«Սիմֆոնիկ ԴասA» կրթական ծրագիրը նոր ուսումնական տարին կմեկնարկի Գյումրիից
«Սիմֆոնիկ ԴասA» կրթական ծրագիրը նոր ուսումնական տարին կմեկնարկի Հայաստանի մշակութային մայրաքաղաքից` Գյումրիից: Գյումրիի բոլոր ավագ դպրոցների աշակերտները հնարավորություն կունենան մասնակիցը դառնալու յուրատեսակ սիմֆոնիկ ճամփորդության դեպի դասական երաժշտության աշխարհ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը։
«ՍիմֆոնիկA» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ, «Մանուկյան Սիմոն» հիմնադրամի աջակցությամբ և «Վիզուալ Հայաստան» հիմնադրամի հետ սկիզբ առած ռազմավարական համագործակցությամբ, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի երաժիշտները սեպտեմբեր և հոկտեմբեր ամիսներին ինտերակտիվ դասեր կանցկացնեն գյումրեցի պատանիների համար: Կրթական ինտերակտիվ դասերը կամփոփվեն Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի մեծ սիմֆոնիկ կազմով գալա համերգներով Գյումրիի Վարդան Աճեմյանի անվան դրամատիկական թատրոնում՝ ներկայացնելով դասական երաժշտության գլուխգործոցները։
Գյումրիում «Սիմֆոնիկ ԴասA» նախագծի կրթական բովանդակությունը մշակվում է «Վիզուալ Հայաստան» զարգացման հիմնադրամի կողմից՝ «Աշխարհացույց» կրթական նորարարական հարթակի կիրառմամբ։ Համագործակցության շնորհիվ գիտական մտքի, տեխնոլոգիական լուծումների և ուսուցման ժամանակակից մեթոդների համատեղմամբ հնարավոր կլինի կրթական բովանդակությունը դարձնել պատկերավոր, հետաքրքիր և հանրամատչելի։
«Մանուկյան Սիմոն» հիմնադրամի աջակցությամբ իրականացվող «Սիմֆոնիկ ԴասA» ծրագիրը նպատակ ունի ոգեշնչել աշակերտներին՝ հասկանալու և ունկնդրելու դասական երաժշտություն, խթանելու բարձրաճաշակ երաժշտական մտածողություն և շատերի դեպքում՝ շարունակելու երաժշտական կրթությունը: Ծրագրի իրականացումը կնպաստի դասական երաժշտության համերգների լսարանի մեծացմանն ու երիտասարդացմանը՝ նպաստելով գեղագիտական ճաշակի և մտածելակերպի զարգացմանը։ 2018 թվականից ի վեր նախագծի վիճակագրության համաձայն՝ աշակերտների ավելի քան 30%-ը դառնում է դասական երաժշտության հավատարիմ ունկնդիր։
Այս համագործակցությամբ Շիրակի մարզում սկիզբ կդրվի կրթամշակութային մի նոր շարժման, որը կտարածվի ՀՀ բոլոր մարզերով` ներգրավելով հազարավոր պատանիների:

Symphonic Das A in Gyumri
The educational program Symphonic Das A will launch the new academic year from Gyumri, the cultural capital of Armenia. Students from all high schools in Gyumri will have the opportunity to embark on a unique symphonic journey into the world of classical music.
Initiated by the “SymphonicA” NGO, with the support of the Manoogian Simone Foundation and in strategic partnership with the Visual Armenia Foundation, musicians from the Armenian State Symphony Orchestra will conduct interactive lessons for Gyumri’s youth during the months of September and October. These educational sessions will culminate in grand gala concerts featuring the full symphonic ensemble of the Armenian State Symphony Orchestra, to be held at the Vardan Ajemian Drama Theatre in Gyumri, presenting masterpieces of classical music.
The educational content of the Symphonic Das A project in Gyumri is being developed by the Visual Armenia Development Foundation, utilizing the innovative Brainograph educational platform. This collaboration allows the integration of scientific thought, technological solutions, and modern teaching methods, making the educational material more visual, engaging, and accessible.
With the support of the Manoogian Simone Foundation, the Symphonic Das A program aims to inspire students to appreciate and listen to classical music, foster refined musical thinking, and, in many cases, encourage further musical education. The implementation of the program will contribute to expanding and rejuvenating the audience for classical music concerts, supporting the development of aesthetic taste and critical thinking. Since 2018, statistics from the project show that over 30% of participating students become loyal listeners of classical music.
This collaboration will mark the beginning of a new educational and cultural movement in the Shirak region, set to expand across all provinces of Armenia and engage thousands of young people.