Կայացել է Նորարարության հայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի առաջին նիստը
Նորարարության հայկական hիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի առաջին նիստով տրվել է հիմնադրամի պաշտոնական գործարկման և կազմակերպչական աշխատանքների մեկնարկը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հիմնադրամը ստեղծվել է պետություն-մասնավոր համագործակցության արդյունքում՝ համաձայն Վարչապետին կից Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի որոշման՝ գիտության, տեխնոլոգիական ոլորտի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև ասոցիացիաների մասնակցությամբ։
Հիմնադրամի առաքելությունն է խթանել գիտական, տեխնոլոգիական և նորարարական ներուժի զարգացումը՝ որպես Հայաստանի տնտեսական առաջընթացի, արդյունաբերական վերազինման և գլոբալ մրցունակության հիմնաքար։
Հիմնադրամը գործելու է որպես կապող օղակ կառավարության, գիտության, կրթության, արդյունաբերության և միջազգային գործընկերների միջև՝ նպատակ ունենալով.
• Աջակցել գիտահետազոտական և տեխնոլոգիական ռազմավարական ծրագրերի մշակմանը,
• Մշակել պետություն-մասնավոր ներդրումային ծրագրեր,
• Ներգրավել տեղական և միջազգային մասնագետների, գաղափարներ և ռեսուրսներ՝ Հայաստանի նորարարական էկոհամակարգի զարգացման նպատակով։
Նիստի ընթացքում հոգաբարձուների խորհուրդը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանին միաձայն ընտրեց խորհրդի նախագահ։
Խորհուրդը հաստատեց նաև գործադիր տնօրենի թափուր պաշտոնի համալրման կարգը և աշխատանքը կազմակերպող խմբի կազմը և ժամկետները։
«Այս հիմնադրամը կարող է դառնալ Հայաստանում նորարարական էկոհամակարգի զարգացման հզոր մի գործիք, որը թույլ կտա մեկտեղել մեր ջանքերը երկարաժամկետ զարգացման ծրագրերի մշակման գործում՝ օգտագործելով Հայաստանի և Սփյուռքի գիտական ու տեխնոլոգիական ներուժը։ Ինձ համար մեծ պատիվ է ստանձնել խորհրդի նախագահի պաշտոնը և շնորհակալ եմ վստահության համար», — նշել է Հակոբ Արշակյանը իր ընտրությունից հետո։
Հիմնադրամն առաջիկա ամիսներին կանցնի իր առաջին տարվա ռազմավարական առաջնահերթությունների իրագործմանը՝ սկսելով գործադիր տնօրենի մրցույթից, կազմակերպչական կառույցների ձևավորումից և ռազմավարական զարգացման ծրագրերի նախապատրաստումից։

Armenian Innovation Foundation holds first meeting of Board of Trustees
The Armenian Innovation Foundation (AIF) held the inaugural meeting of its Board of Trustees, marking a significant step in the Foundation’s official launch and the start of its organizational activities.
The Foundation was established through a public–private partnership in line with a decision by the Advisory Council to the Prime Minister of Armenia on Science and Technology Development, with participation from key representatives of the private sector as well as associations.
The mission of AIF is to drive the advancement of scientific, technological, and innovation capacity as a cornerstone of Armenia’s economic growth, industrial transformation, and global competitiveness.
The Foundation serves as a strategic bridge between government, academia, industry, and international partners, aiming to:
· Support the development of research, technology, and innovation strategic state programs,
· Develop public–private investment partnership programs,
· Attract global expertise, ideas, and resources to strengthen Armenia’s innovation ecosystem.
During the first meeting, the Board of Trustees elected Hakob Arshakyan—Vice President of the National Assembly—as Chairman of the Board.
“This Foundation can become a powerful instrument for the development of Armenia’s innovation ecosystem—enabling us to unify our efforts in designing long-term development programs by leveraging the scientific and technological potential of both Armenia and the Diaspora. It is a great honor for me to assume the role of Chair of the Board, and I am grateful for the trust placed in me,” stated Hakob Arshakyan following his election.
The Board also approved the procedure for filling the vacant position of Chief Executive Officer, as well as the composition and timeline of the working group responsible for organizing the process.
In the coming months, the Foundation will begin implementing its first-year strategic priorities, starting with the CEO recruitment process, the formation of organizational structures, and the preparation of strategic development programs.