Հայաստանը ՇՀԿ անդամակցության հարցում տեսնում է բավարար կառուցողական մոտեցում, փոխըմբռնում. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանը կշարունակի աշխատանքները Շանհայի համագործակցության կազմակերպության շահագրգիռ անդամ երկրների հետ՝ կառույցի հետ փոխշահավետ գործընկերության հետագա զարգացման ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան այս մասին հայտնեց Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը:
«Այս պահին գործընթացի մանրամասներին չենք անդրադառնա, բայց կարող եմ ասել, որ Հայաստանի անդամակցության հարցում տեսնում ենք բավարար կառուցողական մոտեցում, փոխըմբռնում: Այս ընկալմամբ կշարունակենք աշխատանքները ՇՀԿ շահագրգիռ անդամ երկրների հետ՝ կառույցի հետ փոխշահավետ գործընկերության հետագա զարգացման ուղղությամբ»,–տեղեկացրեց խոսնակը:
Ավելի վաղ լրատվամիջոցները հաղորդել էին, որ Պակիստանն արգելափակել է Հայաստանի անդամակցությունը Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանը (ՇՀԿ)։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հաղորդել են, որ Հնդկաստանն արգելափակել է Ադրբեջանի լիարժեք անդամակցությունը վերոնշյան կազմակերպությանը։

Ереван видит довольно конструктивный подход и взаимопонимание в вопросе членства в ШОС: МИД Армении
Армения продолжит работу с заинтересованными государствами-членами Шанхайской организации сотрудничества в целях дальнейшего развития взаимовыгодного партнерства с организацией.
Об этом в ответ на запрос агентства Арменпресс сказала пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян.
«На данном этапе мы не будем вдаваться в подробности процесса, но могу сказать, что мы видим довольно конструктивный подход и взаимопонимание в вопросе членства Армении. С учетом этого мы продолжим работу с заинтересованными государствами-членами ШОС в целях дальнейшего развития взаимовыгодного партнерства с организацией», — отметила Бадалян.
Ранее СМИ сообщали, что Пакистан заблокировал членство Армении в Шанхайской организации сотрудничества.