Հայաստանը ՇՀԿ անդամակցության հարցում տեսնում է բավարար կառուցողական մոտեցում, փոխըմբռնում. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանը կշարունակի աշխատանքները Շանհայի համագործակցության կազմակերպության շահագրգիռ անդամ երկրների հետ՝ կառույցի հետ փոխշահավետ գործընկերության հետագա զարգացման ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան այս մասին հայտնեց Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը:
«Այս պահին գործընթացի մանրամասներին չենք անդրադառնա, բայց կարող եմ ասել, որ Հայաստանի անդամակցության հարցում տեսնում ենք բավարար կառուցողական մոտեցում, փոխըմբռնում: Այս ընկալմամբ կշարունակենք աշխատանքները ՇՀԿ շահագրգիռ անդամ երկրների հետ՝ կառույցի հետ փոխշահավետ գործընկերության հետագա զարգացման ուղղությամբ»,–տեղեկացրեց խոսնակը:
Ավելի վաղ լրատվամիջոցները հաղորդել էին, որ Պակիստանն արգելափակել է Հայաստանի անդամակցությունը Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանը (ՇՀԿ)։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հաղորդել են, որ Հնդկաստանն արգելափակել է Ադրբեջանի լիարժեք անդամակցությունը վերոնշյան կազմակերպությանը։

Armenia will continue working with interested member states of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) to further develop mutually beneficial partnerships with the organization, the Foreign Ministry Spokesperson Ani Badalyan has said.
Responding to an Armenpress inquiry, Badalyan noted that Yerevan sees "a sufficiently constructive approach and mutual understanding" regarding Armenia’s membership in the SCO.
“We will not go into the details of the process at this time, but with this understanding, we will continue working with interested SCO member states,” Badalyan stated.
Earlier, media outlets reported that Pakistan had blocked Armenia’s membership bid in the organization.