Վարչապետը մասնակցել է Ալբերտ Ազարյանի անվան մարզադպրոցի հիմնարկեքի արարողությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում ներկա է գտնվել Ալբերտ Ազարյանի անվան մարզադպրոցի հիմնարկեքի արարողությանը: Մարզադպրոցը կառուցվում է «Հրազդան» մարզադաշտի հարևանությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Հայաստանի մարմնամարզության ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Վանոյանը, Ա. Ազարյանի անվան մարզադպրոցի տնօրեն Պավել Քարտաշյանը, մարզիկներ:
Մարզադպրոցի կառուցման նպատակով Կառավարությունը հատկացրել է 6.9 միլիարդ դրամ։ Բյուջեն ներառում է նոր մարզադպրոցի նախագիծը, շինարարական աշխատանքները, հեղինակային և տեխնիկական հսկողությունը, սպորտային սարքավորումները, ներքին հարդարանքը և ենթակառուցվածքների ձևավորումը։ Մարզադպրոցը կունենա հատուկ մարզատեսակների (գեղարվեստական մարմնամարզություն և ակրոբատիկա) մարզասրահ, ունիվերսալ մարզադահլիճ՝ տրիբունայով՝ 532 հանդիսատեսի համար, կենցաղային տարածքներ, հանդերձարաններ և սանհանգույցներ, վարչական և սպասարկման տարածքներ, ավտոկայանատեղի՝ 88 մեքենայի համար, տեխնիկական տարածք, գույքի պահեստներ և արհեստանոց, ջեռուցման և օդափոխության համակարգ՝ առանձին սենյակների համար կարգավորումներով։
Նախատեսվում է մարզադպրոցի շինաշխատանքներն ավարտին հասցնել 2026թ․ նոյեմբերին։
Նոր մարզադպրոցը կդառնա շուրջ 300 պատանի և երիտասարդ մարզիկների պատրաստման ժամանակակից՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանող կենտրոն։ Համալիրում հնարավոր կլինի անցկացնել նաև միջազգային մրցաշարեր՝ ամրապնդելով Հայաստանի դիրքը և հեղինակությունը մարմնամարզության և սպորտի աշխարհում։
Նոր համալիրը նաև կհյուրընկալի 2027 թվականին Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվելիք Մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունը՝ լիարժեք ենթակառուցվածքային պատրաստվածությամբ։

Никол Пашинян принял участие в церемонии закладки фундамента Спортивной школы имени Альберта Азаряна
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в церемонии закладки фундамента Спортивной школы имени Альберта Азаряна в Ереване. Спортивная школа строится рядом со стадионом “Раздан”.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в Управление информации и связей с общественностью Аппарата премьер-министра.
На мероприятии также присутствовали руководитель Аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, мэр Еревана Тигран Авинян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, президент Федерации гимнастики Армении Гагик Ваноян, директор Спортивной школы имени А. Азаряна Павел Карташян и спортсмены.
На строительство спортивной школы правительство выделило 6,9 млрд драмов. Бюджет включает проектирование новой спортивной школы, строительные работы, авторский и технический надзор, закупку спортивного инвентаря, внутреннюю отделку и проектирование инфраструктуры. В спортивной школе будут предусмотрены зал для специальных видов спорта (художественная гимнастика и акробатика), универсальный спортивный зал с трибуной на 532 зрителя, жилые помещения, раздевалки и санузлы, административные и служебные помещения, автостоянка на 88 автомобилей, техническая зона, склад имущества и мастерская, система отопления и вентиляции с индивидуальными настройками для отдельных помещений.
Строительные работы спортивной школы планируется завершить в ноябре 2026 года. Новая спортивная школа станет современным центром подготовки около 300 юных и молодых спортсменов по соответствующим международным стандартам. В комплексе также можно будет проводить международные турниры, укрепляя позиции и авторитет Армении в мире гимнастики и спорта.
Новый комплекс также примет чемпионат Европы по спортивной гимнастике, который впервые пройдет в Армении в 2027 году, с полной подготовкой инфраструктуры.