ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը շնորհավորել է Հայաստանին և Ադրբեջանին տարածաշրջանում խաղաղությանն ուղղված «կոնկրետ քայլի» համար
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն ողջունել է ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի որոշումը Մինսկի գործընթացը դադարեցնելու մասին՝ շնորհավորելով Հայաստանին և Ադրբեջանին խաղաղությանն ուղղված այդ քայլի համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրառում է կատարել X սոցիալական հարթակում։
«Ես ողջունում եմ ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի որոշումը Մինսկի գործընթացի և դրան առնչվող կառույցների փակման վերաբերյալ: Շնորհավորում եմ Հայաստանին և Ադրբեջանին տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ուղղությամբ այս կոնկրետ քայլի համար, որը դիվանագիտության ազդեցության հզոր վկայություն է», - գրել է նա:
ԵԱՀԿ-ն իր հերթին հայտարարություն է տարածել, որում ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Էլինա վալտոնենը և Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն ողջունում են Նախարարական խորհրդի համապատասխան որոշումը, որն ընդունվել է ԵԱՀԿ բոլոր 57 մասնակից պետությունների փոխհամաձայնությամբ։

Генеральный секретарь ОБСЕ поздравил Армению и Азербайджан с «конкретным шагом» на пути к миру в регионе
Генеральный секретарь ОБСЕ Феридун Синирлиоглу приветствовал решение Совета министров ОБСЕ о прекращении Минского процесса, поздравив Армению и Азербайджан с этим шагом к миру. Как сообщает Арменпресс, он написал об этом в социальной сети X.
«Приветствую решение Совета министров ОБСЕ о закрытии Минского процесса и связанных с ним структур. Поздравляю Армению и Азербайджан с этим конкретным шагом к миру и стабильности в регионе, что является убедительным свидетельством влияния дипломатии», — написал он.
ОБСЕ, в свою очередь, выступила с заявлением, в котором действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Финляндии Элина Валтонен и Феридун Синирлиоглу приветствовали соответствующее решение Совета министров, принятое консенсусом всех 57 государств-участников ОБСЕ.