Բաքվում ՌԴ քաղաքացիների ազատ արձակումը կարևոր քայլ կդառնա դեպի հարաբերությունների կարգավորում. Զախարովա
Բաքվում ձերբակալված Ռուսաստանի քաղաքացիների ազատ արձակումը կարևոր քայլ կդառնա Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման տանող ճանապարհին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ընդգծում ենք՝ Ռուսաստանի քաղաքացիների ազատ արձակումը կարևոր քայլ է ՌԴ-ի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններում իրադրության կարգավորման ճանապարհին», - ասել է Զախարովան Արևելյան տնտեսական համաժողովի շրջանակներում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։
Նա հավելել է, որ ՌԴ ԱԳ նախարարությունը «մշտական կապի մեջ է իրավապահ մարմինների և ձերբակալվածների հարազատների հետ»։
«Մենք օգնություն ենք ցուցաբերում մեր առանձին քաղաքացիների համար փաստաբանների գործունեության ֆինանսավորման հարցում՝ նրանց խնդրանքով։ Կազմակերպվել է հյուպատոսական աշխատակիցների կողմից երեք այցելություն Ռուսաստանի քաղաքացիներին Բաքվի հետաքննչական մեկուսարանում», - հավելել է դիվանագետը։
Կողմերի միջև հարաբերությունները սրվել են այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի իրավապահները գործողություններ էին իրականացրել Եկատերինբուրգում՝ ձերբակալելով մի քանի ադրբեջանցիների, որոնք կասկածվում էին նախկին տարիներին տեղի ունեցած մի շարք սպանությունների մեջ: Ձերբակալված ադրբեջանցիներից երկուսը մահացել էին։
Ադրբեջանը դատապարտել էր տեղի ունեցածը՝ դա անվանելով սպանություն, և բողոք էր հայտնել ՌԴ անվտանգության ուժերի գործողությունների դեմ։ Դրանից հետո Բաքվում կալանավորվել էին «Sputnik Ադրբեջան» գործակալության ղեկավարը և գլխավոր խմբագիրը։ Լրատվամիջոցի աշխատակիցները մեղադրվում են մեքենայության, անօրինական ձեռնարկատիրության համար։ Բացի այդ, կալանավորվել են ՌԴ մի շարք այլ քաղաքացիներ, որոնք մեղադրվում են Իրանից թմրանյութերի մաքսանենգության և կիբերհանցագործությունների համար։

Освобождение задержанных в Баку граждан России станет важным шагом на пути к нормализации российско-азербайджанских отношений - Захарова
Освобождение задержанных в Баку граждан России станет важным шагом на пути к нормализации двусторонних отношений между Россией и Азербайджаном. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Мы подчёркиваем, что освобождение граждан России является важным шагом на пути к нормализации ситуации в отношениях между Россией и Азербайджаном», — заявила Захарова на брифинге в рамках Восточного экономического форума.
Она добавила, что МИД России «находится в постоянном контакте с правоохранительными органами и родственниками задержанных».
«Мы оказываем содействие в финансировании деятельности адвокатов для отдельных наших граждан по их запросам. Организовано три визита сотрудников консульских служб к гражданам России в бакинском СИЗО», — добавила дипломат.
Отношения между сторонами обострились после того, как российские правоохранительные органы провели в Екатеринбурге операцию, в ходе которой были задержаны несколько азербайджанцев, подозреваемых в серии убийств, совершенных в предыдущие годы. Двое из задержанных скончались.
Азербайджан осудил инцидент, назвав его убийством, и выразил протест против действий российских силовых структур. После этого в Баку были задержаны руководитель и главный редактор информационного агентства «Sputnik Азербайджан». Сотрудники издания обвиняются в мошенничестве и незаконном предпринимательстве. Кроме того, был задержан ряд других граждан России, обвиняемых в контрабанде наркотиков из Ирана и киберпреступности.