Հայաստանի և Բելգիայի վարչապետները Բրյուսելում քննարկում են ունեցել
Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Բելգիայի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանի և Բարտ Դը Վեվերի հանդիպումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Բելգիա հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր: Կողմերը գոհունակություն են հայտնել քաղաքական երկխոսության դինամիկ բնույթից և կարևորել առևտրատնտեսական գործընկերության զարգացման, ներդրումների, բիզնես կապերի ընդլայնման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը:
Բելգիայի վարչապետը հայտնել է իր երկրի աջակցությունը Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների զարգացման գործում` վստահություն հայտնելով, որ ՀՀ վարչապետի Բրյուսել այցը նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ համագործակցության զարգացմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակություն է հայտնել հուլիսի 14-ին տեղի ունեցած հանդիպումների արդյունքներից և ընդգծել ՀՀ կառավարության հանձնառությունը` զարգացնելու գործակցությունը ԵՄ-ի հետ, այդ թվում` ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների արդյունավետ առաջմղման ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը և Բարտ Դը Վեվերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների, այդ թվում` Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի շուրջ:

В Брюсселе состоялась встреча премьер-министров Армении и Бельгии
В Брюсселе состоялась встреча премьер-министров Армении и Бельгии Никола Пашиняна и Барта де Вевера.
Как передает “Арменпрес”, со ссылкой на сообщение Аппарата премьера собеседники обсудили ряд вопросов повестки армяно-бельгийских отношений. Стороны выразили удовлетворение динамичным характером политического диалога и подчеркнули важность последовательных шагов по развитию торгово-экономического партнерства, инвестиций и расширению деловых связей.
Премьер-министр Бельгии выразил поддержку своей страны развитию отношений Армения-ЕС, высказав уверенность, что визит премьер-министра Армении в Брюссель придаст новый импульс развитию двустороннего сотрудничества.
Премьер-министр Пашинян выразил удовлетворение результатами сегодняшних встреч и подчеркнул приверженность правительства Республики Армения развитию сотрудничества с ЕС, в том числе в целях эффективного продвижения институциональных реформ.
Никол Пашинян и Барт де Вевер обменялись мнениями о региональных развитиях, в том числе по процессу мирного урегулирования между Арменией и Азербайджаном.