Լիտվայի նախագահն Իսրայելին կոչ է արել սովը չօգտագործել որպես քաղաքական գործիք
Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան Վիլնյուսում Իսրայելի նախագահ Իցհակ Հերցոգի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Իսրայելին կոչ է արել սովը չօգտագործել որպես քաղաքականության գործիք։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
«Գազայի հատվածում հումանիտար իրավիճակը մնում է աղետալի։ Սովը չի կարող օգտագործվել որպես քաղաքական կամ ռազմական միջոց», - նշել է Լիտվայի ղեկավարը:
Նա հրեական պետությանը կոչ է արել ձեռնարկել անհապաղ միջոցներ Գազայում հումանիտար ճգնաժամը լուծելու համար։
«Անհրաժեշտ է ապահովել բավարար մարդասիրական օգնության մատակաարումը և դրա բաշխումը Գազայի հատվածի քաղաքացիական բնակչությանը, հատկապես կանանց և երեխաներին», - ասել է Նաուսեդան։
Իսրայելի նախագահի այցն ուղեկցվում է բողոքի ցույցերով։ Ակտիվիստները պիկետ են անցկացրել Լիտվայի նախագահական պալատի մոտ, իսկ երեկոյան նախատեսված է հանրահավաք:

Президент Литвы призвал Израиль не использовать голод в качестве политического инструмента
Президент Литвы Гитанас Науседа на совместной пресс-конференции с президентом Израиля Ицхаком Герцогом в Вильнюсе призвал Израиль не использовать голод в качестве политического инструмента. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает ТАСС.
“Гуманитарная ситуация в секторе Газа остается трагической. Голод не может использоваться как политическое или военное средство”, - заявил литовский лидер.
Он призвал Израиль принять незамедлительные меры для урегулирования гуманитарного кризиса в секторе Газа.
“Необходимо обеспечить достаточную поставку гуманитарной помощи и ее распределение гражданскому населению сектора Газа, особенно женщинам и детям”, - подчеркнул Науседа.
Визит президента Израиля сопровождается протестами. Активисты провели пикет у президентского дворца Литвы, а на вечер запланирован митинг.