ԱՄՆ-Իրան բանակցությունները կարող են սկսվել առաջիկա շաբաթվա ընթացքում
Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև բանակցությունները կարող են մեկնարկել արդեն հաջորդ շաբաթ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է USA Today պարբերականից, այս մասին Սպիտակ տանը կայացած միջոցառման ժամանակ հայտնել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆը։
Վաշինգտոնում Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի հետ հանդիպման ժամանակ Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ Իրանի հետ բանակցությունների պայմանավորվածություն կա։ «Նրանք ցանկանում են խոսել»,- ասել է Թրամփը՝ հրաժարվելով հստակեցնել, թե երբ են տեղի ունենալու բանակցությունները։
Փոխարեն նրա բանագնաց Ուիթքոֆը լրագրողներին ասել է, որ հանդիպումը տեղի կունենա «շատ արագ, առաջիկա շաբաթվա ընթացքում կամ մոտավոր նման ժամանակահատվածում»։
Իսրայելը հունիսի 13-ի գիշերը ռազմական գործողություն սկսեց Իրանի դեմ՝ հարվածներ հասցնելով միջուկային օբյեկտնրին ու ոչնչացնելով բարձրագույն ռազմական ղեկավարությանը։ Ի պատասխան՝ Իրանը հարձակում սկսեց Իսրայելի դեմ։ Միացյալ Նահանգները հակամարտության մեջ մտավ դրա սրացումից ինը օր անց՝ հունիսի 22-ի գիշերը հարվածելով իրանական երեք միջուկային օբյեկտներին։ Հունիսի 23-ի երեկոյան Թեհրանը հրթիռային հարված հասցրեց Մերձավոր Արևելքի ամենամեծ ամերիկյան ավիաբազային, որը գտնվում է Կատարում։
Փոխադարձ հարվածներից հետո կողմերը համաձայնության եկան հրադադարի շուրջ, որն ուժի մեջ մտավ հունիսի 24-ից։

Переговоры между США и Ираном могут начаться на следующей неделе
Переговоры между США и Ираном могут начаться уже на следующей неделе. Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на USA Today, об этом заявил спецпредставитель президента США Стивен Уиткофф на мероприятии в Белом доме.
На встрече с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху в Вашингтоне президент США Дональд Трамп заявил, что есть договоренность о переговорах с Ираном. “Они хотят говорить”, - заявил Трамп, отказавшись уточнить, когда состоятся переговоры.
Хотя спецпредставитель Уиткофф сообщил журналистам, что встреча состоится очень скорро, в течение следующей недели или около того.
В ночь на 13 июня Израиль начал военную операцию против Ирана, нанеся удары по ядерным объектам и уничтожив высшее военное руководство. В ответ Иран начал атаку на Израиль. США вступили в конфликт спустя девять дней после его эскалации, нанеся удары по трем иранским ядерным объектам в ночь на 22 июня. Вечером 23 июня Тегеран нанес ракетный удар по крупнейшей американской авиабазе на Ближнем Востоке, расположенной в Катаре.