Թրամփը չի բացառում, որ Իրանի ծովային շրջափակումը կպահպանվի մինչև աշուն
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի բացառել, որ Իրանի նկատմամբ գործող ծովային շրջափակումը կպահպանվի մինչև սեպտեմբերի սկիզբը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ New York Post-ի հետ հարցազրույցում ԱՄՆ ղեկավարին հարցրել են, թե արդյոք իր կարծիքով ուժի մեջ կմնա իրանական նավահանգիստների ծովային շրջափակումը մինչև Աշխատանքի օրը, որն ավանդաբար ԱՄՆ-ում նշվում է սեպտեմբերի 7-ին։
«Չգիտեմ։ Այսինքն՝ կարծում եմ, որ նման բան հնարավոր է, բայց դա քիչ հավանական եմ համարում.... Կարծում եմ՝ իրավիճակը բավականին արագ կկարգավորվի», - պատասխանել է ԱՄՆ նախագահը։
Լրատվամիջոցը նշում է, որ ծովային շրջափակման՝ մինչև աշուն պահպանվելու դեպքում կնշանակի, որ ամբողջ ամռան ընթացքում վառելիքի գները չեն իջնի, և դա կվնասի հանրապետականներին նոյեմբերի 3-ին կայանալիք միջնաժամկետ ընտրություններում։
Թրամփը հավելել է, որ Իրանի հետ բանակցություններն «արագ են զարգանում»։ Նրա խոսքով՝ միջուկային զենք չի լինի, նաև «շատ լավ բաներ են կատարվելու»։

Трамп не исключает, что военно-морская блокада Ирана сохранится до осени
Президент США Дональд Трамп не исключил, что военно-морская блокада Ирана сохранится до начала сентября. Как сообщает Арменпресс, во время интервью New York Post, американского лидера спросили, считает ли он, что военно-морская блокада иранских портов останется в силе до Дня труда, который традиционно отмечается в США 7 сентября.
«Я не знаю. То есть, я думаю, что такое возможно, но я думаю, что это маловероятно… Я думаю, ситуация разрешится довольно быстро», — ответил президент США.
Издание отмечает, что если военно-морская блокада сохранится до осени, это будет означать, что цены на топливо не снизятся в течение всего лета, и это нанесет ущерб республиканцам на промежуточных выборах, которые состоятся 3 ноября.
Трамп добавил, что переговоры с Ираном «быстро развиваются». По его словам, ядерного оружия не будет, и «произойдет много хорошего».