Հայաստանի և Բելգիայի վարչապետները Բրյուսելում քննարկում են ունեցել
Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Բելգիայի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանի և Բարտ Դը Վեվերի հանդիպումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Բելգիա հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր: Կողմերը գոհունակություն են հայտնել քաղաքական երկխոսության դինամիկ բնույթից և կարևորել առևտրատնտեսական գործընկերության զարգացման, ներդրումների, բիզնես կապերի ընդլայնման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը:
Բելգիայի վարչապետը հայտնել է իր երկրի աջակցությունը Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների զարգացման գործում` վստահություն հայտնելով, որ ՀՀ վարչապետի Բրյուսել այցը նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ համագործակցության զարգացմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակություն է հայտնել հուլիսի 14-ին տեղի ունեցած հանդիպումների արդյունքներից և ընդգծել ՀՀ կառավարության հանձնառությունը` զարգացնելու գործակցությունը ԵՄ-ի հետ, այդ թվում` ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների արդյունավետ առաջմղման ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը և Բարտ Դը Վեվերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների, այդ թվում` Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի շուրջ:

According to the PM’s office, the parties discussed a number of issues on the Armenia-Belgium bilateral agenda.
They expressed satisfaction with the dynamic nature of the political dialogue and emphasized the importance of taking consistent steps to develop trade and economic partnerships, expand investments, and strengthen business ties.
The Belgian Prime Minister expressed support for the development of Armenia-European Union relations, expressing confidence that Prime Minister Pashinyan’s visit to Brussels would give new impetus to bilateral cooperation.
Prime Minister Pashinyan expressed satisfaction with the outcomes of the meetings held on July 14 and reaffirmed the Armenian government’s commitment to strengthening cooperation with the EU.
The two leaders also exchanged views on regional developments, including the Armenia-Azerbaijan peace process.