Ֆրանսիան հնարավոր է համարել Իրանի դեմ Եվրոպայի պատժամիջոցների վերականգնումը մինչև օգոստոսի վերջը
Եվրոպայի երկրները կարող են վերականգնել Իրանի դեմ 10 տարի առաջ չեղարկված պատժամիջոցների գործողությունը, եթե Թեհրանից չստանան բավարար երաշխիքներ իր միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրի պայմաններին հետևելու մտադրության մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն՝ ժամանելով Բրյուսել ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը:
«Ֆրանսիան և նրա գործընկերներն ունեն լիակատար իրավունք կրկին կիրառելու զենքի մատակարարումների, բանկային ծառայությունների մատուցման և ատոմային ճյուղի համար սարքավորումների մատակարարումների համաշխարհային էմբարգո, որը չեղարկվել է 10 տարի առաջ: Առանց Իրանի կողմից հստակ, շոշափելի և ստուգելի պարտավորությունների՝ մենք դա կանենք օգոստոսի վերջից ոչ ուշ», - Բարոյի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Նախարարը կոչ է արել անհապաղ ազատ արձակել Ֆրանսիայի քաղաքացիներին, որոնք գտնվում են Իրանի բանտերում, ինչպես նաև վերսկսել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) տեսուչների աշխատանքն Իրանի միջուկային օբյեկտներում: «Անհրաժեշտ է վերսկսել դիվանագիտական գործընթացը, որը թույլ կտա հասնել Իրանի միջուկային և հրթիռային ծրագրերի համար շրջանակների կարգավորման և համաձայնեցման», - ասել է Բարոն:
2015 թվականին Իրանը Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Չինաստանի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի հետ ստորագրեց իր միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը (ԳՀՀԾ)՝ վերջ դնելով ճգնաժամին, որն սկսվել էր 2002 թվականին Թեհրանի կողմից միջուկային զենքի մշակման՝ Արևմուտքի մեղադրանքների պատճառով։ 2018 թվականին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց համաձայնագրից դուրս գալու և Իրանի դեմ ամերիկյան բոլոր պատժամիջոցները վերականգնելու մասին։
Ի պատասխան՝ 2020 թվականին իսլամական հանրապետությունը հայտարարեց ԳՀՀԾ-ի գծով իր պարտավորությունների կրճատման և երկրի միջուկային օբյեկտներ ԱԷՄԳ տեսուչների մուտքի սահմանափակման մասին։ Միջուկային գործարքի վերականգնման շուրջ բանակցությունները, որոնք 2021-ից մինչև 2022 թվականը տեղի ունեցան Վիեննայում, ավարտվեցին անարդյունք։
2025 թվականին դառնալով նախագահ՝ Թրամփն ստորագրեց հրամանագիր՝ Իրանի վրա առավելագույն ճնշման քաղաքականության վերսկսման մասին և սպառնաց ռազմական ուժի կիրառմամբ, եթե Թեհրանը չհամաձայնի Վաշինգտոնի հետ նոր գործարքի։ Իրանի և ԱՄՆ ներկայացուցիչներն ապրիլից մինչև մայիս անցկացրին միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների հինգ փուլ։ Բանակցային գործընթացը սառեցվեց Իրանի դեմ Իսրայելի ռազմական գործողության և դրան հաջորդած Իրանի միջուկային օբյեկտներին ԱՄՆ-ի հարվածների պատճառով:

Франция считает возможным восстановление европейских санкций против Ирана до конца августа
Европейские страны могут восстановить санкции против Ирана, снятые 10 лет назад, если не получат от Тегерана достаточных гарантий его намерения соблюдать условия соглашения по своей ядерной программе. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил глава МИД Франции Жан-Ноэль Барро, прибыв в Брюссель на встречу министров иностранных дел ЕС.
«Франция и ее партнеры обладают полным правом вновь применить глобальное эмбарго на поставки оружия, оказание банковских услуг и поставки оборудования для атомной отрасли, которое было отменено десять лет назад. Без твердых, ощутимых и поддающихся проверке обязательств со стороны Ирана мы сделаем это не позднее конца августа», — цитирует Барро ТАСС.
Министр призвал к немедленному освобождению французских граждан, содержащихся в иранских тюрьмах, и к возобновлению работы инспекторов Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) на иранских ядерных объектах. «Необходимо возобновить дипломатический процесс, который позволит урегулировать и согласовать рамки ядерной и ракетной программ Ирана», — заявил Барро.
В 2015 году Иран подписал Совместный всеобъемлющий план действий (СВПД) с Великобританией, Германией, Китаем, Россией, США и Францией по своей ядерной программе, положив конец кризису, начавшемуся в 2002 году из-за обвинений Запада в разработке Тегераном ядерного оружия. В 2018 году президент США Дональд Трамп объявил о выходе из соглашения и восстановлении всех санкций США против Ирана.
В ответ на это в 2020 году Исламская Республика объявила о сокращении своих обязательств по СВПД и ограничении доступа инспекторов МАГАТЭ к ядерным объектам страны. Переговоры о возобновлении ядерной сделки, проходившие в Вене с 2021 по 2022 год, завершились неудачей.
Став президентом в 2025 году, Трамп подписал указ о возобновлении максимального давления на Иран и пригрозил применением военной силы в случае, если Тегеран не согласится на новую сделку с Вашингтоном. Представители Ирана и США провели пять раундов переговоров по ядерной программе с апреля по май. Переговорный процесс был заморожен из-за военных действий Израиля против Ирана и последующих ударов США по иранским ядерным объектам.