Պուտինը չի բացառում Զելենսկու հետ հանդիպման հնարավորությունը. Պեսկով
Ռուսաստանի  նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը չի բացառում Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ հանդիպման հնարավորությունը։
«Պուտինը չի բացառում նման հանդիպման անցկացման հնարավորությունը, բայց կարծում է, որ ամենաբարձր մակարդակով ցանկացած հանդիպում պետք է լինի լավ պատրաստված, որպեսզի կարելի լինի ավարտին հասցնել այն մշակվող հարցերը, որոնք նախապես պետք է իրագործվեն փորձագիտական ​​մակարդակով», - ասել է Պեսկովը։
Նա նաև հավելել է, որ այդ հարցով փորձագիտական աշխատանքն այս պահին ակտիվ փուլում չէ, սակայն ՌԴ-ն պահպանում է հետաքրքրությունն ու պատրաստակամությունը նման բանակցությունների նկատմամբ։
Պեսկովն այս հայտարարությունն արել է՝ արձագանքելով Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի՝ ավելի վաղ արած հայտարարությանն այն մասին, որ Պուտինի և Զելենսկու միջև հանդիպումը չի կայանա։
«Մեր բոլոր դիրքորոշումները գրավոր փոխանցվել են ուկրաինական կողմին։ Այո, դրանք խնդիրներ են, որոնք հետագայում անհրաժեշտ է քննարկել», - հավելել է Պեսկովը։

Путин не исключает возможности встречи с Зеленским, заявил Песков
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что президент России Владимир Путин не исключает возможности встречи с президентом Украины Владимиром Зеленским.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает «Интерфакс».
«Путин не исключает возможности проведения такой встречи, но считает, что любая встреча на высшем уровне должна быть хорошо подготовлена для финализации прорабатываемых вопросов, что должно быть заранее реализовано на экспертном уровне», — сказал Песков.
Он также добавил, что экспертная работа по этому вопросу в настоящее время не находится в активной фазе, но Россия сохраняет заинтересованность и готовность к таким переговорам.
Песков сделал это заявление в ответ на ранее сделанное канцлером Германии Фридрихом Мерцем заявление о том, что встреча Путина и Зеленского не состоится.
«Все наши позиции доведены до украинской стороны в письменном виде. Да, это вопросы, которые необходимо обсудить в будущем», — добавил Песков.