Անօդաչուներն «աննախադեպ» կերպով խախտել են Լեհաստանի օդային տարածքը. Վարշավան տեղեկացրել է ՆԱՏՕ-ին
Լեհական հրամանատարությունը հայտարարել է, որ գիշերը «օդային տարածքի աննախադեպ խախտում» է արձանագրվել, Լեհաստանի երկնքում մի քանի անօդաչու թռչող սարքեր են խոցվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը՝ վկայակոչելով լեհական բանակի օպերատիվ հրամանատարության հայտարարությունը։
«Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Ուկրաինայի տարածքի վրա այսօրվա հարձակման հետևանքով Լեհաստանի օդային տարածքի աննախադեպ խախտում է տեղի ունեցել «դրոն» տեսակի օբյեկտներով։ Սա ագրեսիայի ակտ է, որն իրական սպառնալիք է ստեղծել մեր քաղաքացիների համար», - հայտարարել է Լեհաստանի բանակի օպերատիվ հրամանատարությունը։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ օպերատիվ հրամանատարը որոշում է կայացրել «չեզոքացնել» սպառնալիք ներկայացնող ԱԹՍ-ները՝ խոցելով դրանցից մի քանիսը։ Այժմ խոցված ԱԹՍ-ների բեկորների որոնողական աշխատանքներ են տարվում։
Լեհաստանի օպերատիվ հրամանատարությունը հայտնել է, որ լեհական ինքնաթիռներն ու ՆԱՏՕ-ի այլ երկրների կործանիչները բարձրացել են օդ, և որ ցամաքային ՀՕՊ համակարգերը բերվել են լիակատար մարտական պատրաստության վիճակի։ Բացի այդ, փակվել է Ժեշուվի, Լյուբլինի և Վարշավայի օդանավակայանների օդային տարածքը։
Իր հերթին, Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը X սոցիալական հարթակում գրել է, որ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին տեղեկացրել է գիշերը Լեհաստանի երկնքում ԱԹՍ-ների խոցման մասին։
«ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին տեղեկացրել ենք ստեղծված իրավիճակի և մեր օդային տարածքը խախտած օբյեկտների դեմ ձեռնարկված գործողությունների մասին։ Մենք մշտական կապի մեջ ենք մնում», - գրել է Տուսկը։
Լեհաստանի վարչապետն իր գրառման մեջ, սակայն, չի ասել, որ Լեհաստանի երկնքում ռուսական անօդաչուներ են խոցվել։
Լեհաստանի կառավարության խոսնակ Ադամ Շլապկան իր հերթին X-ում գրել է, որ վարչապետ Տուսկը պետության անվտանգության համար պատասխանատու նախարարների հետ արտահերթ նիստ է անցկացնում։

Российские беспилотники “беспрецедентно” нарушили воздушное пространство Польши: Варшава проинформировала об этом НАТО
Польское командование заявило, что ночью было зафиксировано “беспрецедентное нарушение границы”. В воздушном пространстве Польши было сбито несколько беспилотников. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила Русская служба BBC со ссылкой на заявление оперативного командования ВС Польши.
“В результате сегодняшнего нападения Российской Федерации на территорию Украины произошло беспрецедентное нарушение воздушного пространства Польши объектами типа “дрон”. Это акт агрессии, создавший реальную угрозу нашим гражданам”, - сообщило оперативное командование ВС Польши.
Оперативный командующий принял решение “нейтрализовать” представляющие угрозу БПЛА, сбив часть из них. В настоящее время ведутся поиски фрагментов сбитых БПЛА.
Польское оперативное командование сообщило о поднятии в воздух польских самолётов и истребителей других стран НАТО, а также о приведении наземных систем ПВО в полную боевую готовность. Кроме того, было закрыто воздушное пространство аэропортов Жешува, Люблина и Варшавы.
В свою очередь, премьер-министр Польши Дональд Туск написал в социальной сети X, что проинформировал генерального секретаря НАТО о сбитии беспилотников в небе над Польшей.
“Мы проинформировали генерального секретаря НАТО о ситуации и мерах, принятых в отношении объектов, нарушивших наше воздушное пространство. Мы поддерживаем постоянную связь”, - написал Туск.
Представитель польского правительства Адам Слапка написал в X, что премьер-министр Туск проводит экстренное совещание с министрами, отвечающими за государственную безопасность.