Ղազախստանը վերսկսել է նավթի մատակարարումները Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան երթուղով
Ղազախստանը վերսկսել է Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարային համակարգով նավթի արտահանումը, որը դադարեցվել էր օգոստոսին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է «Ղազմունայգազ» բաժնետիրական ընկերությունը:
««Ղազմունայգազ»-ը վերսկսել է նավթի արտահանումը Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարային համակարգով: Սեպտեմբերի 13-ին Ակտաուի նավահանգստից Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարի ուղղությամբ առաքվել է 8 800 տոննա Քաշագանի նավթ, իսկ հաջորդ առաքումը նախատեսվում է սեպտեմբերի 20-ին», - ասված է հայտարարության մեջ:
Ընկերության մամուլի ծառայությունում հիշեցրել են, որ «այդ երթուղով մատակարարումները դադարեցվել էին ընթացիկ տարվա օգոստոսին»:
Մամուլի ծառայության տվյալներով՝ 2025 թվականի առաջին ութ ամիսների ընթացքում Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարով փոխադրված ղազախական նավթի ծավալը կազմել է 0,9 միլիոն տոննա:
Օգոստոսին «Վեդոմոստի» թերթը հաղորդել էր, որ Ղազախստանը ժամանակավորապես վերաուղղորդել է նավթի առաքումները Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան երթուղուց դեպի Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի խողովակաշար։ Ըստ թերթի տվյալների՝ դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ հուլիսի 23-ին British Petroleum նավթային ընկերությունը հայտնել էր ադրբեջանական նավթի՝ օրգանական քլորիդով աղտոտման հետ կապված հնարավոր խնդիրների մասին։ Ընդ որում, նավթի աղտոտման աղբյուրը չի պարզվել։
Հուլիսին Էներգետիկայի նախարարությունը հաղորդել է, որ Ղազախստանը նախատեսում է Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղով արտահանումը 2024 թվականի 1,4 միլիոն տոննայից 2025 թվականին ավելացնել մինչև 1,7 միլիոն տոննա:

Казахстан возобновил поставки нефти по маршруту Баку-Тбилиси-Джейхан
Казахстан возобновил экспорт нефти по трубопроводной системе Баку-Тбилиси-Джейхан, приостановленный в августе. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщила компания «Газмунайгаз».
«Газмунайгаз» возобновил экспорт нефти по трубопроводной системе Баку-Тбилиси-Джейхан. 13 сентября из порта Актау в трубопровод Баку-Тбилиси-Джейхан было отправлено 8,8 тыс. тонн кашаганской нефти, следующая поставка запланирована на 20 сентября», — говорится в сообщении.
Пресс-служба компании напомнила, что «поставки по данному маршруту были приостановлены в августе текущего года».
По данным пресс-службы, объём транспортировки казахстанской нефти по трубопроводу Баку-Тбилиси-Джейхан за первые восемь месяцев 2025 года составил 0,9 млн тонн.
В августе газета «Ведомости» сообщила, что Казахстан временно перенаправил поставки нефти с маршрута Баку-Тбилиси-Джейхан на трубопровод Каспийского трубопроводного консорциума. По данным издания, это произошло после того, как 23 июля нефтяная компания British Petroleum сообщила о возможных проблемах с загрязнением азербайджанской нефти органическими хлоридами. Источник загрязнения нефти не установлен.
В июле Министерство энергетики сообщило, что Казахстан планирует увеличить экспорт по трубопроводу Баку-Тбилиси-Джейхан с 1,4 млн тонн в 2024 году до 1,7 млн тонн в 2025 году.