Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հուշագրերի նախագծերը տրամագծորեն հակադիր են. Պեսկով
Կրեմլը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հուշագրերի նախագծերի վերաբերյալ Մոսկվայի և Կիևի մոտեցումները տրամագծորեն հակադիր է համարում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Երկրորդ փուլի ընթացքում փոխանակված հուշագրերի նախագծերի վերաբերյալ մոտեցումները հիմա տրամագծորեն հակադիր են: Քիչ հավանական է, որ դրանք կարելի է մեկ գիշերվա ընթացքում մերձեցնել, դա կպահանջի շատ բարդ դիվանագիտական աշխատանք», - Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
Կրեմլի խոսնակին հարցրել են՝ արդյոք Ռուսաստանի և Ուկրաինայի նախագահների հանդիպման հեռանկարն ավելի իրատեսական է դարձել Ստամբուլում ռուս-ուկրաինական բանակցությունների երրորդ փուլից հետո, և արդյոք Կրեմլն իրատեսական է համարում այն անցկացնելու համար Կիևի կողմից առաջարկված ժամկետը՝ օգոստոսի վերջը։
«Գագաթնաժողովը կարող է և պետք է վերջակետ դնի կարգավորմանը և արձանագրի բոլոր այն միջոցներն ու համաձայնությունները, որոնք պետք է մշակվեն փորձագիտական աշխատանքի ընթացքում։ Հակառակը անել հնարավոր չէ։ Հնարավո՞ր է արդյոք 30 օրում անցնել նման բարդ գործընթացի միջով։ Դե, ակնհայտ է, որ դա քիչ հավանական է», - ասել է Պեսկովը։
Ստամբուլում բանակցությունների առաջին փուլը տեղի է ունեցել մայիսի կեսերին, երկրորդը՝ հունիսի սկզբին։ Այդ հանդիպման ժամանակ կողմերը փոխանակել են ռազմական գործողությունների դադարեցման պայմանների վերաբերյալ հուշագրեր։ Հուլիսի 23-ին Ստամբուլում տեղի ունեցած երրորդ հանդիպման ժամանակ նախատեսվում էր քննարկել այս հուշագրերը, որոնք կողմերն անվանել են իրենց բովանդակությամբ հակադիր։
Բանակցությունների երրորդ փուլից հետո ուկրաինական պատվիրակության ղեկավար Ռուստեմ Ումերովը հայտարարել է, որ Կիևը Մոսկվային առաջարկել է օգոստոսի վերջին կազմակերպել նախագահներ Վոլոդիմիր Զելենսկիի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը։

Проекты меморандумов России и Украины диаметрально противоположны: Песков
Подходы Москвы и Киева к проектам российского и украинского меморандумов Кремль считает диаметрально противоположными. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
“Сейчас подходы к проектам меморандумов, которыми обменялись во время второго раунда, диаметрально противоположны, вряд ли их можно сблизить в одночасье, для этого потребуется очень сложная дипломатическая работа”, - цитирует Пескова Русская служба BBC.
Представителя Кремля спросили, стала ли перспектива встречи президентов России и Украины более реальной после третьего раунда российско-украинских переговоров в Стамбуле, и считает ли Кремль реалистичным предложенный Киевом срок её проведения - конец августа.
“Встреча на высшем уровне может и должна поставить окончательную точку в урегулировании и зафиксировать все модальности и договоренности, которые предстоит выработать в ходе экспертной работы. Делать наоборот невозможно. Можно ли такой сложнейший процесс пройти за 30 дней -ну очевидно, что вряд ли", - заявил Песков.
Первый раунд переговоров в Стамбуле состоялся в середине мая, второй - в начале июня. В ходе этой встречи стороны обменялись меморандумами об условиях прекращения боевых действий. На третьей встрече в Стамбуле 23 июля планировалось обсуждение меморандумов, которые стороны назвали противоречивыми по содержанию.
После третьего раунда переговоров глава украинской делегации Рустем Умеров сообщил, что Киев предложил Москве организовать встречу президентов Владимира Зеленского и Владимира Путина в конце августа.