Զելենսկին հանձնարարել է ՌԴ-ի հետ բանակցությունների թիմ ձևավորել՝ Ումերովի գլխավորությամբ
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հանձնարարել է ստեղծել պատվիրակություն՝ հուլիսի 23-ին Ռուսաստանի Դաշնության հետ բանակցությունների համար: Խումբը կգլխավորի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ուկրաինայի նախագահը գրել է իր Telegram ալիքում։
Թուրքիայում ռուսական կողմի հետ բանակցությունների նախօրեին Զելենսկին խորհրդակցություն է անցկացրել։ Ումերովը զեկուցել է Ստամբուլում ռուսական կողմի հետ երկրորդ հանդիպման պայմանավորվածությունների կատարման և մոտ ապագայում նոր հանդիպման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների մասին: Զելենսկին ընդգծել է, որ Ուկրաինան «պատրաստ է աշխատել գերիների ազատ արձակման և առևանգված երեխաների վերադարձի, ինչպես նաև սպանությունները դադարեցնելու և առաջնորդների հանդիպմանը նախապատրաստվելու համար»։
«Մեր դիրքորոշումը հնարավորինս թափանցիկ է: Ուկրաինան երբեք չի ցանկացել այս պատերազմը, և հենց Ռուսաստանն է, որ պետք է դադարեցնի այն պատերազմը, որն ինքն է սկսել», - հավելել է նախագահը։
Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակը զեկուցել է Եվրոպայում և Միացյալ Նահանգներում գործընկերների հետ դիվանագիտական աշխատանքների համակարգման մասին։
«Ես հանձնարարել եմ ձևավորել պատվիրակություն՝ ռուսական կողմի հետ բանակցությունների համար։ Պատվիրակությունը կգլխավորի Ռուստեմ Ումերովը, պատվիրակության կազմում կլինեն Ուկրաինայի հետախուզության, Արտաքին գործերի նախարարության և Նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչներ», - ընդգծել է Զելենսկին։
Ուկրաինայի և Ռուսաստանի պատվիրակությունները արդեն բանակցությունների երկու փուլ են անցկացրել Ստամբուլում։ Այս հանդիպումների հիմնական արդյունքը գերիների լայնամասշտաբ փոխանակման կազմակերպումն էր, ինչպես նաև զոհված զինվորների մարմինների փոխանակումը։

Зеленский поручил сформировать команду для переговоров с Россией во главе с Умеровым
Президент Украины Владимир Зеленский поручил сформировать делегацию для переговоров с Российской Федерацией 23 июля. Группу возглавит секретарь Совета национальной безопасности и обороны Рустем Умеров. Как сообщает «Арменпресс», об этом президент Украины написал в своем Telegram-канале.
Накануне переговоров с российской стороной в Турции Зеленский провел совещание. Умеров сообщил о ходе выполнения договоренностей второй встречи с российской стороной в Стамбуле и о подготовке к новой встрече в ближайшее время. Зеленский подчеркнул, что Украина «готова работать над освобождением пленных и возвращением похищенных детей, а также над прекращением убийств и подготовкой ко встрече лидеров».
«Наша позиция максимально прозрачна. Украина никогда не хотела этой войны, и именно Россия должна остановить войну, которую она начала», — добавил президент.
Глава администрации президента Андрей Ермак сообщил о координации дипломатической работы с коллегами в Европе и США.
«Я поручил сформировать делегацию для переговоров с российской стороной. Делегацию возглавит Рустем Умеров, в состав делегации войдут представители украинской разведки, МИД и администрации президента», — подчеркнул Зеленский.
Украинская и российская делегации уже провели два раунда переговоров в Стамбуле. Главным результатом этих встреч стала организация масштабного обмена военнопленными, а также обмена телами погибших солдат.