Բաքվին հայտնի է Մոսկվայի դիրքորոշումը Կիևին զենքի մատակարարումների վերաբերյալ. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանի դիրքորոշումն Ուկրաինային զենքի մատակարարումների վերաբերյալ լավ հայտնի է Ադրբեջանին, այդ գործողությունները միայն կվատթարացնեն իրավիճակը երկրում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և մամուլի վարչության փոխտնօրեն Ալեքսեյ Ֆադեևը:
Դիվանագետը մեկնաբանել է մամուլում տարածված տեղեկությունները, թե Բաքուն կարող է չեղարկել Կիևին զենքի մատակարարումների արգելքը, եթե Ռուսաստանի զինված ուժերը շարունակեն հարվածել Ուկրաինայի տարածքում ադրբեջանական նավթի և գազի օբյեկտներին:
«Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում ուշադրություն են դարձրել այդ հաղորդումների վրա, և կարող եմ ասել, որ ադրբեջանցի գործընկերներին լավ հայտնի է մեր դիրքորոշումը Կիևի վարչակարգին զենքի կամ կրկնակի նշանակության մարդասիրական օգնության մատակարարումների վերաբերյալ: Կարծում ենք, որ այդ գործողությունները ոչ մի կերպ չեն նպաստում հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և միայն կվատթարացնեն իրավիճակը երկրում», - ասել է նա ճեպազրույցում, որը հեռարձակվել է սոցիալական ցանցերում ՌԴ ԱԳՆ էջերում։

Баку известна позиция Москвы по поставкам оружия Киеву - МИД РФ
Позиция России по поставкам оружия Украине хорошо известна Азербайджану, эти действия лишь ухудшат ситуацию в стране. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил заместитель директора Департамента информации и печати МИД России Алексей Фадеев.
Дипломат прокомментировал распространенную в прессе информацию о том, что Баку может снять запрет на поставки оружия Киеву, если российские вооружённые силы продолжат наносить удары по азербайджанским нефтегазовым объектам на территории Украины.
«МИД России обратил внимание на эти сообщения, и могу сказать, что наши азербайджанские коллеги хорошо осведомлены о нашей позиции по поставкам оружия или гуманитарной помощи двойного назначения киевскому режиму. Считаем, что эти действия никоим образом не способствуют мирному урегулированию конфликта и лишь ухудшат ситуацию в стране», — заявил он на брифинге, транслировавшемся на страницах МИД России в социальных сетях.