Իսրայելի պաշտպանության նախարարը հայտնել է Լիբանանում ռազմական գործողությունները շարունակելու մասին
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հունիսի 4-ին հայտարարել է, որ Իսրայելի զինված ուժերը ժամանակավորապես կշարունակեն գործողությունները Լիբանանում և չեն դուրս գա երկրից՝ չնայած հայտարարված նոր հրադադարին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Իսրայելն ու Լիբանանը հունիսի 3-ին համաձայնության էին եկել նոր հրադադարի շուրջ՝ ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ անցկացված բանակցություններից հետո։ Համաձայն պայմանավորվածության՝ Լիբանանում գործող զինված «Հեզբոլլահ» խմբավորումը, որը չի մասնակցել բանակցություններին, պետք է դադարեցնի բոլոր հարձակումները Իսրայելի վրա և իր ուժերը դուրս բերի Լիբանանի հարավում՝ Լիտանի գետից հարավ ընկած տարածքից։
Կացը, սակայն, նշել է, որ Իսրայելը դեռևս կշարունակի ռազմական գործողությունները երկրում՝ առնվազն այս փուլում, և դուրսբերման հարց չի քննարկվում։
Նա հայտնել է, որ Իսրայելի բանակը կմնա հարավային Լիբանանի այն տարածքներում, որոնք ներկայում գտնվում են իսրայելական վերահսկողության տակ՝ որպես այսպես կոչված «բուֆերային գոտի», որը, ըստ Իսրայելի կառավարության, նախատեսված է հյուսիսային իսրայելական համայնքները «Հեզբոլլահ»-ի հարձակումներից պաշտպանելու համար։
Նա նաև ասել է, որ հարյուր հազարավոր լիբանանցիներ, որոնք մարտերի սկսվելուց ի վեր Իսրայելի ռազմական գործողությունների հետևանքով ստիպված են եղել լքել իրենց տները, դեռևս չեն կարող վերադառնալ։
Ըստ Կացի՝ Իսրայելը կշարունակի նաև «տարածքում ահաբեկչական ենթակառուցվածքների ապամոնտաժումը»։ Նրա խոսքով՝ Իսրայելն ունենալու է «գործողությունների ազատություն՝ ԱՄՆ-ի աջակցությամբ, հարվածներ հասցնելու Բեյրութին՝ ի պատասխան իսրայելական համայնքների և տարածքի դեմ հարձակումների»։

Министр обороны Израиля объявил о продолжении военных операций в Ливане
Министр обороны Израиля Исраэль Кац 4 июня заявил, что израильские вооруженные силы временно продолжат операции в Ливане и не будут выводить войска из страны, несмотря на объявленное новое прекращение огня. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
3 июня Израиль и Ливан договорились о новом прекращении огня после переговоров при посредничестве США. Согласно соглашению, вооруженная группировка «Хезболла», действующая в Ливане и не участвовавшая в переговорах, должна прекратить все нападения на Израиль и вывести свои войска из района к югу от реки Литани на юге Ливана.
Однако Кац отметил, что Израиль все же продолжит военные операции в стране, по крайней мере, на данном этапе, и вопрос о выводе войск не обсуждается.
Он заявил, что израильская армия останется в районах южного Ливана, которые в настоящее время находятся под контролем Израиля, в рамках так называемой «буферной зоны», которая, по словам израильского правительства, предназначена для защиты северных израильских населенных пунктов от нападений «Хезболлы».
Он также заявил, что сотни тысяч ливанцев, вынужденных покинуть свои дома в результате израильских военных операций с начала боевых действий, до сих пор не смогли вернуться.
По словам Каца, Израиль также продолжит «ликвидировать террористическую инфраструктуру в этом районе». Он сказал, что Израиль будет иметь «свободу действий, при поддержке США, для нанесения ударов по Бейруту в ответ на нападения на израильские поселения и этот район».