Հունգարիան հայտարարել է «Դրուժբա» նավթամուղով ռուսական նավթի մատակարարումների վերսկսման մասին
Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն օգոստոսի 19-ին հայտարարել է, որ Ռուսաստանը վերանորոգել է ուկրաինական գրոհի հետևանքով վնասված «Դրուժբա» նավթամուղը, և նավթի մատակարարումները Հունգարիա վերսկսվել են: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սիյարտոն գրել է X սոցիալական հարթակում։
««Դրուժբա» նավթամուղով նավթի մատակարարումները վերսկսվել են երկու օր առաջ ուկրաինական գրոհից հետո», - գրել է Սիյարտոն:
Նա շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի էներգետիկայի փոխնախարար Պավել Սորոկինին արագ վերանորոգման համար։
«Մենք ակնկալում ենք, որ Ուկրաինան այլևս հարված չի հասցնի այս կարևորագույն նավթամուղին։ Սա մեր պատերազմը չէ։ Հունգարիային հարկավոր է զերծ պահել դրանից», - հավելել է նա։
Օգոստոսի 18-ին Սիյարտոն հայտարարել էր, որ Ուկրաինայի զինված ուժերը հարվածել են «Դրուժբա» նավթամուղի ենթակայաններից մեկին, որով ռուսական նավթ է մատակարարվում Հունգարիա և Սլովակիա։ Սլովակիան ևս հայտնել էր ռուսական նավթի մատակարարումների դադարեցման մասին։
Սիյարտոն Կիևին մեղադրել էր Հունգարիան ռուս-ուկրաինական հակամարտության մեջ ներքաշելու փորձի համար։ Կիևից արձագանքել էին՝ նշելով, որ բողոքները հարկավոր է ուղղել Մոսկվային։

Венгрия объявила о возобновлении поставок российской нефти по трубопроводу «Дружба»
Министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто заявил 19 августа, что Россия отремонтировала трубопровод «Дружба», поврежденный в результате украинской атаки, и поставки нефти в Венгрию возобновились. Как сообщает Арменпресс, Сийярто написал об этом на социальной платформе X.
«Поставки нефти по трубопроводу «Дружба» возобновились после украинской атаки два дня назад», — написал Сийярто.
Он поблагодарил заместителя министра энергетики России Павла Сорокина за оперативный ремонт.
«Мы ожидаем, что Украина больше не будет атаковать этот жизненно важный нефтепровод. Это не наша война. Венгрия должна оставаться в стороне», — добавил он.
18 августа Сийярто заявил, что украинские войска атаковали подстанцию нефтепровода «Дружба», по которому российская нефть поставляется в Венгрию и Словакию. Словакия также объявила о приостановке поставок российской нефти.
Сийярто обвинил Киев в попытках втянуть Венгрию в российско-украинский конфликт. Киев в ответ заявил, что жалобы следует направлять в Москву.