Կիևը ԵՄ-ից 1 մլրդ եվրո է ստացել ռուսական սառեցված ակտիվների շահույթից
Ուկրաինան Եվրամիությունից ստացել է 1 միլիարդ եվրո՝ ռուսական սառեցված ակտիվներից ստացված շահույթի հաշվին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիհալն իր Telegram ալիքում:
«Մենք շնորհակալ ենք մեր եվրոպացի գործընկերներին իրենց համերաշխության և վստահության համար», - գրել է Ուկրաինայի վարչապետը:
Շմիհալի խոսքով՝ տարեսկզբից Ուկրաինան արդեն ստացել է ավելի քան 18,5 միլիարդ դոլար՝ ռուսական սառեցված գումարների հաշվին։
«Մենք այդ միջոցներն ուղղորդում ենք Ուկրաինայի կայունությանը և արագ վերակառուցմանը», - հավելել է նա:
Շմիհալը նաև գործընկերներին կոչ է արել համագործակցել իրենց հետ՝ «ռուսական բոլոր ակտիվների լիակատար բռնագրավման համար իրավական գործիքներ մշակելու համար»:

Киев получил от ЕС 1 миллиард евро за счет доходов от замороженных российских активов
Украина получила от Евросоюза 1 млрд евро за счёт доходов от замороженных российских активов. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил премьер-министр Украины Денис Шмыгаль в своём Telegram-канале.
“Мы благодарны нашим европейским партнёрам за солидарность и доверие”, - написал украинский премьер.
По словам Шмыгаля, с начала года Украина уже получила более 18,5 млрд долларов за счёт доходов опт замороженных российских средств.”
“Эти средства мы направляем на устойчивость и “быстрое восстановление” Украины”, - добавил он.
Шмыгаль также призвал партнёров к сотрудничеству для разработки правовых инструментов по полной конфискации всех российских активов.