Կայացել է Նորարարության հայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի առաջին նիստը
Նորարարության հայկական hիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի առաջին նիստով տրվել է հիմնադրամի պաշտոնական գործարկման և կազմակերպչական աշխատանքների մեկնարկը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հիմնադրամը ստեղծվել է պետություն-մասնավոր համագործակցության արդյունքում՝ համաձայն Վարչապետին կից Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի որոշման՝ գիտության, տեխնոլոգիական ոլորտի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև ասոցիացիաների մասնակցությամբ։
Հիմնադրամի առաքելությունն է խթանել գիտական, տեխնոլոգիական և նորարարական ներուժի զարգացումը՝ որպես Հայաստանի տնտեսական առաջընթացի, արդյունաբերական վերազինման և գլոբալ մրցունակության հիմնաքար։
Հիմնադրամը գործելու է որպես կապող օղակ կառավարության, գիտության, կրթության, արդյունաբերության և միջազգային գործընկերների միջև՝ նպատակ ունենալով.
• Աջակցել գիտահետազոտական և տեխնոլոգիական ռազմավարական ծրագրերի մշակմանը,
• Մշակել պետություն-մասնավոր ներդրումային ծրագրեր,
• Ներգրավել տեղական և միջազգային մասնագետների, գաղափարներ և ռեսուրսներ՝ Հայաստանի նորարարական էկոհամակարգի զարգացման նպատակով։
Նիստի ընթացքում հոգաբարձուների խորհուրդը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանին միաձայն ընտրեց խորհրդի նախագահ։
Խորհուրդը հաստատեց նաև գործադիր տնօրենի թափուր պաշտոնի համալրման կարգը և աշխատանքը կազմակերպող խմբի կազմը և ժամկետները։
«Այս հիմնադրամը կարող է դառնալ Հայաստանում նորարարական էկոհամակարգի զարգացման հզոր մի գործիք, որը թույլ կտա մեկտեղել մեր ջանքերը երկարաժամկետ զարգացման ծրագրերի մշակման գործում՝ օգտագործելով Հայաստանի և Սփյուռքի գիտական ու տեխնոլոգիական ներուժը։ Ինձ համար մեծ պատիվ է ստանձնել խորհրդի նախագահի պաշտոնը և շնորհակալ եմ վստահության համար», — նշել է Հակոբ Արշակյանը իր ընտրությունից հետո։
Հիմնադրամն առաջիկա ամիսներին կանցնի իր առաջին տարվա ռազմավարական առաջնահերթությունների իրագործմանը՝ սկսելով գործադիր տնօրենի մրցույթից, կազմակերպչական կառույցների ձևավորումից և ռազմավարական զարգացման ծրագրերի նախապատրաստումից։

Состоялось первое заседание Попечительского совета Фонда армянских инноваций
Состоялось первое заседание Попечительского совета Фонда армянских инноваций (ФАИ), ознаменовавшее важный этап в официальном запуске Фонда и начале его организационной деятельности.
Как сообщает Арменпресс, фонд был создан в результате государственно-частного партнёрства в соответствии с решением Консультативного совета при премьер-министре Армении по развитию науки и технологий, при участии ключевых представителей частного сектора и профильных ассоциаций.
Миссия ФАИ — содействовать развитию научного, технологического и инновационного потенциала как основы экономического роста, промышленной трансформации и глобальной конкурентоспособности Армении.
Фонд выступает в качестве стратегического моста между государством, академическими кругами, промышленностью и международными партнёрами, стремясь:
• поддерживать разработку стратегических государственных программ в сфере науки, технологий и инноваций;
• развивать программы государственно-частного инвестиционного партнёрства;
• привлекать глобальные знания, идеи и ресурсы для укрепления инновационной экосистемы Армении.
В ходе первого заседания Попечительский совет избрал вице-спикера Национального собрания Армении Акопа Аршакяна председателем Совета.
«Этот Фонд может стать мощным инструментом для развития инновационной экосистемы Армении — он позволит объединить наши усилия в разработке долгосрочных программ развития, используя научный и технологический потенциал как Армении, так и Диаспоры. Для меня большая честь возглавить Совет, и я благодарен за оказанное доверие», — отметил Акоб Аршакян после избрания.
Совет также утвердил порядок заполнения вакантной должности исполнительного директора, а также состав и сроки работы группы, ответственной за организацию процесса.
В ближайшие месяцы Фонд приступит к реализации стратегических приоритетов первого года, начиная с конкурса на должность исполнительного директора, формирования организационных структур и подготовки программ стратегического развития.