Ադրբեջանում ռուսական մշակույթն արգելելու բոլոր փորձերն անիրագործելի են. Շվիդկոյ
Ռուսաստանում ադրբեջանական սփյուռքի ներկայացուցիչների ձերբակալությունները, որոնք Եկատերինբուրգում կատարվել են հանցավորության դեմ պայքարի շրջանակներում, չպետք է ազդեն երկրների միջև մշակութային հարաբերությունների բնույթի վրա, իսկ Ադրբեջանում ռուսական մշակույթն արգելելու բոլոր փորձերն անիրագործելի են: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ՏԱՍՍ-ին ասել է միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը չի պատրաստվում չեղարկել մշակութային միջոցառումներն Ադրբեջանում և ադրբեջանական համայնքների համար՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում:
«Ռուսաստանը չի չեղարկի մշակութային ակցիաներն ու միջոցառումներն ինչպես Ադրբեջանի Հանրապետությունում, այնպես էլ Ռուսաստանի ադրբեջանական համայնքներում: Ես կարծում եմ, որ հանցավորության դեմ պայքարը, որը տեղի է ունեցել Եկատերինբուրգում, չպետք է ազդի մշակութային փոխգործակցության բնույթի վրա…. Մեր երկրների միջև հարաբերություններն այնքան խորը պատմություն ունեն, և Ադրբեջանում ռուսական մշակույթն արգելելու փորձերը պարզապես անիրագործելի են», - կարծում է գործակալության զրուցակիցը:
Շվիդկոյի խոսքով, եթե հետաքննության ընթացքում թույլ են տրվել դատավարական խախտումներ, դրանք ավտոմատ կերպով կանցնեն Ռուսաստանի դատախազության իրավասությանը:

Все попытки запретить русскую культуру в Азербайджане невозможны - Швыдкой
Аресты представителей азербайджанской диаспоры в России, которые были проведены в Екатеринбурге в рамках борьбы с преступностью, не должны влиять на характер культурных связей между странами, и все попытки запретить русскую культуру в Азербайджане невозможны. Как передает «Арменпресс», об этом ТАСС заявил спецпредставитель президента РФ по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой.
Он отметил, что Россия не собирается отменять культурные мероприятия в Азербайджане и для азербайджанских общин в РФ.
«Россия не будет отменять культурные акции и мероприятия как в Азербайджанской Республике, так и в азербайджанских общинах в России. Я считаю, что борьба с криминалом, которая происходила в Екатеринбурге, не должна влиять на характер культурного взаимодействия. <…> Отношения между нашими странами имеют такую глубокую историю, и попытки отменять русскую культуру в Азербайджане просто невозможны», - считает собеседник агентства.
По словам Швыдкого, если в ходе расследования были допущены процессуальные нарушения, то они автоматически попадут в ведение российской прокуратуры.