Ուկրաինան կարող է շարունակել գազի ներմուծումն Ադրբեջանից
Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարար Սվետլանա Գրինչուկը հայտնել է, որ ներկայումս աշխատանքներ են տարվում Ադրբեջանից Ուկրաինա Տրանսբալկանյան միջանցքով գազի մատակարարումների շարունակականությունն ապահովող պայմանագրի կետերի շուրջ։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Deutsche Welle-ն։
Ադրբեջանից Ուկրաինա գազի մատակարարման փորձնական փուլն արդեն ավարտվել է, և ներկայումս աշխատանքներ են տարվում նման մատակարարումները շարունակելու նպատակով երկկողմ պայմանագիր կնքելու ուղղությամբ։
«Մենք այժմ բանակցություններ ենք վարում։ Ադրբեջանը հետաքրքրված է դրանով։ Եթե պայմանագիր կնքվի, մենք կշարունակենք ադրբեջանական գազի ներմուծումը»,- հայտնել է Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարար Սվետլանա Գրինչուկը՝ նշելով նաև այն ռիսկերը, որոնք կապված են Ուկրաինայում շարունակվող պատերազմի և Ռուսաստանի Դաշնության կողմից գազային ենթակառուցվածքների վրա հարձակումների ակտիվացման հետ։

Украина может продолжить импорт газа из Азербайджана
Министр энергетики Украины Светлана Гринчук заявила, что в настоящее время ведётся работа над пунктами соглашения, которые обеспечат непрерывность поставок газа из Азербайджана в Украину по Трансбалканскому коридору. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Deutsche Welle.
Пилотный этап поставок газа из Азербайджана в Украину уже завершён, и в настоящее время ведётся работа по заключению двустороннего соглашения о продолжении поставок.
«Сейчас мы ведём переговоры. Азербайджан заинтересован в этом. Если соглашение будет подписано, мы продолжим импортировать азербайджанский газ», — заявила министр энергетики Украины Светлана Гринчук, также отметив риски, связанные с продолжающейся войной на Украине и активизацией атак на газовую инфраструктуру со стороны Российской Федерации.