Իսպանիան օդային և ծովային փոխադրումների սահմանափակումներ կմտցնի Իսրայելի դեմ
Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսն սեպտեմբերի 8-ին հայտարարել է, որ իր կառավարությունը մեծացնելու է ճնշումն Իսրայելի դեմ՝ արգելելով այդ երկրի հետ կապ ունեցող նավերն ու ինքնաթիռները, որոնց զենք են տեղափոխում, մուտք գործել իսպանական օդային կամ ջրային տարածք։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Սանչեսը տեղեկացրել է, որ Իսպանիայի կառավարությունը մեծացնելու է Պաղեստինին հատկացվող օգնությունը ու մտադիր է էմբարգո սահմանել իսրայելական այն արտադրանքների վրա, որոնք կարտադրվեն Իսրայելի կողմից օկուպացված պաղեստինյան տարածքներում։
«Մենք հուսով ենք, որ այս միջոցները հավելյալ ճնշում կլինեն վարչապետ Նեթանյահուի և նրա կառավարության նկատմամբ՝ ինչ-որ ձևով մեղմելու պաղեստինցի ժողովրդի կրած տառապանքները»,- նշել է նա։
Իսպանիան նաև արգելելու է մուտքը երկիր ցանկացած մեկի համար, ով ուղղակիորեն մասնակցում է Պաղեստինում իրականացվող գործողություններին, որոնք Սանչեսն անվանել է «ցեղասպանություն»։

Испания введет ограничения на воздушное и морское сообщение с Израилем
Премьер-министр Испании Педро Санчес заявил 8 сентября, что его правительство усилит давление на Израиль, запретив судам и самолетам с оружием входить в воздушное пространство и воды Испании. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило агентство Reuters.
Санчес заявил, что правительство Испании увеличит помощь Палестине и намерено ввести эмбарго на израильскую продукцию, произведенную на палестинских территориях, оккупированных Израилем.
«Мы надеемся, что эти меры окажут дополнительное давление на премьер-министра Нетаньяху и его правительство, чтобы хоть как-то облегчить страдания палестинского народа», — сказал он.
Испания также запретит въезд в страну всем, кто принимает непосредственное участие в действиях, осуществляемых в Палестине, которые Санчес назвал «геноцидом».