ՌԴ-ն ակնկալում է շարունակել երկխոսությունը Հայաստանի հետ «Թրամփի ուղու» հարցով
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Մոսկվան հույս ունի շարունակել երկխոսությունը Հայաստանի հետ Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ այս մասին ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնյան հայտնել է ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ՝ անդրադառնալով «Թրամփի ուղի» նախագծի մասին հարցին։
«Թե ինչպես կաշխատի այս երթուղին գործնականում, հնարավոր կլինի հասկանալ նախագծի կոնկրետ մանրամասներին ծանոթանալուց հետո միայն»,-ասել է Զախարովան։
Նա հավելել է, որ անհրաժեշտ է հաշվի առնել մի շարք լրացուցիչ գործոններ. Հայաստանն անդամակցում է ԵԱՏՄ միասնական մաքսային տարածքին, ՌԴ «Ռուսական երկաթուղի»-ի դուստր ձեռնարկությունը՝ «Հարավային Կովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը, կառավարում է Հայաստանի երկաթուղային ցանցերը, իսկ ՌԴ սահմանապահները հսկում են այն տարածքը, որտեղով ենթադրաբար կանցնի նշված երթուղին։
Զախարովան նաև հիշեցրել է, որ հաղորդակցությունների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում, որի համանախագահներն են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետերը, ձեռք են բերվել կարևոր համաձայնություններ, որոնք այսօր էլ շարունակում են մնալ արդիական։

Russia expects to continue dialogue with Armenia over Trump Route
Russia hopes to continue dialogue with Armenia regarding the unblocking of connections in the South Caucasus, Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said at a press briefing in Moscow.
She made the comments when asked about TRIPP — the Trump Route for International Peace and Prosperity — a connectivity project in Armenia envisioned under the U.S.-brokered Armenian-Azerbaijani joint declaration signed in Washington, D.C.
"How this route will function in practice can only be understood after becoming familiar with the specific details of the project,” she said.
Zakharova noted that a number of "additional factors" must be taken into account. She mentioned Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union’s common customs territory, the management of Armenia’s railway network by a Russian railway operator, and the fact that the area through which TRIPP would supposedly pass is patrolled by Russian border guards.
Zakharova also referenced the work of the Russia-Azerbaijan-Armenia deputy prime ministerial working group on the unblocking of transport and economic links. She said that important agreements had been reached within this group and that those agreements remain in effect.