Հայաստանի ներկայացուցիչները Գերմանիայում մասնակցում են Համաշխարհային ամառային ունիվերսիադային
Գերմանիայում մեկնարկել են Համաշխարհային համալսարանական ամառային խաղերը (Ունիվերսիադա), որոնց մասնակցում է նաև Հայաստանի պատվիրակությունը՝ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Հայաստանը ներկայացնում է 18 մարզիկ, որոնք հանդես կգան 7 մարզաձևում։
Դուեսբուրգի Շչաունսլանդ-Ռեյսեն արենայում անցկացված բացման արարողությանը Հայաստանի դրոշակակիրները եղել են գեղարվեստական մարմնամարզիկ Ջուլիետա Ավետիսյանն ու թաեքվոնդիստ Սարգիս Մուրադյանը:
Խաղերն անցկացվում են Գերմանիայի Ռեյն-Ռուր շրջանի Դյուսելդորֆ, Էսսեն, Բոխում, Դուիսբուրգ քաղաքներում, ինչպես նաև մայրաքաղաք Բեռլինում։
Մարզաձևերի ազգային ֆեդերացիաների առաջարկությամբ Հայաստանի պատվիրակության կազմում ընդգրկվել են հետևյալ մարզիկները.
Լող՝ Վարսենիկ Մանուչարյան, Աշոտ Չախոյան,
Սպորտային մարմնամարզություն՝ Գագիկ Խաչիկյան, Մամիկոն Խաչատրյան, Համլետ Մանուկյան, Մանե Պողոսյան
Գեղարվեստական մարմնամարզություն՝ Սիլվա Սարգսյան, Ջուլիետա Ավետիսյան
Ձյուդո՝ Գոռ Կարապետյան, Դավիթ Աղասյան
Սուսերամարտ՝ Դարիա Մալիշևա
Թաեքվոնդո՝ Մելինե Հովհաննիսյան, Արմեն Դանիելյան, Սարգիս Մուրադյան, Դավիթ Թորոսյան
Աթլետիկա՝ Յանա Սարգսյան, Գոռ Հովակիմյան, Ռազմիկ Ղազարյան:
Հայաստանի պատվիրակությունը գլխավորում է ՀՀ ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Գաբրիելյանը, իսկ պատվիրակության քարտուղարն է ԿԳՄՍՆ սպորտի քաղաքականության վարչության ծրագրերի իրականացման բաժնի պետ Սերգեյ Աբրահամյանը։
Հուլիսի 17-ին Էսսենում մրցահարթակ դուրս կգան գեղարվեստական մարմնամարզիկներ Ջուլիետա Ավետիսյանն ու Սիլվա Սարգսյանը, իսկ Բեռլինում իրենց ուժերը կփորձեն լողորդներ Վարսենիկ Մանուչարյանը (50 մ բատերֆլայ) և Աշոտ Չախոյանը (100 մ բրաս):
Համաշխարհային համալսարանական խաղերի շրջանակում օրերս Ռեյն-Ռուրում կայացել է նաև FISU-ի վեհաժողովը, որին մասնակցել է Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Գաբրիելյանը։

Представители Армении принимают участие во Всемирной летней Универсиаде в Германии
В Германии стартовали Всемирные летние студенческие игры (Универсиада), в которых при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) Армении принимает участие и армянская делегация. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на МОНКС, Армению представляют 18 спортсменов, которые будут соревноваться в 7 видах спорта.
На церемонии открытия, состоявшейся на арене «Шаунсланд-Райзен» в Дуйсбурге, знаменосцами сборной Армении были художественная гимнастка Джульетта Аветисян и тхэквондист Саргис Мурадян.
Игры пройдут в городах Дюссельдорф, Эссен, Бохум, Дуйсбург в Рейнско-Рурском регионе Германии, а также в столице Германии Берлине.
По предложению национальных спортивных федераций в состав армянской делегации были включены следующие спортсмены:
Плавание: Варсеник Манучарян, Ашот Чахоян,
Спортивная гимнастика: Гагик Хачикян, Мамикон Хачатрян, Гамлет Манукян, Мане Погосян
Спортивная гимнастика: Сильва Саргсян, Джульета Аветисян
Дзюдо: Гор Карапетян, Давид Агасян
Фехтование: Дарья Малышева
Тхэквондо: Мелине Оганесян, Армен Даниелян, Саргис Мурадян, Давид Торосян
Легкая атлетика: Яна Саргсян, Гор Овакимян, Размик Казарян.
Армянскую делегацию возглавляет президент Федерации студенческого спорта Республики Армения Ованнес Габриелян, а секретарь делегации –начальник отдела реализации программ Управления спортивной политики МОНКС Сергей Абрамян.
17 июля в Эссене выступят художественные гимнастки Джульетта Аветисян и Сильва Саргсян, а в Берлине свои силы попробуют пловцы Варсеник Манучарян (50 м баттерфляем) и Ашот Чахоян (100 м брассом).
В рамках Всемирных студенческих игр недавно в Рейн-Руре также прошла Ассамблея FISU, в которой принял участие президент Федерации студенческого спорта Армении Ованнес Габриелян.