Եկատերինբուրգի ադրբեջանական սփյուռքի ղեկավարին հետախուզում են հայտարարել
Եկատերինբուրգի ադրբեջանական սփյուռքի ղեկավար Շահին Շիխլինսկիին հետախուզում են հայտարարել քրեական հոդվածով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով ՌԴ ներքին գործերի նախարարության տարածաշրջանի Գլխավոր վարչության բազան:
«Հետախուզման համար հիմնավորումը. հետախուզվում է Քրեական օրենսգրքի հոդվածով», - ասվում է նյութերում:
Հուլիսի 1-ին Շիխլինսկին և նրա որդին ձերբակալվել էին, այնուհետև հարցաքննությունից հետո ազատ արձակվել։ Այնուհետև հուլիսի 16-ին հայտնի դարձավ, որ Եկատերինբուրգում ադրբեջանական սփյուռքի ղեկավարի որդին՝ Մուտվալա Շիխլինսկին, ձերբակալվել է պետական պաշտոնյայի նկատմամբ բռնության գործով: Նրա կալանքը մնում է ուժի մեջ։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի Դաշնության Սվերդլովսկի մարզի քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ Եկատերինբուրգում կասեցվել է էթնիկ խմբավորման գործունեությունը, որն, ըստ քննիչների, ներգրավված է եղել 2001, 2010 և 2011 թվականներին տեղի ունեցած մի շարք սպանությունների մեջ: Ձերբակալվածներից երկուսը մահացել են։
Ադրբեջանը դատապարտել է տեղի ունեցածը՝ դա անվանելով սպանություն, և բողոք է հայտնել ՌԴ անվտանգության ուժերի գործողությունների դեմ, իսկ Ռուսաստանի հետ մշակութային և որոշ այլ միջոցառումներ չեղարկվել են։ Բացի այդ, Բաքվում կալանավորվել են «Sputnik Ադրբեջան» գործակալության ղեկավարը և գլխավոր խմբագիրը, ինչպես նաև ՌԴ մի շարք այլ քաղաքացիներ։

Глава азербайджанской диаспоры в Екатеринбурге объявлен в розыск
Глава азербайджанской диаспоры в Екатеринбурге Шахин Шихлинский объявлен в розыск по уголовной статье. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает ТАСС со ссылкой на базу данных ГУ МВД России по региону.
«Основание для розыска: розыск по статье УК», — говорится в материалах.
1 июля Шихлинский и его сын были задержаны, после допроса отпущены. 16 июля стало известно об аресте сына главы азербайджанской диаспоры в Екатеринбурге Мутвалы Шихлинского по делу о применении насилия в отношении представителя власти. Его арест остаётся в силе.
Ранее пресс-служба Следственного комитета по Свердловской области РФ сообщила, что в Екатеринбурге пресечена деятельность этнической группы, которая, по версии следствия, причастна к серии убийств в 2001, 2010 и 2011 годах. Двое задержанных скончались.
Азербайджан осудил произошедшее, назвав его убийством, и выразил протест против действий российских силовиков. Были отменены культурные и некоторые другие мероприятия с участием России. Кроме того, в Баку были задержаны руководитель и главный редактор информационного агентства «Sputnik Азербайджан», а также ряд других граждан России.