Հայաստանն ու Վրաստանը մշակույթի բնագավառում համագործակցության ծրագիր են ստորագրել
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Վրաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում  հանդիպել է Վրաստանի մշակույթի նախարար Թինաթին Ռուխաձեի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ հանդիպմանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը և Վրաստանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը։
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար՝ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է երկու պետությունների միջև բարեկամական սերտ համագործակցությունը, ինչպես նաև մշակույթի ոլորտում համատեղ ծրագրերի ընդլայնման հնարավորությունները: ԿԳՄՍ նախարարը  կարևորել  է նաև երկու պետություններում կազմակերպվող մշակութային միջոցառումները, որոնց շրջանակում 2025 թվականի հունիսի 5-7-ը Հայաստանում կայացան Վրաստանի մշակույթի օրերը:
Անդրեասյանն ընդգծել է հուլիսի 12-ին Գանձա գյուղում Վահան Տերյանի տուն-թանգարանի վերաբացման կարևորությունը՝ շեշտելով, որ բացման արարողությանը համատեղ մասնակցությունը Հայաստան-Վրաստան  մշակութային կապերի ամրապնդման խթան կհանդիսանա։
«Հանդիպման ավարտին երկու երկրների նախարարությունների միջև ստորագրվել է ծրագիր՝ մշակույթի բնագավառում 2025-2027 թթ. համագործակցությունը շարունակելու վերաբերյալ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդվում է, որ կողմերը կխրախուսեն երկու երկրների համապատասխան հաստատությունների և կազմակերպությունների միջև տեղեկությունների և մասնագետների փոխանակումը, ինչպես նաև գրականության, թատրոնի, կինեմատոգրաֆիայի, երաժշտության, կերպարվեստի, թանգարանների, գրադարանային գործի, հրատարակչության, հուշարձանների և ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության բնագավառներում համագործակցությունը։ Կխրախուսվեն փոխադարձ մասնակցությամբ  կազմակերպվող մշակութային միջոցառումները, այդ թվում՝ երաժշտական, ֆիլմերի, պարարվեստի և թատերական փառատոների, մրցույթների և աշխատաժողովների կազմակերպման միջոցով։
ԿԳՄՍՆ-ի փոխանցմամբ՝ նախատեսվում է դիտարկել նաև 2026 թվականին Վրաստանում Հայաստանի մշակույթի օրեր անցկացնելու հնարավորությունը։
«Հաշվի առնելով  երկրների առաջնահերթությունները՝ կողմերը կհամագործակցեն նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և այլ միջազգային կազմակերպությունների իրավասության ներքո գտնվող հարցերի, «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի, ինչպես նաև Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի կողմից ֆինանսավորվող այլ ծրագրերի շրջանակում»,-նշել է ԿԳՄՍ նախարարությունը՝ հավելելով, որ այցի շրջանակում Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է նաև Վրաստանի ազգային թանգարան։

Армения и Грузия подписали программу культурного сотрудничества
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян в ходе рабочего визита в Грузию встретилась с министром культуры Грузии Тинатин Рухадзе.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении Министерства образования, науки и технологий.
Отмечается, что во встрече приняли участие заместитель министра образования, науки и технологий Альфред Кочарян и посол Республики Армения в Грузии Ашот Смбатян.
Выразив благодарность за приглашение, Жанна Андреасян подчеркнула тесное дружеское сотрудничество между двумя странами, а также возможности расширения совместных программ в сфере культуры. Министр ОНКС также особо отметила культурные мероприятия, организованные в двух странах, в рамках которых 5–7 июня 2025 года в Армении прошли Дни культуры Грузии.
Андреасян подчеркнул важность открытия 12 июля дома-музея Ваана Терьяна в селе Гандза, подчеркнув, что совместное участие в церемонии открытия станет стимулом для укрепления культурных связей между Арменией и Грузией.
«По итогам встречи подписана программа между министерствами двух стран по продолжению сотрудничества в области культуры на 2025–2027 годы», — говорится в сообщении.
Сообщается, что стороны будут поощрять обмен информацией и специалистами между соответствующими учреждениями и организациями двух стран, а также сотрудничество в области литературы, театра, кинематографии, музыки, изобразительного искусства, музейного дела, библиотечного дела, издательского дела, памятников и сохранения нематериального культурного наследия. Будут поощряться культурные мероприятия, организованные при взаимном участии, в том числе путем организации музыкальных, кино-, танцевальных и театральных фестивалей, конкурсов и мастер-классов.
По данным Министерства культуры, спорта и туризма, также планируется рассмотреть возможность проведения Дней армянской культуры в Грузии в 2026 году.
«Учитывая приоритеты стран, стороны также будут сотрудничать по вопросам, находящимся в ведении ЮНЕСКО и других международных организаций, в рамках программы «Креативная Европа», а также других программ, финансируемых Европейским Союзом и Советом Европы», — отметили в Министерстве ОНКС, добавив, что в рамках визита Жанна Андреасян также посетила Национальный музей Грузии.