ՌԴ ԶՈՒ ԳՇ պետը հայտարարել է, որ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունները կշարունակվեն
Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովը ամփոփել է գարուն-ամառ ռազմական գործողությունների արդյունքները և ներկայացրել զորքերի առաջիկա խնդիրները։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գերասիմովի ելույթից տեսանյութը հրապարակել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
Գերասիմովի խոսքով՝ Լուգանսկի մարզի 99,7 տոկոսը և Դոնեցկի մարզի շուրջ 79 տոկոսը գտնվում են ռուսական ուժերի վերահսկողության տակ։ Նա նշել է նաև, որ Զապորոժիեի 74 տոկոսը և Խերսոնի 76 տոկոսը ևս վերահսկվում է Ռուսաստանի կողմից։
Ըստ Գերասիմովի՝ ռուսական զորքերը շարունակել են առաջ շարժվել Սումիի, Խարկովի և Դնեպրոպետրովսկի մարզերում։ Մարտից ի վեր վերահսկողության տակ է անցել ավելի քան 3,5 հազար քառ. կմ տարածք և 149 բնակավայր։
Նրա խոսքով՝ գարուն-ամառ ժամանակահատվածում հարվածներ են հասցվել 76 ռազմական օբյեկտների։
Գերասիմովը ընդգծել է, որ Սումիի և Խարկովի մարզերում ռուսական կողմը շարունակում է իրականացնել անվտանգության գոտու ստեղծման գործընթաց։ Նա հավելել է, որ մի շարք ուղղություններով ռուսական զորքերը բարելավել են դիրքերը և վերահսկողության տակ վերցրել նոր բնակավայրեր։

Начальник Генерального штаба ВС РФ заявил о продолжении военных действий на Украине
Начальник Генерального штаба ВС РФ Валерий Герасимов подвёл итоги весенне-летней военной операции и представил предстоящие задачи войск.
Как передает Арменпресс, Минобороны России опубликовало видеозапись выступления Герасимова.
По словам Герасимова, 99,7% территории Луганской области и около 79% Донецкой области находятся под контролем российских войск. Он также отметил, что 74% территории Запорожья и 76% - Херсона также находятся под контролем России.
По словам Герасимова, российские войска продолжали наступление в Сумской, Харьковской и Днепропетровской областях. С марта взято под контроль более 3,5 тыс. кв. км территории и 149 населённых пунктов.
По его словам, за весенне-летний период ударам подверглись 76 военных объектов.
Герасимов подчеркнул, что российская сторона продолжает реализацию процесса создания зоны безопасности в Сумской и Харьковской областях. Он добавил, что на ряде направлений российские войска улучшили свои позиции и взяли под контроль новые населённые пункты.