնհայտ է, որ գտածոներն իրենց նախնական տեղում չեն։ Դիտարկված տարածքում նշմարվել են քարաբեկորներ, որոնց տաշվածքը ենթադրում է մարդկային գործոնի ազդեցություն»,-եզրափակեց պեղումներ իրականացնող հնագետը։

Продолжаются археологические раскопки крепости Бердкунк
В селе Бердкунк общины Гавар Гегаркуникской области продолжаются раскопки крепости Бердкунк, начатые в начале октября археологической экспедицией ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Как сообщил “Арменпресс” участник археологической экспедиции, главный специалист отдела охраны памятников ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников”, археолог Левон Мкртчян, раскопки дают заметные и интересные результаты.
“Работы ведутся в северо-восточной части стены и на прибрежном холме мыса.
В ходе работ по откапыванию продолжения стены были обнаружены фундаментные стены ещё одной пирамидальной башни. Стена продолжается на запад, местами сохранившись на участках. Она откроется при дальнейших раскопках.
На прибрежном мысе были обнаружены четырёхфитильный светильник, фрагменты керамической посуды и фрагменты стелы. Согласно предварительным исследованиям, обнаруженный материал датируется периодом от железного века до развитого средневековья.
В результате раскопок также было обнаружено скальное захоронение с костями человека и двумя целыми раковинами”, — сообщил Левон Мкртчян.
Помимо наземных раскопок, проводились и подводные археологические работы. Подводные исследования были проведены с помощью дайверши Анны Мартикян, раскрывающей секреты озера Севан, и при участии археолога, члена экспедиции Левона Мкртчяна.
“Задача состояла в поиске любых путей, ведущих от озера к крепости, и любых упоминаний о деятельности человека (также учитывались рассказы и воспоминания местных жителей). Была обследована подводная зона площадью около 10 000 квадратных метров от южной стороны замка до северной (около 500 м вдоль берега). Подводные работы проводились на глубине 3–7 м.
В результате исследования на глубине 3–5 м был обнаружен фрагмент, напоминающий стенную колонну, а в нескольких метрах к востоку от него – фрагмент скульптуры. Очевидно, что находки находятся не на своих первоначальных местах. На обследованной территории были обнаружены каменные фрагменты, огранка которых позволяет предположить воздействие человеческого фактора”, – заключил археолог.