Գերմանիան կասեցնում է զենքի արտահանումն Իսրայել
Գերմանիան կասեցնում է այն զենքերի արտահանումն Իսրայել, որոնք կարող են օգտագործվել Գազայի հատվածում, հայտարարել է կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցն՝ արձագանքելով Գազա քաղաքը գրավելու Իսրայելի ծրագրերին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Մերցը նշել է, որ այս որոշումը փոխելու դեպքում լրացուցիչ ծանուցում կտրվի։
Գերմանիայի կանցլերը նշել է, որ «շատ բարդ է հասկանալ», թե ինչպես է Իսրայելի ռազմական պլանն օգնելու հասնել իր օրինական պահանջներին։
«Այս հանգամանքներում Գերմանիայի կառավարությունը չի արտոնի ռազմական սարքավորման որևէ արտահանում, որը կարող է օգտագործվել Գազայի հատվածում», - նշել է նա։
Գերմանիան Իսրայելին զենքի ամենախոշոր մատակարարներից է։
Ըստ Ստոկհոլմի խաղաղության խնդիրների հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտի (SIPRI)՝ 2020-2024 թվականներին Իսրայելին զենքի ամենախոշոր մատակարարն է եղել ԱՄՆ-ն, որին հաջորդում է Գերմանիան։
Օգոստոսի 8-ի առավոտյան Իսրայելի անվտանգության կաբինետը հաստատել է Գազա քաղաքը վերահսկողության տակ վերցնելու ծրագիրը, որում ներկայացվում են պատերազմին վերջ դնելու հետևյալ հինգ սկզբունքները՝ ՀԱՄԱՍ-ի զինաթափում, բոլոր պատանդների վերադարձ՝ ինչպես մահացած, այնպես էլ ողջ մնացած, Գազայի հատվածի ապառազմականացում, Գազայի հատվածի նկատմամբ Իսրայելի անվտանգային վերահսկողություն և այլընտրանքային քաղաքացիական կառավարության ստեղծում, որը չի լինի ո՛չ ՀԱՄԱՍ-ը, ո՛չ Պաղեստինյան ինքնավարությունը։

Германия приостанавливает экспорт оружия в Израиль
Германия приостанавливает экспорт оружия в Израиль, которое может быть использовано в секторе Газа, заявил канцлер Фридрих Мерц, комментируя планы Израиля оккупировать город Газа. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает BBC.
Мерц отметил, что в случае изменения этого решения будет сделано дополнительное уведомление.
“В этих обстоятельствах правительство Германии не допустит никакого экспорта военной техники, которая может быть использована в секторе Газа”, - отметил он.
Германия является одним из крупнейших поставщиков оружия в Израиль.
По данным Стокгольмского международного института исследований проблем мира (SIPRI), крупнейшим поставщиком оружия в Израиль в 2020–2024 годах были США, за которыми следовала Германия.
Утром 8 августа израильский Кабинет безопасности одобрил план по установлению контроля над городом Газа, в котором изложены следующие пять принципов прекращения войны: разоружение ХАМАС, возвращение всех заложников, как мертвых, так и живых, демилитаризация сектора Газа, контроль израильских сил безопасности над сектором Газа и создание альтернативного гражданского правительства, которое не будет ни ХАМАС, ни палестинской администрацией.