ԱՄՆ-ն զգուշացրել է Ռուսաստանին ՆԱՏՕ-ի օդային տարածքը խախտելու անթույլատրելիության մասին
ԱՄՆ-ն, արձագանքելով ռուսական անօդաչու թռչող սարքերի՝ Լեհաստանի օդային տարածք ներթափանցման փաստին, նախազգուշացրել է Մոսկվային դաշինքի անդամ երկրների տարածքային ամբողջականությունը խախտելու անթույլատրելիության մասին։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցչության պաշտոնական կայքէջը, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Դորոթի Շին։
«ԱՄՆ-ն աջակցում է ՆԱՏՕ-ի մեր դաշնակիցներին օդային տարածքի այս տագնապալի խախտումների պայմաններում։ ԱՄՆ-ը խորհրդակցում է Լեհաստանի և ՆԱՏՕ-ի այլ դաշնակիցների հետ՝ Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի 4-րդ հոդվածի համաձայն, և վստահ եղեք, որ մենք կպաշտպանենք ՆԱՏՕ-ի տարածքի յուրաքանչյուր թիզ»,- նշել է Շին։
Նրա խոսքով՝ անցած չորեքշաբթի Լեհաստանի տարածք ներթափանցել են հենց ռուսական ռազմական անօդաչուներ։
«Նման գործողությունները, նույնիսկ եթե դրանք չնախատեսված են եղել, անհարգալից վերաբերմունք են ցուցաբերում այդ հակամարտությունն ավարտելու ԱՄՆ բարեխիղճ ջանքերի նկատմամբ»,- հավելել է նա։

США предостерегают Россию от нарушения воздушного пространства НАТО
США, реагируя на вторжение российских беспилотников в воздушное пространство Польши, предупредили Москву о недопустимости нарушения территориальной целостности государств-членов альянса.
Как передает Арменпресс, об этом, ссылаясь на официальный сайт постоянного представительства США при ООН, заявила постпред США Дороти Шин на заседании Совета Безопасности ООН.
«Соединённые Штаты поддерживают наших союзников по НАТО перед лицом этих тревожных нарушений воздушного пространства. Соединённые Штаты консультируются с Польшей и другими союзниками по НАТО - в соответствии со статьёй 4 Североатлантического договора, и заверяют, что мы будем защищать каждый дюйм территории НАТО», — заявил Шин.
По его словам, именно российские военные беспилотники проникли на территорию Польши в прошлую среду.
«Подобные действия, даже если они были незапланированными, демонстрируют неуважение к добросовестным усилиям США по прекращению этого конфликта», — добавил он.