ՀՀ ՏԿԵ նախարարությունը և Ֆրանսիայի ավիացիոն պատահարներ քննող մարմինը համագործակցության փաստաթուղթ են ստորագրել
Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ավիացիոն պատահարների և լուրջ միջադեպերի քննության բաժնի և Ֆրանսիայի Ավիացիոն պատահարներ քննող մարմնի (BEA) միջև սեպտեմբերի 16-ին ստորագրվել է ավիացիոն պատահարների և միջադեպերի քննության ոլորտում համագործակցության և աջակցության վերաբերյալ «Մտադրությունների մասին հայտարարություն» համագործակցության փաստաթուղթ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ՏԿԵ նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ համագործակցության նպատակն է բարձրացնել քաղաքացիական ավիացիայի անվտանգության մակարդակը և կանխարգելել ավիացիոն պատահարները։
Այդ շրջանակներում՝ Ֆրանսիայի Ավիացիոն պատահարներ քննող մարմինն անվճար և անհրաժեշտության դեպքում իր հնարավորությունների շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետությանը կտրամադրի իր քննիչների ծառայությունները, ինչպես նաև օդանավերում առկա թռիչքային տեղեկատվության ձայնագրությունների վերծանման, վերլուծության, տեխնիկական լաբորատորիայից օգտվելու ծառայությունները։
«Ֆրանսիայի Հանրապետության Ավիացիոն պատահարներ քննող մարմինը (Bureau of Enquiry and Analysis for Civil Aviation Safety՝ BEA), որը ստեղծվել է 1946 թվականին, ավիացիոն պատահարների քննության ոլորտում առաջին տեղն է զբաղեցնում Եվրոպական Միությունում՝ ԻԿԱՕ USOAP աուդիտի շրջանակներում գրանցելով 100% դրական արդյունք»,-ասված է ՏԿԵ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ այս համագործակցությունը նպաստում է նաև ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագրի 75-րդ կետի իրականացմանը՝ ուժեղացնել ավիացիոն պատահարների և լուրջ միջադեպերի պետական մասնագիտական քննության անցկացման լիազորված մարմնի ինստիտուցիոնալ կարողությունները և միջազգային ստանդարտներին համապատասխանությունը։

Министерство ТУИ Армении и Управление по расследованию авиационных происшествий Франции подписали документ о сотрудничестве
Управление по расследованию авиационных происшествий и серьёзных инцидентов Министерства территориального управления и инфраструктур (ТУИ) Армении и Управление по расследованию авиационных происшествий Франции (BEA) 16 сентября подписали «Декларацию о намерениях» о сотрудничестве и содействии в области расследования авиационных происшествий и инцидентов.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщило Министерство ТУИ РА, уточнив, что целью сотрудничества является повышение уровня безопасности гражданской авиации и предотвращение авиационных происшествий.
В рамках этого сотрудничества Управление по расследованию авиационных происшествий Франции предоставит Республике Армения услуги своих следователей на безвозмездной основе, при необходимости, в пределах своих возможностей, а также услуги по расшифровке и анализу бортовых самописцев воздушных судов и использование технической лаборатории.
«Бюро расследований и анализа безопасности гражданской авиации (BEA), созданное в 1946 году, занимает первое место в Европейском союзе в области расследования авиационных происшествий, зафиксировав 100% положительный результат в рамках аудита ICAO USOAP», — говорится в сообщении Министерства ТУИ.
Отмечается, что данное сотрудничество также способствует реализации пункта 75 Плана действий правительства РА на 2021–2026 годы: укреплению институционального потенциала уполномоченного органа по проведению государственных профессиональных расследований авиационных происшествий и серьёзных инцидентов и обеспечению их соответствия международным стандартам.